LIVE UPDATES
Bota

Sekuestrohen 4 milionë euro false, Policia: Më të sofistikuarat ndonjëherë

Ndërhyrja e policisë përfshiu gjithashtu Brigadën e Hetimit të Bankës së Spanjës, njësi mbështetëse nga Këshilli i Përgjithshëm i Gjyqësorit (Consejo General del Poder Judicial) dhe agjentë nga Njësitë Kundër Trazirave (Unidades de Intervención Policial) për të lehtësuar aksesin dhe për të siguruar zonën.

6 Tetor 2022, 21:00 Nga e.k
Sekuestrohen 4 milionë euro false, Policia: Më të sofistikuarat
Paratë fallso të sekuestruara

SPANJË- Më 21 shtator 2022, Europol mbështeti Policinë Kombëtare Spanjolle (Policía Nacional) dhe Policinë e Katalonjës (Los Mossos d’Esquadra) për të çmontuar një grup krimi të organizuar të përfshirë në prodhimin dhe shpërndarjen e kartëmonedhave të falsifikuara euro.

Ndërhyrja e policisë përfshiu gjithashtu Brigadën e Hetimit të Bankës së Spanjës, njësi mbështetëse nga Këshilli i Përgjithshëm i Gjyqësorit (Consejo General del Poder Judicial) dhe agjentë nga Njësitë Kundër Trazirave (Unidades de Intervención Policial) për të lehtësuar aksesin dhe për të siguruar zonën.

Njësitë e qenit u vendosën gjithashtu për të zbuluar kartëmonedha të falsifikuara.

Falsifikuesit po përdornin teknologjinë e nivelit të lartë për të prodhuar kartëmonedha euro të falsifikuara, në ato që konsiderohen të jenë disa nga falsifikimet më të sofistikuara të zbuluara ndonjëherë në BE. Dizajni i avancuar teknologjik dhe gjendja e mirë e falsifikimeve i bëjnë këto falsifikimet më të rrezikshme të prodhuara në BE në vitet e fundit.

Hetuesit identifikuan të dyshuarin kryesor si një individ të njohur tashmë nga autoritetet, i arrestuar për aktivitete të ngjashme kriminale në vitin 2009. Megjithëse këto kartëmonedha të falsifikuara ishin të cilësisë më të lartë, ato kishin karakteristika të ngjashme me ato të falsifikuara të prodhuara në vitin 2009. Kjo është ajo që i bëri autoritetet të lidhin falsifikimet me të njëjtin të dyshuar.

Në vitin 2021, Policia e Katalonjës gjeti një çantë me rreth 4 milionë euro false me prerje 500 euro.

Qendra e Analizës së Bankës së Spanjës konfirmoi se falsifikimet ishin të njëjta me ato nga grupi më i fundit i falsifikimit. Hetuesit vlerësojnë se në vetëm tre muaj rrjeti kriminal ka prerë mbi 8 milionë euro në këtë shtypshkronjë klandestine, e cila u çmontua në shtator. Anëtarët e rrjetit kriminal kishin funksione të ndryshme, që nga furnizimi me lëndë të parë, kryesisht nga Kina, deri te menaxhimi i pajisjeve të printimit.

Paratë e rreme përdoreshin për aktivitete të ndryshme kriminale, përfshirë trafikun e drogës.

spanje policia spanjolle

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë