LIVE UPDATES
Bota

Studentët e huaj dynden drejt Anglisë, Sunak do t'i mbajë larg, konservatorët e vjetër me kritika: Po 'godet' ekonominë

Jo Johnson, Chris Skidmore dhe David Willetts thanë se kjo do të godiste reputacionin e Mbretërisë së Bashkuar. Ata thanë gjithashtu se rrezikonte të minonte qëndrueshmërinë financiare të sektorit të arsimit të lartë.

28 Nëntor 2022, 12:01 Nga a.l
Studentët e huaj dynden drejt Anglisë, Sunak do t'i mbajë
Rishi Sunak

ANGLI- Pakënaqësia e konservatorëve po rritet në disa fronte vetëm disa javë pas marrjes së postit të kryeministrit nga Rishi Sunak. Konservatorët po ngrenë alarmin mbi planet e tij për të ulur numrin e studentëve të huaj që vijnë në Britani në vazhdën e shifrave rekord neto të emigracionit. Downing St ka ngritur mundësinë e kufizimit të vizave për studentët që vijnë për të marrë diploma "me cilësi të ulët".

Tre konservatorë që shërbyen si ministër të universiteteve gjatë dekadës së fundit, të gjithë i thanë Observer-it se kishin shqetësime serioze për planet e Sunak. Jo Johnson, Chris Skidmore dhe David Willetts thanë se kjo do të godiste reputacionin e Mbretërisë së Bashkuar. Ata thanë gjithashtu se rrezikonte të minonte qëndrueshmërinë financiare të sektorit të arsimit të lartë.

Vendet e tjera e shohin me zili apelin e Britanisë së Madhe ndaj talenteve globale. Arsimi i lartë është një nga sektorët tanë të paktë konkurrues globalisht dhe kërkesa e fortë pasqyron pozicionin e tij të lartë në vendet që janë qendrore për pozicionimin tonë pas Brexit, përfshirë Indinë. Së fundi, është e vështirë të imagjinohet një politikë që ka më shumë gjasa të dëmtojë ambiciet e Mbretërisë së Bashkuar për t'u bërë një superfuqi shkencore dhe për t'u ngritur në të gjithë vendin sesa një goditje e pamend ndaj studentëve ndërkombëtarë", deklaruan ata. 

Skidmore, i cili përcaktoi strategjinë e fundit të studentëve ndërkombëtarë si ministër i universiteteve dhe tani po mbikëqyr një komision të pavarur për këtë çështje, tha se Mbretëria e Bashkuar duhet të rrisë "diapazonin", në vend që të përpiqet ta zvogëlojë atë. 

Do të ishte një katastrofë për popullsinë e studentëve ndërkombëtarë që të zvogëlohej në zona si Preston apo Neëcastle, apo kudo tjetër ku ka një universitet rajonal. Studentët vendas tani subvencionohen nga studentët ndërkombëtarë. Studentët ndërkombëtarë gjithashtu subvencionojnë masivisht kërkimin dhe zhvillimin në universitete. Ti heqësh ata dmth të destabilizosh të ardhmen e ekonomisë së Mbretërisë së Bashkuar dhe rolin e Mbretërisë së Bashkuar në botë,"- tha Skidmore. 

Willetts tha se ishte e gabuar që qeveria përpiqet të penalizojë në mënyrë efektive universitetet më pak të njohura që ofrojnë kurse të specializuara për studentët jashtë shtetit, shkruan The Guardian. 

"Universitetet e ashtuquajtura 'të mira' janë prestigjioze dhe bëjnë kërkime të klasit botëror, por ka universitete me misione të ndryshme: duke u fokusuar në arsimin teknik më shumë, trajnimin e infermierëve dhe mësuesve. Ti konsiderosh të padrejta është lloji i snobizmit që ushqen krizën në Britani. Do të ishte e gabuar t'i privoni ata dhe komunitetet e tyre nga të ardhurat që sigurohen nga studentët që vijnë prej jashtë shtetit", tha ëilletts. 

Shqetësim ka edhe tek figurat më të spikatura në këtë sektor. Michael Spence, president i UCL (UCL - London's Global University), tha se Britania tashmë po luftonte kundër "konkurrencës së ashpër" nga vendet e tjera për të tërhequr studentë.

"Studentët tanë ndërkombëtarë sjellin gjithashtu ide të reja, një perspektivë të larmishme kulturore dhe sociale dhe rrjete të gjera globale, nga të cilat përfitojnë studentët në Mbretërinë e Bashkuar. Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që Britania të mbetet një vend i hapur dhe mikpritës për këta studentë,”- tha Michael Spence. 

Shifra neto e migracionit prej 504,000 gjatë 12 muajve deri në qershor 2022 erdhi pas zotimit të Sekretares së Brendshme Suella Braverman për ta ulur atë në dhjetëra mijëra. Studentët përbënin përqindjen më të madhe të emigrantëve, me 277,000 të ardhur gjatë asaj kohe./ Dosja.al

rishi sunak

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN