LIVE UPDATES
Bota

Suedia gjen dëshmi për shpërthime në tubacionet ruse në Baltik

Uashingtoni mohon çdo përfshirje dhe tha javën e kaluar se nuk ishte në gjendje të inspektonte pjesën e dëmtuar të tubacionit për shkak të kufizimeve të vendosura nga autoritetet në Danimarkë dhe Suedi, që kanë bllokuar zonën ku janë ndodhur rrjedhjet.

6 Tetor 2022, 16:36 Nga k.m.
Suedia gjen dëshmi për shpërthime në tubacionet ruse në
Foto ilustruese

Shërbimi i Sigurisë i Suedisë tha se hetimet në tubacionet Rrjedha Veriore 1 dhe 2, që sjellin gaz nga Rusia në Evropë, kanë forcuar dyshimet për një “sabotim të madh” që përfshin shpërthime. Autoritetet suedeze dhe daneze kanë hetuar katër rrjedhje nga gazsjellësit në Suedi dhe Danimarkë në Detin Baltik, qëkur ato u zbuluan javën e kaluar.

Evropa, e cila po përballet me krizë energjetike pas pushtimit rus të Ukrainës, po heton se çfarë shkaktoi rrjedhjet, teksa Moska po tenton që t’ia lë fajin Perëndimit, duke sugjeruar se Shtetet e Bashkuara përfitojnë nga kjo situatë.

Uashingtoni mohon çdo përfshirje dhe tha javën e kaluar se nuk ishte në gjendje të inspektonte pjesën e dëmtuar të tubacionit për shkak të kufizimeve të vendosura nga autoritetet në Danimarkë dhe Suedi, që kanë bllokuar zonën ku janë ndodhur rrjedhjet.

“Pasi ka përfunduar hetimi në vendin e ngjarjes, Shërbimi i Sigurisë së Suedisë erdhi në përfundim se ka pasur shpërthime në Rrjedhën Veriore 1 dhe 2 në zonën ekonomike suedeze”, tha ky shërbim përmes një deklarate.

Shërbimi i Sigurisë së Suedisë tha se ka dëme të mëdha në gazsjellësin dhe se kanë arritur të marrin material nga vendi i ngjarjes, i cili tani do të analizohet. Të dhënat “kanë forcuar dyshimin e një sabotimi të madh”, thanë nga ky shërbim.
Prokuroria e Suedisë tha përmes një deklarate se zona ku gazi ka rrjedhur për një javë, nuk është më e bllokuar për qarkullim.

Rusia tha të enjten se është informuar përmes kanaleve zyrtare se nuk mund të bëhet pjesë e hetimit.

“Deri më tani, nuk ka plane që t’i kërkohet Rusisë që t’i bashkohet hetimeve”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, duke shtuar se pa pjesëmarrjen e Moskës nuk mund të kryhet një hetim objektiv.

Të hënë, prokurorët bllokuan zonën ku ndodhën rrjedhjet në mënyrë që të kryejë hetimi nga Rojet Bregdetare dhe Marina.

Bashkimi Evropian dhe NATO kanë thënë se katër rrjedhjet janë sabotim.

Moska kishte ulur furnizimet me gaz për në Evropë përmes gazsjellësit Rrjedha Veriore 1. Ndërkaq, në gusht ndërpreu të gjitha furnizimet nga ky tubacion, duke thënë se sanksionet perëndimore kanë shkaktuar probleme teknike.

Gazsjellësi Rrjedha Veriore 2 është i kompletuar, por Gjermania hoqi dorë nga plani për ta funksionalizuar këtë tubacion, pak ditë para se Rusia të niste pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt. Megjithatë, të dy këta gazsjellës kanë gaz nën presion./REL

suedi gazsjellesi

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES