LIVE UPDATES
Bota

BE miraton paketën e tetë të sanksioneve kundër Rusisë, çfarë përfshin

Ne po synojmë gjithashtu ata që janë përgjegjës për aneksimin e paligjshëm të territoreve të Ukrainës. BE do të qëndrojë pranë Ukrainës për sa kohë të jetë e nevojshme”, tha përfaqësuesi i Lartë i BE-së Josep Borrell.

6 Tetor 2022, 16:30 Nga e.k
BE miraton paketën e tetë të sanksioneve kundër Rusisë,
Foto ilustruese

BRUKSEL- Këshilli Europian ka miratuar paketën e tetë të sanksioneve kundër Rusisë, si një përgjigje ndaj aneksimit të paligjshëm të katër rajoneve të Ukrainës, Donetsk, Luhansk, Zaporizhia dhe Kherson.

“Paketa përfshin një sërë masash të ashpra që synojnë rritjen e presionit mbi qeverinë dhe ekonominë ruse, duke dobësuar aftësitë ushtarake të Rusisë dhe duke e bërë Kremlinin të paguajë për përshkallëzimin e tij të fundit,” tha këshilli i BE-së në një deklaratë.

“Kjo paketë e re sanksionesh kundër Rusisë është dëshmi e vendosmërisë sonë për të ndaluar makinerinë e luftës së Putinit dhe për t’iu përgjigjur përshkallëzimit të tij të fundit, i cili përfshin  referendumet e  rreme dhe aneksimin e paligjshëm të territorit ukrainas.

Ne do të dëmtojmë edhe më shumë ekonominë e Rusisë, do të kufizojmë aftësitë e saj të importit/eksportit dhe jemi në rrugën e duhur për të hequr dorë nga energjia ruse. Ne po synojmë gjithashtu ata që janë përgjegjës për aneksimin e paligjshëm të territoreve të Ukrainës. BE do të qëndrojë pranë Ukrainës për sa kohë të jetë e nevojshme”, tha përfaqësuesi i Lartë i BE-së Josep Borrell.

Paketa e re e sanksioneve përfshin vendosjen e një çmimi tavan në lidhje me transportin e naftës ruse për vendet e treta dhe kufizime të mëtejshme për transportin e naftës papërpunuar dhe produkteve të naftës drejt vendeve të treta. Për sa i përket tregtisë, BE-ja po zgjeron listën e ndalimit për importet e produkteve të çelikut që janë me origjinë ose eksportohen nga Rusia. Kufizime e mëtejshme të transportit do të përfshijnë, letra, cigare, plastikë dhe produkte kozmetikë, si dhe gurët dhe metalet e çmuara, të cilat së bashku gjenerojnë të ardhura të konsiderueshme për Rusinë, raporton abcnews.al.

Gjithashtu do të kufizohet shitja, ose eksporti i mallrave shtesë të përdorura në sektorin e aviacionit.

Përveç kësaj, paketa e re përfshin:

Vendosjen e sanksioneve ndaj individëve dhe subjekteve që kanë luajtur rol në organizimin e “referendumeve” të paligjshme, ndaj përfaqësuesve të sektorit të mbrojtjes dhe ndaj personaliteteve të njohura që përhapin dezinformata për luftën.

Këshilli gjithashtu vendosi të përfshijë në listën e sanksioneve personat që ndihmojnë në anashkalimin e sanksioneve të BE-së.

–Artikujt që mund të kontribuojnë në përmirësimin e përformancës ushtarake dhe teknologjike të Rusisë ose zhvillimin e sektorit të mbrojtjes dhe sigurisë.

– Ndalimi i shitjes, furnizimit, transferimit ose eksportit të armëve dhe pjesëve thelbësore të tyre dhe municioneve, automjeteve dhe pajisjeve ushtarake dhe pjesëve rezervë.

– Ndalimi i shtetasve të BE-së që të mbajnë poste në organet drejtuese të disa subjekteve ose organeve juridike shtetërore ose të kontrolluara ruse.

– Ndalimi i plotë i kriptomonedhave, llogarive ose shërbimeve të tilla për personat dhe banorët e Rusisë, pavarësisht nga vlera e tyre totale.

– Ndalimi i ofrimit të shërbimeve arkitekturore dhe inxhinierike, si dhe shërbimeve të konsulencës së IT dhe këshillimit ligjor në Rusi.

Këshilli vendosi gjithashtu që nga sot, shtrirja gjeografike e kufizimeve të paraqitura më 23 shkurt, duke përfshirë në veçanti ndalimin e importit të mallrave nga rajonet Donetsk dhe Luhansk, do të zgjerohet duke përfshirë gjithashtu  rajonet e kontrolluara nga qeveria e rajoneve Zaporizhia dhe Kherson.

Në fund theksohet se aktet ligjore përkatëse do të publikohen së shpejti në Fletoren Zyrtare të BE-së.

bashkimi europian

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES