LIVE UPDATES
Bota

VD-Dogji Kuranin para një xhamie në Oslo, lideri i grupit anti-islamik përplaset qëllimisht me makinë

Lars Thorsen, udhëheqësi i grupit provokator Stop islamizimit të Norvegjisë (SIAN), po udhëtonte drejt kryeqytetit Oslo të shtunën rreth orës 15:00 kur ndodhi sulmi.

5 Korrik 2022, 17:41 Nga d.a.
VD-Dogji Kuranin para një xhamie në Oslo, lideri i grupit anti-islamik
Lars Thorsen

NORVEGJI- Janë publikuar pamjet kur një makinë që mbante liderin e një grupi norvegjez anti-islamik u përplas nga rruga pak minuta pasi ai dogji Kuranin jashtë një xhamie. 

Sipas DailyMail, Lars Thorsen, udhëheqësi i grupit provokator Stop islamizimit të Norvegjisë (SIAN), po udhëtonte drejt kryeqytetit Oslo të shtunën rreth orës 15:00 kur ndodhi sulmi.

Pamjet e marra nga aktivistët kundër imigracionit nga Alternativ Media duke hipur në makinën prapa tregojnë një Mercedes B-Class gri që përplas xhipin e stilit ushtarak të Thorsen, duke e çuar atë të rrotullohet nga rruga dhe të përfundojë mbi çatinë e saj. Pesë pasagjerë të xhipit, përfshirë Thorsen, pësuan lëndime, duke përfshirë një që duhej të dërgohej në spital, megjithëse policia thotë se askush nuk u lëndua rëndë.

Shoferi i Mercedesit dhe një pasagjer, të dyja femra, janë arrestuar dhe akuzohen për shkaktimin ose bashkëpunimin në lëndime të rënda trupore. Policia thotë se shoferja dhe pasagjerja e saj kanë qenë të pranishme disa minuta para përplasjes, ndërsa Thorsen dhe mbështetësit e tij dogjën kopjet e Kuranit jashtë një xhamie në periferi të Oslos, Mortensrud.

Thorsen dhe shoqëruesit e tij kishin djegur disa kopje të librit të shenjtë në zonat ku jetonin një numër i madh myslimanësh, përpara se të niseshin për në xhami.

Policia thotë se përleshjet shpërthyen midis besimtarëve dhe grupit të Thorsen, të cilët bërtisnin me fjalë të turpshme ndaj turmës. Protestuesit e SIAN më pas hipën në xhip dhe u larguan, të ndjekur nga një grup personash nga Alternativ Media.

Policia ka arrestuar pak kohë më vonë drejtuesen e mjetit dhe më pas e ka akuzuar për lëndim të rëndë trupor. Pasagjerja e saj u arrestua të nesërmen dhe gjithashtu u akuzua si bashkëpunëtore.

Thorsen, i cili e promovon veten si një aktivist i fjalës së lirë që qëndron në mbrojtje të vlerave norvegjeze, është akuzuar për sulm kundër tre personave që ai ka vënë në shënjestër me sprej piperi. Nuk është hera e parë që Thorsen ose SIAN, një grup protestues i formuar në vitin 2008 dhe i cili ka lidhje me grupe të tjera anti-islame në Evropë, kanë organizuar djegie të Kuranit, pasi kanë bërë një marifet të ngjashëm në prill.

lars thorsen norvegjezi djeg kuranin

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal