LIVE UPDATES
Bota

VIDEO/ Protestat në Iran, të rinjtë përleshen me forcat shtypëse

Në Moshiriyya, Ekbatan dhe Ghaleh Hassan Khan, forcat shtypëse qëlluan kundër protestuesve. Gjithsesi, populli me guxim bëri rezistencë të ashpër, duke thirrur “Turp për ty, turp për ty”, dhe shpërthyen përleshje të ashpra mes të rinjve dhe agjentëve të regjimit.

24 Nëntor 2022, 14:35 Nga I.A
VIDEO/ Protestat në Iran, të rinjtë përleshen me forcat
Pamje nga protestat

IRAN- Protestat në Teheran dhe qytete të tjera anembanë vendit. Mbrëmja e së martës, më 22 nëntor, shënoi natën e 68-të të kryengritjes në shumë zona të Teheranit. Njerëzit organizuan protestat e tyre të natës duke vënë zjarrin në rrugë, duke brohoritur, “Vdekje Khamenei”, “Vdekje diktatorit”, “Vdekje qeverisë fëmijëvrasëse”, “Vdekje tërësisë së sistemit”, “Vdekje për parimi i Velajet Fakihut”, “Ky vit është viti i sakrificës; Sejed Ali (Khamenei) do të rrëzohet”, “Kamenei gjakatar, ne do të të varrosim”, “Liri, liri, liri” dhe “Nuk kemi sakrifikuar më të mirën tonë për të qetësuar vrasësin [Khamenei]”.

Në Moshiriyya, Ekbatan dhe Ghaleh Hassan Khan, forcat shtypëse qëlluan kundër protestuesve. Gjithsesi, populli me guxim bëri rezistencë të ashpër, duke thirrur “Turp për ty, turp për ty”, dhe shpërthyen përleshje të ashpra mes të rinjve dhe agjentëve të regjimit. Në Golshahr dhe Fardis Karaj, njerëzit organizuan protesta të natës dhe brohoritën, “Vdekje diktatorit”. Ata kanë bllokuar rrugët duke ndezur zjarre.

Njerëzit në qytetet kurde, duke përfshirë Sanandaj, Baneh, Mochesh të Kamiyaran, Javanrud dhe Dehgolan, u derdhën në rrugë, ndezën zjarre dhe brohoritën “Vdekje Khamenei” gjatë protestave të tyre të natës dhe bllokuan rrugët. Në Javanrud, njerëzit u përleshën me forcat e sigurisë, të cilët hodhën gaz lotsjellës ndaj tyre. Në Mochesh, agjentët shtypës vendosën automjete të blinduara dhe mitralozë në rrugë dhe qëlluan mbi njerëzit.

Në Sistan dhe Baluchistan, protestuesit Baluç në zona të ndryshme të Zahedanit, duke përfshirë Shirabad, Karimabad dhe Rrugën Elkhebal, mbajtën protestat e tyre të natës në mbështetje të bashkatdhetarëve të tyre kurdë. Në Khuzestan, njerëzit organizuan protestën e tyre në Andimeshk duke bllokuar rrugët, duke ndezur zjarr dhe duke u përleshur me forcat e regjimit që qëlluan mbi ta. Në Dezful, banorët e lagjes Saheli organizuan protestat e tyre të natës.

Qytete të tjera, duke përfshirë Kermanshah, Urmia, Shahin Shahr, Salas Babajani dhe qyteti Mehr në provincën Fars, ishin skena protestash. Në disa qytete shpërthyen përleshje mes të rinjve dhe forcave të sigurisë. Të rinj sfidues në Sabzevar dhe Sari i vunë zjarrin një baze paraushtarake Basij. Në Homayoonshahr dhe Tayyebad, një seminar dhe një fotografi e madhe e Khomeinit u vunë në zjarr, respektivisht. Të rinjtë e guximshëm të Zahedanit sulmuan një bazë të IRGC-së me kokteje molotov.

Në Teheran, studentët e Mehr Shahr Karaj, Zahedan dhe Isfahan organizuan protesta në rrugë, duke brohoritur: “Ky vit është viti i sakrificës; Sejed Ali (Khamenei) do të rrëzohet” dhe “Turp për udhëheqësin tonë të turpëruar”.

protestat ne iran

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat