LIVE UPDATES
Bota

Vuçiç tallet me Kurtin: I përvuajturi paska 130 milionë euro buxhet për ushtri, unë kam një milliard e gjysmë!

Ai njoftoi se ka synim që shërbimi ushtarak në Serbi të jetë i detyrueshëm për qytetarët serbë, përveç ushtrisë profesionale. U kujdes ta shtojë dhe një batutë për kryeministrin Kurti.

13 Gusht 2022, 22:38 Nga F.M
Vuçiç tallet me Kurtin: I përvuajturi paska 130 milionë
Aleksandër Vuçiç

SERBI- Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vucic, vazhdoi në mbrëmjen e të premtes me provokime ndaj Kosovës, duke thumbuar të gjitha autoritetet qeverisëse, nga kryeministri Kurti të cilin e quajti të përvuajtur. I ftuar në TV Prva, të premten mbrëma, Vuçiç tha se gjithë Ushtrisë së Serbisë do të iu rritet paga mujore deri në 25 përqind.

Ai njoftoi se ka synim që shërbimi ushtarak në Serbi të jetë i detyrueshëm për qytetarët serbë, përveç ushtrisë profesionale. U kujdes ta shtojë dhe një batutë për kryeministrin Kurti.

“A iu kam borxh atyre t’iu raportoj, apo popullit tonë? Çfarë doni, që ne të jemi thes boksi e të na godasin, përkundër heroizmit të ushtarëve dhe oficerëve tanë, sikur të nëntëdhjetave. E ata që po armatosen që të gjithë. Që po veçojnë nga 20 përqind të municioneve të tyre nëpër depo. E pse po blini helikopterë nga SHBA dhe kundërajror nga Gjermania pra. Kë doni të sulmoni, Austrinë apo Slloveninë? Kurti tha se do të ketë 130 milionë buxhet për ushtri. S’ka problem, ne do të kemi një miliardë e gjysmë,”- tha Vuçiç.

Presidenti serb Vuçiç komentoi edhe takimin e shumë diskutuar me kryeministrin Kurti në Bruksel, me 18 gusht. Duke shtuar se nuk është aspak optimist.

“Po shkoj me vullnet të mirë të bisedoj dhe t’iu tregoj për të gjitha rreziqet me të cilat po përballemi. Si me targat, ku i kanë trilluar të gjitha. I kemi pranuar ne edhe dokumente, por me një deklaratë të caktuar. Por ata duan që t’i ndalojnë targat serbe. Ky është synimi i tyre. E për këtë s’kanë asnjë të drejtë,”- tha ai.

Sa i përket NATO-s, Vuçiç tha se është sjellë me përgjegjësi, duke theksuar ‘deri tani ama’. Më pastaj tha se shqiptarët duan të përzënë serbët tërësisht nga Kosova.

“Ata janë të tronditur tani se nga po i di unë që i kanë dislokuar forcat në Gjilan. Ka dy ditë që po kryejnë hetime. Unë nuk e kam shpikur atë se duan të eliminojnë njerëzit tanë. Kjo është thënë në një takim të mbyllur, e ata tani nuk e dinë se kush e rrodhi këtë. E pastaj detyra e gjithë mediave është, melodrama e Vucic. Ata kishin gjetur një plan tonin të para dy viteve, që do të ishte hapi ynë nëse niste pogromi. Edhe ne kemi folur për këtë. Si fëmijë të vegjël po sillen, janë vonuar për dy vite, dhe habiten si po i dimë ne të gjitha,”- shtoi Vuçiç.  

aleksander vucic albin kurti

Sondazh

Poll
Bota 13 Gusht 2022, 19:17 F.M

Çfarë nuk i falin Salmanit

Salman Rushdie Si pothuajse të gjitha qeniet njerëzore, një shkrimtar është i brishtë. Edhe ata që duken të fuqish&...

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha