LIVE UPDATES
Bota

Britania akuza ndaj Putin: Dëshiron të instalojë një lider pro-rus në Ukrainë

23 Janar 2022, 11:17 Nga DOSJA
Britania akuza ndaj Putin: Dëshiron të instalojë një lider

BRITANI E MADHE – Mbretëria e Bashkuar e ka akuzuar Presidentin rus, Vladimir Putin, se po bën komplot që të instalojë një figurë pro-Moskës që ta udhëheqë Qeverinë e Ukrainës.

Zyra e Jashtme britanike tha se kandidati potencial i Kremlinit është ish-deputeti ukrainas, Yevhen Murayev.

Rusia ka vendosur mbi 100,000 trupa në afërsi të kufirit me Ukrainën, por mohon se po planifikon që ta sulmojë këtë shtet. Ministrat britanikë kanë paralajmëruar Qeverinë ruse se do të përballet me pasoja serioze në rast të pushtimit të Ukrainës.

Në deklaratën e lëshuar, sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss, tha se “informacionet që po dalin sot hedhin dritë mbi aktivitetet ruse për të shkatërruar Ukrainën dhe janë një pasqyrë se si mendon Kremlini”.

“Rusia duhet të shtensionojë situatën, t’i japë fund fushatës së agresionit dhe dezinformatave dhe të zgjedhë rrugën e diplomacisë. Siç ka thënë vazhdimisht Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët e saj, çdo pushtim rus në Ukrainë do të ishte një gabim i madh strategjik që do të kishte pasoja të rënda”, tha ajo.

Por, Ministrja e Jashtme ruse ka hedhur poshtë pretendimet e Britanisë se po planifikon të të instalojë në lider pro-rus në Ukrainë, teksa presidenti Vladimir Putin po shqyrton nëse duhet të japë urdhrin që ta pushtojë këtë shtet fqinj.

“Dezinformatat që po qarkullojnë nga Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar janë një tjetër tregues se shtetet anëtare të NATO-s, të udhëhequra nga shtetet anglo-saksone po i përshkallëzojnë tensionet në lidhje me Ukrainën”, tha Ministrja e Jashtme ruse përmes një postimi në Twitter.

“Ne i bëjmë thirrje Zyrës së Jashtme që të ndalë përhapjen e këtyre marrëzive”, tha ministria.

Në deklaratën e Zyrës së Jashtme britanike u tha se Qeveria britanike ka informacione se shërbimet e inteligjencës ruse mbajnë lidhje me disa ish-politikanë ukrainas.

Në mesin e tyre u përmendën edhe Serhiy Arbuzov, që ka qenë zëvendëskryeministri i parë i Ukrainës në periudhën 2012-2014 dhe ushtrues detyre i kryeministrit të Ukrainës më 2014. Në këtë listë u përfshi edhe Andriy Kluyev, që ishte zëvendëskryeministër i parë më 2010-2012 dhe shef i stafit të ish-presidentit ukrainas Viktor Yanukovich; Volodymyr Sivkovich, ish-kreu i Këshillit ukrainas të Sigurisë dhe Mbrojtjes Kombëtare dhe Mykola Azarov, që ka shërbyer në postin e kryeministrit të Ukrainës në periudhën 2010-2014.

Sekretarja e Jashtme britanike, Truss në deklaratën e lëshuar, përsëriti mbështetjen për “sovranitetin dhe integritetin territorial, në kufijtë e njohur ndërkombëtarisht” të Ukrainës, “përfshirë edhe Krimenë”.

“Ukraina është shtet i pavarur dhe sovran”, tha ajo.

Ndërkaq, Shtetet e Bashkuara thanë se i kanë parë “me shqetësim të thellë” pretendimet e Mbretërisë së Bashkuar.

“Ky lloj komploti është thellësisht shqetësues. Populli ukrainas ka të drejtën sovrane që të përcaktojë vetë të ardhmen e tij dhe ne qëndrojmë me partnerët tanë në Ukrainë të zgjedhur në mënyrë demokratike”, tha përmes një deklarate, Emily Horne, zëdhënëse e Këshillit për Siguri Kombëtare të SHBA-së.

Deklarata e Zyrës së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar vjen pasi mediat evropiane dhe ruse raportuan se Londra dhe Moska janë pajtuar që të mbajnë bisedime të rralla të nivelit të lartë, për të diskutuar për krizën përgjatë kufirit të Rusisë dhe Ukrainës.

Më 22 janar, agjencia shtetërore e lajmeve ruse, TASS raportoi se kryediplomatja britanike Truss, do ta vizitojë Moskën në muajin shkurt, për t’u takuar me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

TASS citoi një burim të paidentifikuar në Ministrinë e Jashtme të ketë thënë se “ministrja e Jashtme britanike ka kërkuar për një mundësi për të udhëtuar në Moskë” dhe se vizita i është miratuar.

Vizita e propozuar e Truss do të ishte vizita e parë e një sekretari të Jashtëm britanik në Moskë që prej dhjetorit të vitit 2017.

Ndërkaq, agjencia AFP më 22 janar, citoi një “burim të mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar” të ketë thënë se sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace ka ftuar homologun e tij rus, Sergei Shoigu që të bisedojë lidhur me tensionet në Ukrainë.

“Duke pasur parasysh se bisedimet e fundit të mbrojtjes mes dy shteteve tona kanë ndodhur në Londër më 2013, ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu ka ofruar që të takohet në Moskë”, citohet të ketë thënë ky burim.

Ftesat për vizita të tilla vijnë në kohën e rritjes së tensioneve mes Rusisë dhe Perëndimin lidhur me grumbullimin ushtarak rus, por edhe të kërkesave të Moskës që po kërkon frenimin e aktivitetit të aleancës ushtarake, NATO në vendet e ish-Bashkimit Sovjetik. (REL)

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota liz truss vladimir putin yevhen murayev liz truss vladimir putin yevhen murayev

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq