LIVE UPDATES
Editorial

Prangat që nuk trembin asnjë njeri me pushtet

Drejtësia zgjedh çështje të vogla, me dëme minimale, që e minimizojnë idenë e korrupsionit të qeverisë, pikërisht duke bërë sikur po e lufton atë.

7 Qershor 2023, 16:13 Nga Enton Abilekaj
Prangat që nuk trembin asnjë njeri me pushtet
Enton Abilekaj

As arrestimet e fundit nuk e kanë rritur besimin tek Drejtësia e re. Për statistikat e Drejtësisë, Sekretaria e Përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë dhe ish-anëtarëve të kryesisë së PS që ka qenë për 12 vjet kryetar bashkie në Durrës, janë të mëdha kundër korrupsionit, por për ata që presin Drejtësi për milionat e korrupsionit, janë vetëm truke për të bindur publikun.

Duket si truk kur Drejtësia niset nga ideja e bujës që bënte arrrestimi në një ish-zyrtar apo zyrtar. Aq më keq duket si truk kur vepra penale për të cilat akuzohet, ka ndodhur 12 vjet më parë dhe mund të jetë parashkruar.

Aq më keq kur dëmi që është bërë Shtetit, nuk i kalon 180 milionë lekë të vjetra, ndërsa Kontrolli i Lartë i Shtetit, raporton qindra milionë euro në vit dhe aq më keq akoma, kur arrestimi i një zyrtari në detyrë, bëhet për një tender 6 milionë lekë të vjetra.

Këto raste tekse Drejtësia zgjedh, shkon tek ata që kanë pak ose aspak mbrojtje politike, ose tek ish-drejtuesit që janë larguar me mirëkuptim dhe kanë kohë që nuk gjenden në krahun e Kryeministrit. Zgjedh çështje të vogla, me dëme minimale, që e minimizojnë idenë e korrupsionit, duke bërë sikur po e lufton atë. Me shifra që po hetohen të arrestuarit, kushdo të bëjë të mendojë se këto nivele krime janë shumë të mëdha që shkruhen në raportet e raporteve raportojnë apo kombëtare, se perceptimi i korrupsionit është i gabuar dhe ka një qeveri që i dorëzon personat e vet edhe për gabime kaq të vogla. SPAK po vepron si trukues në një qeveri që ka thyer gjithë rekordet duke qenë para në Ballkan për korrupsionin, sipas Transparency International.

Një çështje e madhe, si ajo e Inceneratorëve, mund të përdoret si alibi e SPAK, që po merret edhe me milionat, që ka arrestuar një ministër dhe një deputet dhe po akuzon për miliona euro korrupsion. Nga jashtë duket alibi perfekte, por nëse hyn brenda çështjes, kupton se prokurorët e antikorrupsionit, nuk kanë hetuar si atë që kanë ata të akuzuarit vetë, procedurën e paligjshme që u ndoq për miratimin e inceneratorit të Elbasanit.

Nëse do ta ndiqte procedurën, në pranga nuk do të ishte një ish- ministër dhe një ish- sekretar i përgjithshëm kur aderonin në LSI, por zyrtarët më të lartë të shtetit, nëse do të hetohej çfarë po ndodh në landfillin e Tiranës, nuk do të kishim hetim për 3 milionë euro korrupsion, por për 100 milionë euro, që nuk dihet që kanë kaluar.

Kur SPAK rrit çështjet e mëdha të nxehta dhe të emrave më aktual të pushtetit, askush nuk bindet se arrestimi i Vangjush Dakos është vënie e Drejtësisë, aq më tepër kur akuza që komunikohet është shumë e papërfillshme përballë shumë publike.

Një tjetër që njofton Kryeministrin në rastin më të mirë, apo gjithë mediat dhe pastaj detyron të akuzuarit të interesohen vetë nëse duhet të shkojë në paraburgim, është duke u bërë politik pazar me Pushtetin dhe mediatik, për të mos u përballur me asnjërën.

Këto arrestime vlejnë më shumë për të përfunduar fletët e raportimit për Komisionin Evropian dhe Departamentin e Shtetit, që në raportin e fundit të këtyre fjalëve për Drejtësinë. Për vend do të kishin vlerë vetëm nëse një zyrtar i lartë me pushtetin real do të trembej pas kësaj, ato biznesmen që merreshin me financat e shtetit, sikur i ka në arkën e tij, do të distancohej nga tenderat apo nëse një kryeministri do të ishte, në mos i hetuar, i formuar për hetimet e dhimbjes.

enton abilekaj analiza nga enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 7 Qershor 2023, 10:52 Dosja.al

Lulzimi i biznesit politik mbi rrënojat e PD

Gaz Bardhi dhe Lulzim Basha Gazmend Bardhi u sulmua verbalisht nga trimat e Lulzim Bashes, duke dalë nga mbledhja e asaj që vetëquhet Kryesi...

Editorial 30 Maj 2023, 23:03 Gjergj Erebara

Nga se rriten pagat?

Edi Rama Qeveria shqiptare ka vendosur të përdorë fondin e vet të emergjencës, rreth 110 milionë euro, për të pagua...

Editorial 30 Maj 2023, 16:06 Andi Bejtja

Albin Kurti veç i hoqi qesen pasqyrës

Albin Kurti Ajo që po ndodh në Veriun e Kosovës, është tipike nga ato ngjarje që po të ulesh ditët e fundit pë...

Editorial 24 Maj 2023, 10:28 Meri Lika

Ne, shoqëria e interesit të vogël

Meri Lika Ne jemi shoqëria e interesit të vogël, e atij interesi që edhe pse është i vogël nuk ka asnjë lidhje me f...

Editorial 22 Maj 2023, 11:47 Fatos Lubonja

Merruni me kasapin më së pari

Fatos Lubonja Në prag të zgjedhjeve kam thënë se, sikur të rritej opozita, do të kërkoja me gëzim ndjesë ...

Editorial 22 Maj 2023, 09:45 Yanis Varoufakis

Vdekja e çuditshme e individit liberal

Yanis Varoufakis Athinë – Im atë ishte mishërimi i individit liberal, një ironi e shkëlqyer për një marksist t&eum...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN