LIVE UPDATES
Editorial

Nga deklaratat e ambasadorëve tek arrestimi i protestuesve, shembulli i Stabilokracisë

E para sepse ato shishe molotovi që dëmtuan minimalisht derën e Bashkisë, u dukën si përpjekje e pasuksesshme për t’i dhënë nervin e duhur protestës dhe si rrjedhim u harruan sapo mbaroi, njerëzit u shpërndanë.

20 Prill 2024, 15:32 Nga Enton Abilekaj
Nga deklaratat e ambasadorëve tek arrestimi i protestuesve, shembulli i
Enton Abilekaj

Dje pesë ambasada të huaja, në një sinkronizim të çuditshëm, u lëshuan kundër protestës përpara Bashkisë, duke përdorur si pretekst disa koktejle molotov të hedhura te dera e institucionit të kapur në vjedhje flagrante. Deklaratat e ambasadorëve u dukën të paftuara dhe të pavenda për disa arsye:

E para sepse ato shishe molotovi që dëmtuan minimalisht derën e Bashkisë, u dukën si përpjekje e pasuksesshme për t’i dhënë nervin e duhur protestës dhe si rrjedhim u harruan sapo mbaroi, njerëzit u shpërndanë.

Një tjetër arsye pse deklaratat u duken të pavenda ishte se, edhe sikur protesta të ishte e dhunshme, ajo nuk ishte e thirrur nga partitë politike, por nga shoqata për Mbrojtjen e Teatrit. Si protestë civile, jopolitike, megjithëse e mbështetur nga opozita, do të jetë e ngjashme me të gjitha protestat e ngjashme në vendet nga ku ambasadorët kanë ardhur. 

Si rregull ambasadat, ambasadorët dhe diplomatët, flasin publikisht shumë rallë, kur detyrohen për shkak të përfundimit të mjeteve diplomatike, kur ka përplasje të dhunshme dhe palët nuk terhiqen, kur ka rrezik për luftë ose konflikt. Ky nuk ishte fare rasti për thirrje publike apo deklarata në radhë të ambasadorëve. 

Reagimi i tyre mund të shpjegohet vetëm si përdorim nga maxhoranca, Rama dhe Veliaj kundër protestuesve. Si një nder që ata ia bëjnë një pale politike në Shqipëri me papërgjegjshmërinë që sjell të punuarit në një vend ku Qeveria investon kundër opozitës, edhe interesa, edhe para dhe ku opozita ul kokën në vend të dalë me deklarata zyrtare dhe të protestojë nëpër dyert e ambasadave.

Nëse në Itali do kishte dalë OSBE me deklaratë kundër protestuesve, nuk do dilte kundër vetëm opozita por edhe Qeveria, për t’ i treguar diplomatëve miq pozicionin që nuk i lejon të përfshihen në politikën e brendshme të një vendi. 
Megjithatë ata dolën dhe ishin 5 ambasadorë që mbronin bashkinë e 5 Drejtorëve të kapur në hajdutëri ulëritëse.

Pesë ambasadorët që zëvendësuan pesë drejtorët, nuk kanë folur akoma për këtë, as për faktin që Kryeministri po shkel marrëveshjen që ata ndërmjetësuan me opozitën. Megjithëse janë garantë të marrëveshjes, askush prej tyre nuk po flet asnjë fjalë për refuzimin antikushtetues që Edi Rama po i bën opozitës për interpelancë dhe për debat në parlament. Se të flasin për akuzat dhe dyshimet për Olsi Ramën, për operacionin e dekonspiruar të Xibrakës, apo t’i kërkojnë SPAK-ut ta rihapë çështjen, do të ishte shumë për ta.

Sapo ambasadorët filluan fundjavën, me ndërgjegjen e qetë që e ndihmuan qeverinë në përpasjen me qytetarët, policia, e frymëzuar nga deklaratat e tyre kundër dhunës, filloi arrestimin e protestuesve. Tre u arrestuan, të tjerë janë në kërkim për dëmin 200-300 euro që i bënë derës së Bashkisë. Ata që i kanë bërë dëm 20 milionë euro janë të lirë, në zyrë apo në shtëpitë e tyre, janë duke lobuar në SHBA, në Gjermani, apo nëpër dyert e ambasadave që diplomatët të ndikojnë në intimidimin e qytetarëve që kërkojnë llogari. 

Ky është rezultati i koordinimit të Qeverisë me diplomatët e huaj që përfaqësojnë aleatët strategjikë të Shqipërisë. Ata bëhen gjithmonë me qeverinë kundër qytetarëve dhe opozitës, që të mos ketë “trazira”, “destabilitet”, “konflikt”, pavarësisht se sa vidhen qytetarët, pavarësisht grabitjes së parave dhe shtëpive në mes të ditës në mes të Tiranës. Ky është shembulli më i thjeshtë i asaj që quhet Stabilokraci, një shtet autoritar me qytetarët dhe opozitën dhe servil me Perëndimin që garanton stabilitetin e dëshiruar prej tyre, për të mos shpenzuar kohë, energji dhe para për një vend të humbur ballkanik. 

enton abilekaj editorial nga enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 20 Prill 2024, 10:34 Ditmir Bushati

Spiralja e rrezikshme e përshkallëzimit

foto ilustruese Fundjavën e kaluar Irani ndërmorri një sulm të drejtpërdrejtë kundër Izraelit, përmes ​​qindra dron...

Editorial 14 Prill 2024, 14:39 Kostana Morava

Lufta nuk filloi, testi i njeriut po

  Kostana Morava   Mbrëmë e kam gdhirë me sytë në platformën X(Twitter) duke përjetuar live çdo momen...

Editorial 20 Mars 2024, 12:49 Lutfi Dervishi

Pastrimin e parave e bëjnë pastrueset!

Lutfi Dervishi Një ngjarje që do të hyjë në analet e historisë si ‘Gjyqi i Shekullit’, ndodhi sot në Tiran&...

Editorial 18 Mars 2024, 18:11 Meri Lika

Një gaç Shqipëri!

meri lika Ndoshta shumë prej jush nuk e dinë kuptimin e fjalës “gaç” dhe paraprakisht më duhet të shjegoj kupti...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni