LIVE UPDATES
Editorial

Një gaç Shqipëri!

18 Mars 2024, 18:11 Nga Meri Lika
Një gaç Shqipëri!
meri lika

Ndoshta shumë prej jush nuk e dinë kuptimin e fjalës “gaç” dhe paraprakisht më duhet të shjegoj kuptimin e saj.

Kjo fjalë dialektore e zonës së jugut ka kuptimin e kafshatës.

Kur ishim të vegjël dhe luanim tek lagjia me shokët, nëse ndonjë prej shokëve afrohej me ndonjë fetë bukë në dorë, ne që nuk donim të ndërprisnim lojën edhe pse mund të kishim uri, i afroheshim dhe i thoshim

- Më jep një gaç.

Shoku pranonte, madje përpiqej që ta ndante sa më mirë mes të gjithëve, dhe ajo fetë e vogël buke të kthehej në një copëz parasje për ne, sepse na hiqte sadopak urinë e kështu mund të vazhdonim të luanim më shumë, derisa dikush tjetër të shkonte për të marrë fetën e tij.
Por asnjëherë ajo fetë buke nuk mund shuante urinë e vetëm një personi, sepse me një rregull fëminor të pashkruar, ajo na përkiste të gjithëve.

Këtë veprim të fëmijërisë, më kujtoi vendimi i fundit i qeverisë në lidhje me investimin në ishullin e Sazanit.

Shqipëria mu duk si një fetë e madhe buke, dhe kryeministri ynë njësoj si ai fëmija që vjen duke e mbajtur bukën në dorë.
Por në ndryshim nga shokët që unë mbaja mend nga fëmijëria, ai nuk pranon t’iu japë shokëve të lagjes së tij nga një gaç, por çuditërisht gaçat ka dëshirë t’i ndaj me ata që ka më shumë shok e madje madje dhe me të tjerë nga lagjet e tjera të cilët ai i konsideron të fortë e që mendon se nesër mund ta mbrojnë nëse do ketë probleme.

Sapo erdhi në pushtet, pra sapo, simbolikisht, mori fetën e tij të bukës në dorë, Rama u përpoq t’i jepte një gaç Shqipëri plehrave kimike, por ne shokët e tij të lagjes u rebeluam dhe ai bëri sikur u pendua e premtoi se nuk do gabonte më.

E besuam, (në fakt e besuan të tjerët se unë asnjëherë nuk e kam besuar), dhe kur mendoi se askush nuk e kishte mendjen tek feta e bukës që mbante në dorë, ai menjëherë i ofroi Amerikës një gaç Shqipëri që ta përdorte për iranianët duke shpresuar se shokët e “lagjes Amerika” do t’i dilnin për zot kur ai të përleshej (o Zot përleshje dhe kush pa le) me ndonjë nga të lagjes së tij.

Pastaj i ofroi një gaç fermerë shqiptar Serbisë, nëpërmjet Ballkanit të hapur, dhe pas kësaj Vuçiçin e  konsideroi vëlla, paçka se ai nuk e preferonte aspak, por thjesht e përdorte për të përfituar gaçin e tij.

Duke menduar se po bëhej i rëndësishëm për lagjet e tjera, (lagjen e tij tashmë nuk e konsideronte më fare), ai nxitoi që të gjente kafshues të tjerë të bukës së tij, e në këtë vrull i ofroi një gaç Durrës Alabarit, dhe në këtë rast ishte ky i fundit që e quajti vëlla.

Pastaj dha një gaç biznes për Erdoganin, një gaç vend për afganët, një gaç Butrint për AADF, një gaç sa një “pikë të voçkël” për Gjiknurin, një gaç me gojën sa një lubi për inçeneratorët, një gaç plazh për Oltën, një gaç të madh Shëngjini për Melonin e së fundmi një gaç Sazan dhëndrit të Trampit.

Gaç pas gaçi ne po shohim se feta e bukës e cila sipas rregullit fëmijëror duhet të na ushqente të gjithëve ne që jetonim në të njëjtën lagje, po shuan urinë, shpesh babëzinë, e lagjeve të tjera.

Nëse kjo gjë do të ndodhte në fëmijërinë time, ai që do ta bënte këtë veprim nuk do të konsiderohej më nga shokët, do të lihej mënjanë i vetmuar, do të injorohej totalisht, dhe do t’i tregohej vendi, por sot me ne ka ndodhur e kundërta, ai po na injoron totalisht kurse ne bëjmë sehir.

Sot ne nuk jemi fëmijë, dhe në dorën e Ramës nuk është një copëz e thjeshtë buke të cilën ai mund t’ua ofrojë fëmijëve të lagjeve të tjera që ta kafshojnë.
Në dorën e tij është Shqipëria që ai po ia shpërndan kujtdo të cilin e shikon si të fuqishëm e që mund ta mbrojë nga ardhmja, prandaj ai i ofrohet duke i thënë:

- Nduke një gaç Shqipëri!

meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 13 Mars 2024, 12:08 Ditmir Bushati

Rrethimi Demokratik

Ditmir Bushati Ndërkohë që kemi hyrë në vitin e tretë të luftës në Europë, si pasojë e agresionit ru...

Editorial 5 Mars 2024, 17:27 Dosja.al

Ata që duartrokitën dënimin e Belerit

Ata që duartrokitën sot vendimin e GJKKO për të dënuar Fredi Belerin, nuk janë vetëm mbështetës të Edi Ram&e...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh