LIVE UPDATES
Editorial

Që Blinken mos vijë si një Papë për të larë mëkatet e Aferës Rama-MgGonigal

14 Shkurt 2024, 15:36 Nga Andi Bejtja
Që Blinken mos vijë si një Papë për të larë
andi bejtja

Fotografia e madhe e Sekretarit Blinken në universitetin e Tiranës te Nënë Tereza, njësoj si ajo e Papës kur dhe shkelqesia e tij vizitoi Shqipërinë, padyshim i shijon Edi Ramës dhe Qeverisë së tij. Rama dhe të tijët e duan Sekretarin e Shtetit si Papë, jo thjesht për t’i rrëfyer mëkatet të cilat Blinken i gjen kollaj tek raporti i fundit i Departamentit të Shtetit, ku indeksi I korrupsionit, parave të pista dhe blerjes së mediave dhe votave, është në ditën më të zëzë: Rama dhe të tijët e duan Blinken si Papë për të larë pikërisht këto mëkate të përshkruara në Raport, për të larë mëkatin e korruptimit të Zyrtarit të lartë të FBI Mg Gonigal, që më shumë turpëroi Amerikën se Shqipërinë, për t’i shtuar tulet oligarkisë dhe për të betonizuar autokracinë.

Unë nuk jam naiv të besoj, se për herë të pare një zyrtar i Lartë Amerikan, kur bëhet fjalë për një vend të vogël si Shqipëria, në raportin mes Stabilitetit dhe Demokracisë, dhe sidomos në këtë kohë të trazuar jo vetëm për rrajonin tonë po për të gjithë botën, do të anojë në zgjedhje nga DEMOKRACIA në vend të STABILITETIT, por disa përpjekje dhe pikërisht me Këshilla “Made in Usa” do t’i bëj që të paktën vizita e një Sekretari Shteti mos përfundojë si vizita e lobuar e një Pape me sapun në dorë për të larë mëkatet e autokratëve të korruptuar.

Përshembull, do isha i lumtur që të paktën në avion rrugës për në Shqipëri, një nga vartësit e tij, ti lexonte vetëm 30 sekonda një pjesë nga fjalimi i një Sekretari tjetër Shteti, mbajtur fiks për koicidencë në muajin Shkurt plot një dekadë më parë. Ja cfarë tha fjalë për fjalë Jonh Carry në atë fjalim historik jo thjesht diplomatik dhe pikërisht kur sapo kishte filluar kriza në Ukrainë: “Aspiratat e qytetarëve përsëri po nëpërkëmben nga korrupsioni, nga interesat e oligarkëve, të cilët përdorin paratë për t’i marrë frymën opozitës politike, për të blerë politikanë dhe median, si dhe për të dobësuar pavarësinë e gjyqësorit e të shoqërisë civile”.

Fatkeqësisht, pas një dekade, si në rrajon por edhe në Shqipëri, kto fenomene janë trashur disa fish, pasi politika amerikane sidomos në këtë rrajon ka mbajtur padrejtësisht kërbac për opozitën dhe lule për Qeverinë në këmbim të marjes së disa muxhahedinëve apo afganëve, duke bërë që në afera të tilla korruptive si Icenratori Tiranës të arrimë deri aty ku amerikanët kanë dhe frikën më të madhe: të gjejmë gjurmë të parave ruse dhe iraniane.

Do isha dyfish i lumtur sikur qoftë dhe disa sekonda në dremitje e sipër po në avion Sekretari Blinken të risillte në mendje qoftë edhe në gjumë Doktrinën e Presidentit Biden “ Demokracia përballë Autokracisë”, doktrinë e formalizuar në të ashtëqujturat dy Samitet e Demokracisë mbajtur në 2021 dhe 2022 në Uashington. 
Do isha trefish i lumtur, sikur vec 15 sekonda, që po dikush nga vartësit thjesht në avion, ndoshta fill pasi stjuardesa ti jepte picetën e lagur sekretarit Blinken pas ushqimit, t’i risillte një tjetër thënië të një zyrtari tjetër të lartë Amerikan, po disa vite më parë që ta kishte sidomos parasysh kur të takojë qoftë Ramën apo qoftë dhe Dumanin. Ja cka thënë në mënyrë eksplicite Jonathan More: “Të luftosh korrupsionin nuk do të thotë që ata që kanë pushtetin sot, të ankohen për ata që kishin pushtetin më parë?. Nuk duhet të bëhet fjalë thjesht për fajësim të paraardhësve”.

Do isha katërfish i lumtur, shumë i lumtur, neqoftëse dikush do ia rikujtonte Sekretarit Blinken përpara se të zbriste në tokën Shqiptare atë që bisedova dhe me Presidentin Bush gjatë intervistës që pata me të në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2007 ku dha dy lajme të rëndësishme Kosova e Pavarur dhe Shqipëria në NATO: “Që qeveri pro Amerikane është e lehtë të gjeh në këtë rrajon, por popuj pro amerikanë jo dhe aq lehtë”. Rri i qetë Sekretari Blinken, se dhe kjo opozitë është po aq servile dhe vasale ndaj jush sa ju mer jo vetëm muxhahedinë dhe afganë, por rrezik dhe armët kimike nëse i ripropozoni prapë. Kujdes, mbaje mirë me shqiptarët, respekto disa parime demokratike, disa ballanca, se nuk do jetë çudi që dhe shqiptarëve t’iu mbarojë dashuria e verbër për Amerikën dhe të përfundojnë me të njëjtat ndjesi të përziera ndaj jush si Grekët, Maqedonasit apo akoma keq Serbët.

Dhe së fundmi, i dashur Sekretari Blinken, të jem i sinqertë, jam pesëfish i lumtur, që ndryshe nga të gjitha Nogratat e tjera në Botë dhe në Rajon, ku është e shkruar e zezë mbi të bardhë konkretisht motivi i Nongratës, e shpallët Nongrata ish kryeministrin Berisha pa asnjë provë e asnjë fakt, duke i bërë një nder të madh demokracisë shqiptare. Pa këtë akt, sot nuk do të kishim pothuaj asnjë digë demokracie e rezistence opozitare, do të kishim shumë e shumë më pak denoncime të këtij regjimi kleptokratik, rrezik do të kishim një qeveri të përbashkët nga e majta der në të djathtë, përfitues të cilit do ishin një grusht politikanësh e oligarkësh, për të cilët Sekertari tjetër i Shtetit Johm Kerry dha alarmin po në shkurt fiks 10 vite më parë.

andi bejtja antony blinken

Sondazh

Poll
Editorial 8 Janar 2024, 10:48 Ditmir Bushati

Bindja që më përforcoi 2023

Ditmir Bushati Përfitimi më i madh i një edukimi të mirë është aftësia për të menduar me kokën t&eu...

Editorial 28 Dhjetor 2023, 10:16 Meri Lika

Drejtësia e padrejtë

Meri Lika Të them të drejtën, mua, që në fillimet e krijimit të saj e deri më sot, asnjëherë nuk më ka bi...

Editorial 19 Dhjetor 2023, 13:00 Ditmir Bushati

Një shtytje për zgjerimin

ditmir bushati Dhjetë vjet pasi shpërthyen protestat pro BE-së në sheshin Maidan të Kievit, për shkak se presidenti i atë...

Editorial 17 Dhjetor 2023, 18:28 Andrew Gimson

“Vdekja” e një Kryeministri

Boris Johnson Mëngjesin e së martës 7 prill 2020, u ngarkova nga Daily Mail të shkruaja nekrologjinë e Boris Johnsonit. Në or...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni