LIVE UPDATES
Editorial

Drejtësia e padrejtë

28 Dhjetor 2023, 10:16 Nga Meri Lika
Drejtësia e padrejtë
Meri Lika

Të them të drejtën, mua, që në fillimet e krijimit të saj e deri më sot, asnjëherë nuk më ka bindur kjo “drejtësia e re”.

Ky perceptim, fillimisht mu krijua kur pashë se cilët ishin personat, që do të përzgjidhnin dhe vlerësonin gjykatësit e prokurorët dhe më pas mu forcua akoma më shumë, kur për shkak të punës, kam vlerësuar të ardhurat e disa prej gjykatësve dhe prokurorëve të rrëzuar nga vetingu.

Sot, nuk e besoj fare, dhe kur them fare do të thotë fare, fare, fare. Kjo nuk ka lidhje me Berishën, por ka lidhje me Berishën, Belerin, Elton Qynon, Lefterin, Alqin, Vangjushin etj, me avokatët kryesisht, me gjykatësit jo kryesisht, me SPAK, me GJKKO, me ILD, me ILT, me ABC, me Ç, D, Dh, E etj, etj, etj.

Sipas mendimit tim (i gabuar patjetër),  drejtësia është një vlerë, por gjithashtu edhe utopi.
Një vlerë, sepse sa më shumë drejtësi të ketë një vend aq më shumë vlerë do të ketë shoqëria duke krijuar besim dhe qetësi tek qytetari, por është edhe utopi sepse sigurisht që drejtësi totale nuk do të ketë asnjëherë dhe drejtimi i saj drejt perfektes është i lidhur me shumë faktorë duke filluar që nga evolimi i mendimit e deri tek veprimi konkret (punë shumë e vështirë kjo).

Shumë prej nesh të cilët mund të kenë shpresuar tek drejtësia e re, tek kjo drejtësia amerikane, evropiane, marsiane, neptuniane, qiellore, hapsinore (aman ti vendosim kë emër të duam nuk ka rëndësi), kushedi se çfarë janë duke menduar e se sa të lumtur janë duke u ndjerë, kur shohin se si kryhen proceset gjyqësore, se si rrëmbehen gazetarët në mes të ditës, se si trajtohen personat që hetohen, se si nuk zbatohet ligji (nuk zbatohet ligji nga drejtësia?!?!?!).

Kjo drejtësia jonë fringo, mua më duket njësoj si ata burrat (jo për nga burrëria të mos ngatërrohemi, por thjesht dhe vetëm nga efekti vizual) që dikur, kur nuk kishte One dhe Vodafon që të vidhin qytetarët pa iu hyrë gjëmb në këmbë, por kur nuk kishte as SPAK e GJKKO, por vetëm Kanun të Lek Dukagjinit, dilnin nëpër majat e maleve dhe i thërrisnin njëri-tjetrit duke vendosur njërën dorë tek veshi.

Sipas imazhit tim virtual, në njërën majë mali, në atë të pushtetit, është Rama dhe në majën tjetër, pas një ngjitje rraskapitëse duke kaluar sa në një kamp vetingu në tjetrin deri sa arritën Everestin e drejtësisë, janë SPAK-istët dhe GJKKO-istët.

E kur Rama, nga mali i tij lëshon piskamën, menjëherë nga maja tjetër e drejtësisë vjen përgjigja pohuese dhe reflektuese. E kështu piskamë pas piskame drejtësia nuk është duke dashur të vendos drejtësinë e shpresuar, por është vetëm duke vrapuar vrullshëm që t’iu përgjigjet me servilizëm piskamave.

Ah sa shumë më pëlqejnë piskamat! Sepse siç e thotë edhe fjalori ynë i gjuhës shqipe, ai i përpunuari dhe i korrektuari nga Akademia Shkencore pa Shkencë e Gjinushit, piskama është një thirrje me zë të lartë e të fuqishëm; britmë, sokëllimë.

Ja fiks kështu e imagjinoj unë drejtësinë, që e nis punën pas piskamës së Ramës dhe e përfundon kur piskama e tij kthehet në sokëllimë.

Sokëllin Rama nga kali
Sokëllin sa tundet mali
Tundet mali tundet fusha
Rama jonë me treqind mushka.

Por çuditërisht në botën e qytetëruar, ku ne dëshirojmë të shkojmë (o Zot sa shumë dëshirojmë), drejtësia nuk funksionon me sokëllima e as me piskama.

E kam fjalën pikërisht për atë botën ku njerëzit dinë të lexojnë urdhërimet e Zotit i cili na tha, të mos vrasim, të mos vjedhim, të mos bëjmë dëshmi të rreme, në atë botë ku drejtësia gjykon me të njëjtin kut si vrasësin edhe viktimën, si hajdutin edhe të vjedhurin, si dëshimtarin e rremë edhe të dëmtuarin. Ajo drejtësia, që tek ne mesa duket do të ngelet vetëm utopi dhe nuk ka për t’u kthyer asnjëherë në vlerë, është drejtësi e drejtë, tamam si ajo drejtëza e vetme që kalon nëpër dy pika të ndryshme, po pra po, sipas asaj aksiomës matematikore, e cila na e thotë të vërtetuar këtë gjë.

Dhe sipas kësaj aksiome, nëpër dy pika, të cilat, sipas mendimit tim, janë qytetari dhe pushteti gjyqësor, kalon një drejtëz dhe vetëm një, dhe kjo është DREJTËSIA, por me sa duket ne si popull nuk do ta kemi kur fatin që të vërtetojmë aksiomat sepse ne gjithmonë jemi ndryshe, për ne nëpër dy pika kalojnë lakore, kurba dhe drejtëza pa fund, vetëm që të kënaqim pushtetin e radhës dhe aspak për të ndërtuar një shoqëri që t’i shërbejë qytetarit, vendit, kombit.

Sepse ne duam vetëm “prijësin” e momentit, dhe luftojmë duke sakrifikuar gjithçka që ta zhdukim jo vetëm fizikisht por edhe nga kujtesa “prijësin” e mëparshëm, sepse ne nuk na intereson drejtësia për njeriun, mirëqënia e individit, qetësia e qytetarit, ne na intereson që prijësit të mos i prishet rehatia, e për këtë jemi të gatshëm të vrasim e të zhdukim këdo që e shqetëson.

Për të kënaqur prijësin, ne vrasim edhe historinë sepse kemi aksiomën tonë që historia fillon vetëm me ardhjen në pushtet të prijësit të ri, e pikërisht në këtë moment ne vrasim vetveten.

meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 19 Dhjetor 2023, 13:00 Ditmir Bushati

Një shtytje për zgjerimin

ditmir bushati Dhjetë vjet pasi shpërthyen protestat pro BE-së në sheshin Maidan të Kievit, për shkak se presidenti i atë...

Editorial 17 Dhjetor 2023, 18:28 Andrew Gimson

“Vdekja” e një Kryeministri

Boris Johnson Mëngjesin e së martës 7 prill 2020, u ngarkova nga Daily Mail të shkruaja nekrologjinë e Boris Johnsonit. Në or...

Editorial 6 Dhjetor 2023, 08:42 Meri Lika

Titaniku

Aty rreth fillimit të majit të vitit 1942, në një port të Detit Balltik të pushtuar nga gjermanët dhe nën urdhrat e ve...

Editorial 4 Dhjetor 2023, 16:06 Enton Abilekaj

Që Rama të mbetet i pahetueshëm

Enton Abilekaj Në pritje të Kongresit të 8 dhjetorit, është e qartë se askush në atë që quhet Partia Socialist...

Editorial 24 Nëntor 2023, 11:58 Meri Lika

AI

Meri Lika Ai i ka të gjitha virtytet; është më i ndershmi, më i denji, më i zgjuari, më i përuluri, më i dashu...

Editorial 23 Nëntor 2023, 19:53 Yanis Varoufakis

Shërbëtorë të Internetit, bashkohuni!

Yanis Varoufakis “Shërbëtorë, proletarë dhe vasalë të reve të të gjithë botës, bashkohuni! Nuk kemi...

Editorial 13 Nëntor 2023, 17:24 Nicola Pedrazzi

Përsëri ai, përsëri Edi

Edi Rama Edi Rama ka qeverisur Shqipërinë për më shumë se dhjetë vjet. Zgjedhjet e para i fitoi në 2013-ën, pa...

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM