LIVE UPDATES
Editorial

Titaniku

6 Dhjetor 2023, 08:42 Nga Meri Lika

Titaniku

Aty rreth fillimit të majit të vitit 1942, në një port të Detit Balltik të pushtuar nga gjermanët dhe nën urdhrat e vetë ministrit të propagandës së Hitlerit, një regjisor veteran dhe skeptik i filmit bërtiti për herë të parë aksion, dhe kështu filluan xhirimet, plot ngjarje, të një filmi të quajtur "Titanik", i cili synonte të tregonte në mënyrë simbolike mbytjen e anijes së kombeve armike të Rajhut të Tretë.

Financimi prej 180 milionë dollarë u ndërlikua pak nga pak: ekipi krijues pati mosmarrëveshje serioze me marinën naziste, ushtarët që ishin caktuar si figurantë filluan të ngacmonin aktoret, mjegulla shkatërroi shumë skena, disa pjesë morën zjarr saqë autorët e filmit u friksuan se zjarri mund të kishte tërhequr vëmendjen e aletëve dhe mund t’i bombardonin.  

Joseph Goebbels kërkoi të bëheshin disa ndryshime në skenar dhe pas kësaj regjizori i lodhur nga gjithë këto probleme bëri një deklaratë kundër politikës zyrtare dhe u tërhoq nga xhirimi.
Pas kësaj ai u mor në pyetje nga Gestapo dhe pastaj u burgos, pak më vonë u gjet i vdekur në qelinë e tij të burgut.

Kur pa rezultatet e para të filmit, Goebbels u kënaq nga mesazhi i fshehtë që ai përcillte, por ndërsa regjimi i tij po shkatërrohej, ai kishte frikë se puna e përfunduar do të lexohej anasjelltas, pra si një pasqyrim shqetësues i panikut që po kalonin gjermanët. Versioni jepte idenë se transoqeaniku monumental po vinte drejt fundit të tij për shkak të arrogancës dhe paaftësisë së atyre që ishin në krye.

Shumë producentë kinematografikë e kanë përdorur legjendën e anije së pambytshme që gjithmonë mbytet, por askush nuk ka mundur ta përdor me suksesin që është duke e përdorur qeveria jonë. Kabineti i sotëm qeveritar, krejt i zhveshur nga profesionistët, është si ekuipazhi i anijes “së pambytshme” ku mungojnë hidraulikët, pastruesit, kuzhinierët dhe gjithë personeli tjetër i domosdoshëm për t’i shpërbyer anijes dhe pasagjerëve, e në vend të tyre kanë hipur (kundrejt pagesës që i kanë bërë kapitenit) emigrantë ilegalë, të cilët me anë të anijes kërkojnë të prekin ëndrrën e tyre për perëndimin e largët.

Titaniku qeveritar shfaqet në shoë-n e tij të përditshëm, me chartera, daulle, e dajre, me qeveritarë që shpjegojnë përpara kamerave punët dhe investimet të cilat duhet t’i diskutojnë dhe analizojnë në zyra, me mbjellje të magjishme pemësh në atë 28.748 kilometërshin katror të tokës që na takon, me shkolla e kopshte që mbajnë emrat e lloj lloj sërvilësh të kapitenit të Titanikut. Këtij spektakli grotesk i bashkohen përditë, ish qeveritarë dhe qeveritarë të tanishëm që edhe pse hyjnë e dalin dyerve të drejtësisë shfaqen mendjemëdhenjë, ekstravagant, si komandandtët kryesorë të Titanikut për të cilin duan të na mbushin mendjen se falë tyre është duke lundruar i sigurt drejt ujërave të qeta.

Kjo metaforë detare, për të cilën mendoj se flitet shumë në zorrët e partisë në pushtet në vetvete nuk është asgjë më shumë se sa ndërtimi i një anijeje të përshtatur për nevojat e tyre. Të përzgjedhurit e kapitenit, vendosen me mendjemadhësi në sallonet e tyre për të pirë e për të luajtur letra duke shpërfillur rregullat normale të lundrimit.

Tashmë ata janë duke vrapuar të dëshpëruar përgjatë kuvertës, në pritje të goditjes me ajsbergun, duke e ditur se anija e tyre e shfaqur si transoqeanike, nuk ka varka për të gjithë që të shpëtojnë, dhe mendojnë se si të fshehin përgjegjësitë e tyre dhe kujt t'i vënë kapelen e diversantit, të gjejnë fajtorin që e çoi anijen drejt goditjes së sigurt. Por në fakt nuk ka asnjë sabotim. Anija sado e pambytshëm dhe gjigande të duket, fundin e ka të sigurt. Fundi është rezultat dhe produkt i një qeverisjeje të keqe e cila ka kohë që është komplotuar nga vetvetja. Titaniku i tyre është duke u mbytur në tokë, ndryshe nga gjithë anijet e tjera që mbyten në ujë.

meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 4 Dhjetor 2023, 16:06 Enton Abilekaj

Që Rama të mbetet i pahetueshëm

Enton Abilekaj Në pritje të Kongresit të 8 dhjetorit, është e qartë se askush në atë që quhet Partia Socialist...

Editorial 24 Nëntor 2023, 11:58 Meri Lika

AI

Meri Lika Ai i ka të gjitha virtytet; është më i ndershmi, më i denji, më i zgjuari, më i përuluri, më i dashu...

Editorial 23 Nëntor 2023, 19:53 Yanis Varoufakis

Shërbëtorë të Internetit, bashkohuni!

Yanis Varoufakis “Shërbëtorë, proletarë dhe vasalë të reve të të gjithë botës, bashkohuni! Nuk kemi...

Editorial 13 Nëntor 2023, 17:24 Nicola Pedrazzi

Përsëri ai, përsëri Edi

Edi Rama Edi Rama ka qeverisur Shqipërinë për më shumë se dhjetë vjet. Zgjedhjet e para i fitoi në 2013-ën, pa...

Editorial 6 Nëntor 2023, 15:32 Enton Abilekaj

Përplasja e dy Shqipërive

Enton Abilekaj Të shtunën e 28 tetorit, një video e shpërndarë nga vetë Kryeministri do të shndërrohej në meme...

Editorial 6 Nëntor 2023, 14:56 Paolo Garimberti

Muskuj dhe diplomaci

Në fjalimin e tij të shumëpritur nga Bejruti, i transmetuar drejtpërdrejt në televizion (por jo në Izrael), udhëheqësi...

Editorial 22 Tetor 2023, 14:42 Enton Abilekaj

Banalizimi politik që nuk jep Drejtësi

Pritej të vinte një ditë si e shtuna e 21 tetorit. Pritej zhurma e madhe dhe kundër- reagimet. Deri tani duket një skemë e paras...

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve