LIVE UPDATES
Editorial

Banalizimi politik që nuk jep Drejtësi

22 Tetor 2023, 14:42 Nga Enton Abilekaj

Banalizimi politik që nuk jep Drejtësi

Pritej të vinte një ditë si e shtuna e 21 tetorit. Pritej zhurma e madhe dhe kundër- reagimet. Deri tani duket një skemë e parashkruar me SPAK që guxon të akuzojë ish-Kryeministrin sot lider i opozitës dhe opozita që e akuzon SPAK si instrument politik të Qeverisë. Një stereotip i krijuar që në 1993 kur u arrestua Fatos Nano, ish- Kyeministri 3 mujor i 1991 dhe lider i opozitës pas 1992. Edhe atëherë, 30 vjet më parë, ishte i njëjti debat dhe të njëjtat pozicione- Drejtësia e Re, përballë opozitës së vjetër.

Në këtë betejë më shumë politike se ligjore, ka më shumë hapësirë për propagandën dhe copat kurioze të akteve qeveritare apo pasurive të të akuzuarve, që do ta ushqejnë spektaklin, ndërsa dosja shpërndahet për gjykimin publik.

Në anën tjetër gafat e SPAK dhe GJKKO që ushqejnë mbrojtjen e të akuzuarve dhe daljet publikë të opozitës, që në fund do ta shndërrojnë këtë në një çështje qëndrimesh politike, ndërsa e vërteta për korrupsionin që e ka gërryer dhe po e gërryen vendin dhe shoqërinë do të mbetet e panjohur.

E vërteta e thjeshtë, që Klubi Partizani, një ambient me fusha sporti dhe palestra, u shndërrua në një lagje banimi, me një projekt të qartë, të qeverisë së kohës me Kryeministër Berishën. E vërteta është që ai nuk ishte vetëm, sepse një ligj konsensual kaloi në Kuvend në 2008, bashkë me ndryshimet e famshme Kushtetuese. Ligji krijonte mundësinë që asetet e klubeve sportive të privatizoheshin ose tu ktheheshin pronarëve. Në atë kohë të gjjthë e dinin se asetet e Klubeve Partizani dhe Dinamo ishin ndarë paraprakisht mes Berishës dhe Ramës, për të bekuar ndryshimet Kushtetuese për të cilat, pala që humbiste, LSI, ishte futur në grevë urie.

Kjo e vërtetë, ashtu si shumë skandale të mëdha, duhet të zbardhej nga Drejtësia dhe hetimi i saj nuk mund të quhet sulm politik. Por dosja e SPAK, mënyra se si u lëshuan dhe u ekzekutuan arrestimet e bënë atë të ngjante si 2 pika uji me spektaklet dhe fjalimet e Edi Ramës, apo me akuzat e Taulant Ballës.

E bën spektakël banal politik, mënyra se si u arrestua Jamarbër Malltezi, në Rinas, në sy të të gjithëve, aty ku kamerat e sigurisë nuk mund të mungojnë dhe prej tyre mund të "rrjedhin" pamjet, trajtimi si i shumëkërkuar nga policia. Mënyra se si policia shkon në selinë e Partisë Demokratike për t'i çuar njoftimin zyrtar kryetarit të opozitës, pikërisht në kulmin e vëmendjes, kur gjithë kamerat janë aty dhe priten reagimet e tij të njëpasnjëshme. Vetë vendimi i GJKKO, për kufizimin e Lëvizjes së deputetit pa vendim parlamenti. Mosthirrja e të akuzuarve asnjëherë për të dhënë shpjegime, megjithëse çështja nuk ka asnjë fshehtësi dhe rrezik për fshirje provash.

Akuza e formuluar me amatorizëm të dukshëm për korrupsion, pasiv për ish-Kryeministrin, i cili në fakt mund të ketë ushtruar ndikim të paligjshëm për shkak të detyrës dhe pushtetit, mund të ketë shpërdoruar detyrën në favor të dhëndrit, por nuk ka sesi, ose të paktën nuk ka logjikë që ta ketë bërë këtë për ryshfet.

Korrupsioni si koncept ligjor nuk është i njëjtë me korrupsionin si koncept politik. Nëse politikisht apo moralisht korruptimi shpjegon gjitçka që ka ndodhur në 33 vjet për të grabitur pasuritë publike, në konceptin ligjor ai lidhet me dhënien e rryshfetit dhe marrjen e tij. Nëse Berisha akuzohet për korrupsion pasiv, dhëndrri i tij, që është përfituesi, duhet të akuzohet për korrupsion aktiv. Në fakt edhe ai akuzohet si pasiv.

Këto detaje, ky spektakël, që e shndërrojnë në qesharake dosjen dhe mënyrën e procedimit, tregojnë që ka një nxitim që nuk mund të vijë nga vetë prokurorët, pavarësisht se prokurorët e çështjes janë të njohur për lidhjet me maxhorancën. Ky nxitim që e bën padinë publike të duket më amatore se akuza e depozituar nga Taulant Balla, i vë kësaj çështjeje te rëndësishme, damkën e hetimit politik të nxituar, për të shërbyer në një moment të caktuar, atëherë kur i gjithëpushtetshmi ka më shumë nevojë.

Sondazh

Poll
Editorial 15 Tetor 2023, 11:25 Ben Blushi

Pse fiton Kombëtarja e Shqipërisë ?

Shqiptarët luajnë futboll prej gati 100 vitesh, por asnjëherë ata nuk kanë fituar kaq shpesh dhe kaq lehtësisht, si kohët e...

Editorial 11 Tetor 2023, 11:08 Ditmir Bushati

Rendi i ngrirë

Kur një grup i armatosur rëndë sulmoi policinë në veri të Kosovës më 24 shtator, duke vrarë një polic dhe du...

Editorial 10 Tetor 2023, 11:11 Ben Blushi

Hamasi, Izraeli dhe Kosova

Sulmi mizor që kreu Hamasi gjatë kësaj jave në Izrael po e n botën tjetër në dy pjesë. Një palë dënojn...

Editorial 8 Tetor 2023, 11:20 Ditmir Bushati

Të bashkuar për Kosovën

NGA DITMIR BUSHATI Bota u zgjua dje me imazhe të tmerrshme të sulmeve terroriste të Hamasit kundër Izraelit, të cilat me të dre...

Editorial 27 Shtator 2023, 10:58 Meri Lika

Plot me kundërshtarë, por pa opozitë

Gjëja më absurde që po ndodh tek ne, nga koha kur na qeveris e majta është se, edhe pse mund të jemi shumica kundër qeveris...

Editorial 25 Shtator 2023, 19:11 Ben Blushi

Fitorja e Kosovës

Ben Blushi Kosova mori një fitore të papritur, por të merituar, kur ishte në një ditë të keqe për shkak të lod...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni