LIVE UPDATES
Editorial

Propozimi për komisionerë jopartiakë dhe projekti "Shqipëria 2030"

Një propozim jo i ri, që për pak u bë realitet në 2021. Atëherë përfaqësuesit e opozitës ende të papërçarë, arritën ta ndryshonin propozimin e maxhorancës që mbështetej edhe nga ambasadorja Kim, për komisionerë nga administratat publike.

20 Shtator 2023, 15:56 Nga Dosja.al
Propozimi për komisionerë jopartiakë dhe projekti
KQZ

Komisioneri i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, pasi u pyet disa herë për komisionerët e opozitës, tha se zgjidhja më e mirë do të ishte heqja e komisionerëve partiakë. Një propozim jo i ri, që për pak u bë realitet në 2021. Atëherë përfaqësuesit e opozitës ende të papërçarë, arritën ta ndryshonin propozimin e maxhorancës që mbështetej edhe nga ambasadorja Kim, për komisionerë nga administratat publike.

Me pak ndihmë nga BE dhe OSBE, Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili, e shndërruan projektin e akaparimit të zgjedhjeve nga Rama, që 1 vit përpara, me një propozim tjetër, që komisionerët të ishin apartiakë, por jo nga administrata, ose pjesërisht partiakë, pjesërisht nga profesionet e lira. Nisur nga raportet e SHBA dhe BE për politizimin e administratës, negociatorët e opozitës arritën t'i jepnin propozimit statusin e një amendamenti në Kodin Zgjedhor, derisa Edi Rama ndërhyri për ta hedhur poshtë, me pretendimin se nuk ka aq profesionistë të lirë sa duhen.

Sot ky propozim rivjen, jo vetëm nga Celibashi. Edhe lëvizja e Adriatik Lapajt, "Shqipëria bëhet" e ka rikthyer propozimin e komisioneve zgjedhore të përbëra nga profesionistë të lirë. Kjo do të thotë që partitë tradicionale, që e kanë çuar Shqipërinë në këtë derexhe, nuk do të kenë më monopolin e kontrollit të votuesve dhe të numërimit të votave, që partitë e reja mund të kenë një shans për të marrë atë që u takon, se votat e tyre nuk do ndahen mes partive nëpërmjet marrëveshjeve të paligjshme të komisionerëve të të dyja palëve, që udhëzohen përpara së gjithash të ruajnë monopolin e së vjetrës.

Në këtë këndvështrim propozimi është joshës. Profesionistët e lirë, pavarësisht bindjeve politike, nuk do arrinin deri në manipulim, nuk do të kishin mbështetjen politike për të shpëtuar pa dënim nëse do tjetërsonin votën gjatë numërimit. Problemi i vetëm është tek llogaritë. Nëse do të ketë komisione zgjedhore vetëm më profesionistë të lirë, atëherë, në më shumë se 5000 qendrat e votimit, do të duheshin të paktën 25 mijë pa numëruesit. Bashkë me nunëruesit, do të duheshin të paktën 30 mijë profesionistë të lirë, që për më tepër pranojnë ftesën që u vjen nga KQZ për të marrë pjesë në proces.

Avokatët, audituesit, përmbaruesit, noterët, psikologët, farmacistët; veterinerët etj. do të ishin ata që kontrollojnë gjithë procesin. Edhe nëse do ta plotësonin numrin e domosdoshëm, a mund të thuhet se do të kemi një administratë zgjedhore apartiake? Nëse disa nga urdhërat, kryesisht më fitimprurës, që i licencojnë kontrollohen nga qeveria, apo nëse ministria e Drejtësisë, harton lista të përvitshme të atyrë që di kenë akses nëpër procese, apo edhe oa presion, angazhimi i tyre partiak, a do të ndikonte në administrimin e votave?

Në një shoqëri të politizuar skajshmërisht, ku politika kontrollon të gjitha qelizat dhe bëhet vendimtare në karrierat e profesionistëve të lirë, do të ishte e pamundur të kishim komisione të paanshme, pavarësisht se do të quheshin jopartiake. Presioni kapilar i rilindjes mbi çdo votues, do të shndërrohej me lehtësi në presion mbi numëruesit, investimi kapilar mbi votuesit në investim mbi numëruesit. Kështu, edhe Rilindja do të kursente kohë edhe para, edhe procesi në dukje do të ishte i pakontestueshëm. Komisione totalisht apartiake, i shërbejnë vetëm projektit të Edi Ramës "Shqipëria 2030", duke i garantuar atij mandatin e katërt, pa bërë asnjë përpjekje përveç trajtimit të numëruesve dhe komisionerëve.

Një hap gradual, si ai që propozoi opozita në 2020, me komisione të përziera, me përfaqesues partish dhe profesionistë të lirë, jo vetëm që do të garantonte më shumë besueshmëri në rezultat, por do të hapte edhe rrugën për komisione jopartiake në të ardhmen.

ilirjan celibashi dosja.al oerd bylykbashi petrit vasili

Sondazh

Poll
Editorial 8 Shtator 2023, 15:12 Enton Abilekaj

Nuk ka paqe, vetëm armëpushim për opozitën

Enton Abilekaj Sali Berisha e ftoi sot Gazmend Bardhin të kandidojë për kryetar të grupit parlamentar të Rithemelimit duke i sigur...

Editorial 5 Shtator 2023, 16:22 Meri Lika

Lloji i MakeUp-it alias Tualetit!

  Meri Lika Kam lexuar se ka disa lloje makeup-i (ose thënë shqip lloje tualeti), profesional, social, dite, nate, për nuse, për ...

Editorial 20 Gusht 2023, 13:02 Enton Abilekaj

A duhet të shkonte Begaj në Athinë?

Ftesa provokuese e Mitsotakis për Presidentin Begaj, ia arriti qëllimit. Do t'ja arrinte edhe në rast se Begaj do të shkonte atje, pë...

Editorial 18 Gusht 2023, 07:11 Klodian Tomorri

Një hetim që ngre pikëpyetje mbi SPAK

Kur mediat publikuan lajmin se gjykata i ka kërkuar prokurorisë të hetojë ish ministrat Beqja dhe Cani për rolin e tyre në koncesi...

Editorial 13 Gusht 2023, 20:45 Dosja.al

Kë kërcënuan tubimet e Albin Kurtit

Albin Kurti "Kam ardhur si kryeministër i Kosovës në një shtet me të cilin kemi marrëdhënie vëllazërore,"- th...

Editorial 11 Gusht 2023, 13:56 Shaban Murati

Lehësit e së keqes

Shaban Murati Është e pashpjegueshme, pse shumë komunistë fanatikë të regjimit diktatorial enverist pas ardhjes së demok...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!