LIVE UPDATES
Editorial

A duhet të shkonte Begaj në Athinë?

E vetmja mundësi që qëllimi i ftesës të dështonte do të ishte qëndrimi në unison i palëve në Shqipëri.

20 Gusht 2023, 13:02 Nga Enton Abilekaj

A duhet të shkonte Begaj në Athinë?

Ftesa provokuese e Mitsotakis për Presidentin Begaj, ia arriti qëllimit. Do t'ja arrinte edhe në rast se Begaj do të shkonte atje, për të përfaqësuar vendin në një darkë - përvjetor të Deklaratës së Selanikut. E vetmja mundësi që qëllimi i ftesës të dështonte do të ishte qëndrimi në unison i palëve në Shqipëri.

Lideri i opozitës, Sali Berisha në një analizë të gjatë, e quajti sot "bojkot të Samitit", refuzimin e Begajt, ndërsa e lidhi natyrshëm, provokimin e Kryeministrit të Greqisë me arrestimin e Belerit, si shkelje e ligjit, Kushtetutës dhe Konventave europiane.

E vërtetë është vetëm pjesa e fundit, që arrestimi i Belerit është bërë me urdhër të Ramës dhe, në shkelje të të gjitha ligjeve dhe konventave, mbahet në burg dhe nuk lejohet as të marrë detyrën, duke bërë formalisht betimin.

Përveç kësaj, konsiderimi si Samit i darkës informale në Athinë dhe si bojkot të BE-së, shmangien pa takt nga një provokim i qeverisë greke është në fakt përdorim politik i ngjarjes, pa patur parasysh pasojat e legjitimimit të një ndërhyrjeje brutale në politikën e brendshme të Shqipërisë.

E vërtetë që arrestimi i Belerit është një skandal i brendshëm, por dhënia e statusit të një incidenti të rëndë në raport me Greqinë, nuk i shërben as vendit as të vërtetës. Nga ana shqiptare, arrestimi nuk ka sfond etnik, Beleri nuk u arrestua si grek, por si një kandidat i opozitës që mund të prishte gjithë pazaret e pronave dhe ndërtimeve me dhe pa leje në bregdet. Rama vuri në lëvizje shtetin për të dhunuar votën e lirë dhe rezultatin e saj, jo se do fitonte një grek, por se do humbiste ai grup i vogël biznesmenë që ka favorizuar dhe ka në plan të vazhdojë t'i favorizojë.

Nga ana e Greqisë, presioni që po i bëhet qeverisë shqiptare, edhe me ftesën për darkën e nesërme, nuk lidhet me të drejtat e njeriut, me nivelin e demokracisë në vend, me korrupsionin galopant të qeverisë, apo me zgjedhjet e lira. Rama i ka bërë këto edhe përpara se të arrestohej Beleri, por Mitsotakis i erdhi për vizitë, në Dropull dhe Himarë dhe e bëri këtë në një periudhë zgjedhore për të dyja shtetet. Ai nuk do t'ja dijë sa demokratike është Shqipëria, a i plotëson kriteret për të ndjekur pa pengesa rrugën europiane. Kriteri i vetëm është trajtimi i interesave greke dhe minoritetit grek. Rasti i arrestimit të Belerit është një rast ku, për axhendën e Mitsotakis, preken interesat e Greqisë, ndërsa për axhendën shqiptare abrogohen zgjedhjet me urdhër të nje njeriu, për të gllabëruar Himarën dhe asetet e saj. Për Greqinë është problemi i një shtetasi shqiptar me kombësi greke që është burgosur padrejtësisht, për Shqipërinë është një tjetër goditje e rëndë dhe e hapur për dëmokracinë dhe opozitën në favor të korrupsionit dhe pushtetit absolut.

Nëse opozita dhe oponenca do t' ja lërë çështjen Beleri Greqisë, duke legjitimuar edhe dhunimin që kryetarët e dy bashkive më të mëdha të Greqisë, i bënë sovranitetit të vendit, apo edhe keqpërdorimin e influencës në BE për ta izoluar Shqipërinë për një arste jothelbësore, atëherë nuk do të fitojë as vendi dhë as opozita. Sepse Rama, si gjithmonë, ka vënë në peshore interesat e tij në Himarë kundër interesave në marrëdhëniet me Greqinë dhe me opinionin publik. Kur pesha e së dytës do të bëhet më e madhe se e të parës, Beleri do jetë i lirë. Kështu Greqia do ta ketë fituar legjitimitetin e ndërhyrjes flagrante për interesat e veta dhe Mitsotakis  do përqafohet prapë me Ramën ndërsa ai shkallmon demokracinë.

Askush nuk e ndalon dot Greqinë ta trajtojë si interes të vetin çështjen Beleri, por ky interes nuk lidhet fare me kauzën e vërtetë të çështjes Beleri në Shqipëri. Askush nuk e ndalon dot qeverinë greke të bëjë ftesa provokuese, por e vetmja mënyrë që Shqipëria të mos dëmtohet, është që ftesat të refuzohen në unison nga palët politike, aq më tepër nga ata që prej 2 vjetësh flasin për sovranitetin. Me parimet dhe me kauzat e drejta dhe jo me flirtimet për interesat e momentit, mund të fitohet besimi i publikut.

bajram begaj

Sondazh

Poll
Editorial 18 Gusht 2023, 07:11 Klodian Tomorri

Një hetim që ngre pikëpyetje mbi SPAK

Kur mediat publikuan lajmin se gjykata i ka kërkuar prokurorisë të hetojë ish ministrat Beqja dhe Cani për rolin e tyre në koncesi...

Editorial 13 Gusht 2023, 20:45 Dosja.al

Kë kërcënuan tubimet e Albin Kurtit

Albin Kurti "Kam ardhur si kryeministër i Kosovës në një shtet me të cilin kemi marrëdhënie vëllazërore,"- th...

Editorial 11 Gusht 2023, 13:56 Shaban Murati

Lehësit e së keqes

Shaban Murati Është e pashpjegueshme, pse shumë komunistë fanatikë të regjimit diktatorial enverist pas ardhjes së demok...

Editorial 29 Korrik 2023, 15:19 Ermal Mulosmani

PD, rest in peace

Lulzim Basha duke votuar Uzurpimi i logos së PD-së nga Lulzim Basha dhe krijimi i dy partiçkave antagoniste "demokratike" shënon sip...

Editorial 18 Korrik 2023, 13:31 Dosja.al

Fotoja nga Kreta që nxjerr bllof Edi Ramën

Albin Kurti dhe Miroslav Lajcak Mjaftoi një foto nga Kreta, për të kuptuar se zhurma e Ramës në rajon, nuk ka asnjë lidhej me...

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve