LIVE UPDATES
Editorial

Fotoja nga Kreta që nxjerr bllof Edi Ramën

Tani që palët po ndahen, pro dhe kundër, duket qartë se kush ishte i interesuar për Iniciativën e Novi Sadit, që mori më vonë emrin Ballkan i Hapur. Me intensifikimin e Procesit të Berlinit, Serbia dhe Maqedonia e veriut mund të pranonin që misioni i Ballkanit të Hapur mbaroi, por nuk ndodhi kështu

18 Korrik 2023, 13:31 Nga Dosja.al
Fotoja nga Kreta që nxjerr bllof Edi Ramën
Albin Kurti dhe Miroslav Lajcak

Mjaftoi një foto nga Kreta, për të kuptuar se zhurma e Ramës në rajon, nuk ka asnjë lidhej me BE dhe SHBA. Albin Kurti dhe Miroslav Lajçak, të veshur sportivë, në një takim informal, treguan se dreka luksoze e Tiranës, ishte thjesht një qokë tjetër e Kryeministrit të Shqipërisë, për tu shfaqur si lider Rajonal.

Mediat pranë qeverisë dhe vetë Kryeministri u munduan ta theksonin mungesën e Kosovës në drekën e së hënës. Në fakt mungoi edhe kryeministri i Bosnje- Hercegovinës, por për këtë, u kujdesën të mos flisnin. Edhe Vuçiç vendosi të mos e begeniste personalisht Ramën, duke e ulur nivelin e përfaqësimit. Një e drejtë që nuk iu njoh Albin Kurtit, për tu përfaqësuar me numrin 2 të qeverisë, Besnik Bislimi.

Një ditë më parë, Presidenti i Serbisë, pati kohë të takonte Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, me të cilin bënë një bilanc të Ballkanit të Hapur. U krenuan me nivelin e lartë të shkëmbimeve tregtare, vlerësuan se iniciativa është një histori suksesi dhe u angazhuan për vazhdimin e saj.

Mungonte Edi Rama, që, pasi i dha fund aventurës 4- vjeçare me Vuçiç, nuk arriti dot t'i bindte dy partnerët e tjerë për të bërë të njëjtën gjë. Më pas ishte Kryeministrja Brnabiç që paralajmëroi se do të vinte në Shqipëri të hënën, për të bindur homologun shqiptar, se Ballkani i Hapur duhet të vazhdojë.

Tani që palët po ndahen, pro dhe kundër, duket qartë se kush ishte i interesuar për Iniciativën e Novi Sadit, që mori më vonë emrin Ballkan i Hapur. Me intensifikimin e Procesit të Berlinit, Serbia dhe Maqedonia e veriut mund të pranonin që misioni i Ballkanit të Hapur mbaroi, por nuk ndodhi kështu.

Me insistimin e Beogradit, edhe Shkupi nuk po tërhiqet nga iniciativa e lindur në Serbi dhe pa garanci europiane. Bilancet tregtare janë rritur bashkë me deficitin tregtar të Shqipërisë me Serbinë. Për qeverinë serbe, largimi në një proces me garancitë e Gjermanisë dhe Francës, ku shkëmbimet tregtare kanë rregullat e BE, do të thotë humbje, do të thotë që produktet e 2 vendeve konsumatorë të mbrohen.

Ky kontekst ishte mbulesa e tavolinës në vilën 30, ku pavarësisht menusë që supozohet të ketë qenë cilësore, Ramës i duhej të ndante idetë e Procesit të Berlinit me dy Kryeministrat e Serbisë dhe Maqeonisë së Veriut, që nuk heqin dorë nga Ballkani i Hapur, me Kryeministrin në ikje të Malit të Zi dhe me Komisionerin pa votëbesim, që herë shfaqet në Open Balkan, herë në Procesine Berlinit, kryesisht në takime informale.

Në fund, vetëm një foto, asnjë deklaratë. Pasi të gjithë ikën nga sytë këmbët, sapo dreka mbaroi, Rama doli vetëm përpara gazetarëve, për të komunikuar asgjënë. Aq pak kishte për të thënë, sa menjëherë u përball me pyetjet për skandalet e brendshme. Nga shiu në breshër, vendosi të tërhiqej në zyrë, nga ku, për të shpëtuar fytyrën nga ky dështim që këtë herë nuk ishte as spektakolar, u morën me mungesën e Kurtit.
Fotoja e Kretës, e fashiti pa fjalë, zhurmën e ngritur në Tiranë. Në vend ushqimit të delirit personal në vilën 30, Kryeministri i Kosovës zgjodhi të fliste për sigurinë e vendit të tij, si bazë minimale për çdo projekt bashkëpunimi dhe heqjeje barrierash kufitare./Dosja.al

albin kurti miroslav lajçak albin kurti ne krete edi rama samiti i procesit te berlinit

Sondazh

Poll
Editorial 8 Korrik 2023, 14:42 Enton Abilekaj

Si dështoi fluturimi luksoz i Edi Ramës

Enton Abilekaj Në fund mbeti vetëm një shëtitje me charter nëpër kryeqytetet e Ballkanit. As Vuçiç, miku i tij,...

Editorial 7 Korrik 2023, 19:24 Ola Xama

Çfarë kuptuam për fisin Rraja?!

Ola Xama Nga pamjet e rrahjes së dy njerzve të pafajshëm në Fushë Krujë kuptuam që: -Drejtimin e Policisë së...

Editorial 3 Korrik 2023, 16:54 Klodian Tomorri

Ekonomia e oligarkëve

Klodian Tomorri Ekonomia shqiptare po merr gjithmonë e më shumë fytyrën e një çifligu bejlerësh. Të paktën, ...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni