LIVE UPDATES
Editorial

Vizita e Clinton, dhurata që Rama i bëri vetes për ditëlindje

4 Korrik 2023, 11:50 Nga Enton Abilekaj

Vizita e Clinton, dhurata që Rama i bëri vetes për

U duk si një gjest i bukur për t’u shprehur mirënjohjen SHBA-ve, veçanërisht për Kosovën. Një ftesë për të nderuar Bill Clinton, është e parefuzueshme, një fjalim live i tij gjithashtu. Pavarësisht se vizitë private, pavarësisht se Presidenti përjashtohet, emri i Bill Clinton për shqiptarët i tejkalon të gjitha.

Deri në momentin kur je në Bulevard dhe kupton se nuk je ftuar për të nderuar Presidentin që çliroi Kosovën, por Kryeministrin që po blen kreditë politike, pasi i konsumoi të vetat me shpejtësi. Që Kryeministria nuk është përdorur si institucion i vendit, por si infrastruktura personale e karrigembajtësit, për të fituar pikë te shqiptarët e të gjitha shteteve dhe, pse jo, për të goditur Kryeministrin e Kosovës.

Kupton se nuk po festohet as Pavarësia e SHBA, por po privatizohet imazhi i SHBA-së për të goditur kundërshtarët politikë. Nuk po i bëhen nderime aleatit të madh, por po e fusin si xhindin në llampën personale të Edi Ramës, që shqiptarët ta kenë frikë, nuk po respektohet ai që bombardoi ushtrinë serbe për të shpëtuar civilët shqiptarë, por po konsumohet imazhi i tij, për një kauzë personale të atij që paguhet për të mos menduar për vete kur hyn në atë seli.

Kur je në Bulevard dhe shikon show-n personal që i jep shkëlqim vetëm Edi Ramës, kupton pse mungon opozita, kush e investon përçarjen, që të përfitojë monopolizimin dhe personalizimin e gjithçkaje që duhet të ishte e gjithë shqiptarëve, përfshirë dhe aleatët strategjikë.

Je duke parë kulmin e sinusoidës së një pushteti personal, që, pasi kapi gjithçka brenda vendit, po vazhdon ta bëjë këtë jashtë, po mundohet të mbjellë në mendjet e njerëzve që gjithçka që i rrethon punon për të, atyre që e duan që ta besojnë si Zotin dhe atyre që nuk e duan t'i tremben si Zeusit.

Nuk ka më keq për imazhin e SHBA-ve se sa të duket si xhindi i futur në llampën e një personi, si gjigandi që plotëson dëshirat personale të zotëruesit të llampës. Pas asaj që bëri me MCgonigal, nuk mund të pritej që Edi Rama të jepte në mes të Tiranës shembullin e një lobimi, gjysmë-okult, me një personazh kaq të dashur për shqiptarët dhe me një aleat kaq të pazëvendësueshëm. Pas McGonigal pritej një gjest ndjese morale, një nderim i sinqertë, në emër të një vendi që bashkohet në raport me SHBA-në.

Edi Rama tregoi se di të bëjë vetëm këtë, ta sjellë në Tiranë imazhin e Washingtonit si një pazar i shtrenjtë, ku shiten politika dhe mbështetje, që nuk i blen dot gjithkush. Pasi bleu njërin dhe u kap, ai mund të vazhdojë të bëjë pazar në rrugë të ligjshme, për të blerë mbështetje për veten dhe sulme për kundërshtarët.

Në 4 korrik ai nuk kishte vendosur t'i bënte dhuratë SHBA-ve, as Clintonit, as shqiptarëve. I bëri një dhuratë të shtrenjtë vetes, i dha jehonë sulmit ndaj Albin Kurtit, përdori fjalët e njeriut të zemrës të shqiptarëve, për interesin e tij personal. Kur e paralajmëroi këtë në "Opinion", të gjithë menduan se bëhej fjalë për një dhuratë për Shqipërinë, pa e kuptuar se Edi Rama e identifikon tashmë Shqipërinë me veten dhe e përdor të gjithë për veten.

edi rama enton abilekaj bill clinton

Sondazh

Poll
Editorial 3 Korrik 2023, 16:54 Klodian Tomorri

Ekonomia e oligarkëve

Klodian Tomorri Ekonomia shqiptare po merr gjithmonë e më shumë fytyrën e një çifligu bejlerësh. Të paktën, ...

Editorial 30 Qershor 2023, 19:52 Ditmir Bushati

Momenti Monnet për Europën

Ditmir Bushati Në vitin 2003, në Selanik, udhëheqësit e BEsë morën vendimin largpamës për t’u ofruar anë...

Editorial 26 Qershor 2023, 11:59 Enton Abilekaj

Negociatori i pakërkuar po kërkon një krizë

Enton Abilekaj Me siguri Kryeministri i Shqipërisë, kur ka hedhur zyrtarisht idenë e Konferencës pa limit mes Kosovës dhe Serbis&e...

Editorial 23 Qershor 2023, 08:51 Meri Lika

Kur të ngelet derri maç në dorë

Meri Lika Tani që po shkruaj këto rreshta, unë nuk e di, dhe as nuk mund ta marr me mend se kush do ta fitojë garën e ashpër ...

Editorial 8 Qershor 2023, 15:19 Enton Abilekaj

Rama si palë e tretë në krizën e Kosovës

Nga Enton Abilekaj Prej 2 javësh situata në Veriun e Kosovës vazhdon të jetë kaotike. Mediat raportojnë nga vendngjarja, se pro...

Editorial 7 Qershor 2023, 16:13 Enton Abilekaj

Prangat që nuk trembin asnjë njeri me pushtet

Enton Abilekaj As arrestimet e fundit nuk e kanë rritur besimin tek Drejtësia e re. Për statistikat e Drejtësisë, Sekretaria e P&e...

Editorial 7 Qershor 2023, 10:52 Dosja.al

Lulzimi i biznesit politik mbi rrënojat e PD

Gaz Bardhi dhe Lulzim Basha Gazmend Bardhi u sulmua verbalisht nga trimat e Lulzim Bashes, duke dalë nga mbledhja e asaj që vetëquhet Kryesi...

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet