LIVE UPDATES
Editorial

Rama si palë e tretë në krizën e Kosovës

Ajo që i është kërkuar, jo vetëm nga Kushtetuta, ka qenë ushtrimi i mundësisë së komunikimit me liderët Perndimorë, për t'i bindur që plani i përkëdheljes së Serbisë nuk do të funksionojë, ashtu si nuk ka funksionuar më parë.

8 Qershor 2023, 15:19 Nga Enton Abilekaj

Rama si palë e tretë në krizën e Kosovës

Nga Enton Abilekaj

Prej 2 javësh situata në Veriun e Kosovës vazhdon të jetë kaotike. Mediat raportojnë nga vendngjarja, se protestat vazhdojnë, megjithëse paqësore, ndërsa trupat policore, ato të KFOR vazhdojnë të mbrojnë ndërtesat e Komunave, që në fakt nuk japin asnjë shërbim për qytetarët. Negociatat e dyshes Lajçak- Escobar dështuan pasi palët nuk e pranojnë renditjen e pikave në planin e de-eskalimit. Kush duhet të tërhiqet më parë? Forcat policore që po mbrojnë komunat, kryetarët që duan të repektojnë ligjin duke hyrë në zyra, apo protestuesit që po pengojnë zbatimin e ligjit?

Në këtë pikë të vështirë, kur SHBA dhe BE po drejtojnë gishtin nga Albin Kurti, që nuk pranon tërheqjen, pra asnjë plan zgjidhjeje, përpara se të largohen penguesit e ligjit, duket se Kosova është në ditën më të vështirë. Jo vetëm ndërkombëtarët, por edhe opozita në Kosovë, njëzëri po dënon "kokëfortësinë" e Kryeministrit që, sipas tyre, po rrezikon marrëdhëniet me partnerët stategjikë, me ata që e çliruan Kosovën.

Ndërkohë që mbi Serbinë nuk ka asnjë presion. Tërheqja e kriminelëve, policëve serbë të infiltruar në Kosovë për të protestuar dhunshëm dhe transformimi i protestave në paqësore, ishte për Perëndimin një hap shumë i madh mbrapa nga Vuçiç.

"Dje i kam përcjellë Presidentit Macron dhe Kancelarit Scholtz, që janë dy kumbarët e propozimit franko-gjerman të asosacionit", ishte ndërhyrja e Kryeministrit të Shqipërisë në kulmin e kësaj krize. Jo papritur Edi Rama u shfaq me një projekt për asosacionin. Të njëjtën gjë bëri në Sllovaki dhe Moldavi, kur takohej me Vuçiçin për të zgjidhur krizën, temë që e shmangu vetëm një ditë më parë kur takoi Kurtin dhe Osmanin. Aty u duk sikur Rama e injoroi palën e Kosovës, që të konsiderohej vetë si palë, por sot u kuptua më mirë.

Kryeministri i Shqipërisë është futur në debatin për Kosovën si palë e tretë, i barazlarguar nga palët.

"Republika e Shqipërisë mbron të drejtat kombëtare të popullit shqiptar që jeton jashtë kufijve të saj", thuhet në pikën 1 të nenit 8 të Kushtetutës për rolin që Kryeministri nuk po e ushtron. Por Kushtetuta nuk ka qenë pengesë ndonjëherë për Ramën. Ajo që e pengon është se, si palë e tretë, duket qenë bashkëkombas i qytetarëve të Kosovës, do të paragjykohet. E vetmja mundësi që të bëhet i besueshëm, është që të mbajë më shumë krahun e palët tjetër. Dhe, për ta fituar këtë rol që garanton më shumë pushtet personal, Rama sot, për të disatën herë tregoi se është i gatshëm të mbajë krahun e Serbisë që të bëhet më i besueshëm.

"Palët nuk po bien dakord as se kush do e shkruajë tekstin për asosacionin", tha Kryeministri për të konfirmuar kështu që është futur në këtë debat si palë e tretë. Mbrapa tij janë ekspertë të njohur amerikanë dhe ndërkombëtarë, por ai ka dhënë edhe kontributin e vetë. Një kontribut i pakërkuar, njësoj si propozimet që shkretojnë buxhetin e Shtetit.

Ajo që i është kërkuar, jo vetëm nga Kushtetuta, ka qenë ushtrimi i mundësisë së komunikimit me liderët Perndimorë, për t'i bindur që plani i përkëdheljes së Serbisë nuk do të funksionojë, ashtu si nuk ka funksionuar më parë. Kur thotë që "Serbia po bën atë që ka bërë gjithmonë, Kosova nuk po bën atë që ka bërë për herë të parë", Edi Rama e ka të qartë se Qeveria Kurti nuk ka ndërmend të vazhdojë në rrugën e dështuar të pazareve me Serbinë e pangopur me lëshime. Duke qenë se ky është një pozicion i ri, që i ka kapur të papërgatitur edhe liderët perëndimore, një dorë nga Qeveria e Shqipërisë do të bënte ndoshta që presioni ndërkombëtar sot të mos ishte mbi Kosovën.

Nëse do të bënte këtë, vërtetë mund të gjente vetulla të ngrysura, mosbesim dhe kundërshtim, por do të bënte atë që ka nevojë sot Kosova, sipas Kryeministrit dhe Presidentes në detyrë. Nëse do të shfrytëzonte takimet e Bratislavës dhe Chissinaut për të mbështetur zbatimin e ligjit kundër huliganëve, ndoshta do ta shikonin me sy të keq, por do t'i bënte liderët perëndimore të reflektonin më shumë, do ta shikonin me lupë, por do tërhiqej dhe vëmendja, do ta vinin në pikëpyetje si Kryeministër, por do forconte qëndrimin shqiptar dhe do tregonte se faktori shiptar në Rajon është i unifikuar në këtë pikë.

Në vend të kësaj zgjodhi buzëqeshjet e ndërkombëtarëve, nxitjen e tyre për t'i lënë vetëm përfaqësuesit e Kosovës dhe për tu ulur me Vuçiçin, si një partner me të cilin merresh vesh, zgjodhi zgjatjen dhe forcimin e pushtetit personal. Prandaj sot, me paraqitjen e draftit për asosacionin, konfirmohet një Kryeministër që sillet me Kosovën si palë e tretë, i barazlarguar nga palët, që, duke mëshuar te asosacioni përpara zbatimit të 6 pikave të para të planit franko-gjerman, tregon se edhe këtë herë ka vendosur t'i japë të drejtë Serbisë.

edi rama enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 7 Qershor 2023, 16:13 Enton Abilekaj

Prangat që nuk trembin asnjë njeri me pushtet

Enton Abilekaj As arrestimet e fundit nuk e kanë rritur besimin tek Drejtësia e re. Për statistikat e Drejtësisë, Sekretaria e P&e...

Editorial 7 Qershor 2023, 10:52 Dosja.al

Lulzimi i biznesit politik mbi rrënojat e PD

Gaz Bardhi dhe Lulzim Basha Gazmend Bardhi u sulmua verbalisht nga trimat e Lulzim Bashes, duke dalë nga mbledhja e asaj që vetëquhet Kryesi...

Editorial 30 Maj 2023, 23:03 Gjergj Erebara

Nga se rriten pagat?

Edi Rama Qeveria shqiptare ka vendosur të përdorë fondin e vet të emergjencës, rreth 110 milionë euro, për të pagua...

Editorial 30 Maj 2023, 16:06 Andi Bejtja

Albin Kurti veç i hoqi qesen pasqyrës

Albin Kurti Ajo që po ndodh në Veriun e Kosovës, është tipike nga ato ngjarje që po të ulesh ditët e fundit pë...

Editorial 24 Maj 2023, 10:28 Meri Lika

Ne, shoqëria e interesit të vogël

Meri Lika Ne jemi shoqëria e interesit të vogël, e atij interesi që edhe pse është i vogël nuk ka asnjë lidhje me f...

Editorial 22 Maj 2023, 11:47 Fatos Lubonja

Merruni me kasapin më së pari

Fatos Lubonja Në prag të zgjedhjeve kam thënë se, sikur të rritej opozita, do të kërkoja me gëzim ndjesë ...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN