LIVE UPDATES
Editorial

Skandali që u shndërrua në dhuratë për Taulant Ballën

Në Shqipëri ka një magji, ku në vend që skandalet nuk e shtypin pushtetin, është pushteti që i shtyp skandalet dhe ecën nga fitorja në fitore.

9 Korrik 2023, 15:11 Nga Dosja.al
Skandali që u shndërrua në dhuratë për Taulant
Taulant Balla dhe Rrahman Rraja

Kështu kaloi dhe ky skandal, me një ministër të larguar dhe një deputet të dorëhequr. Safeti u harrua me të drejtë. Në këtë vend ku skandali mbivendoset mbi skandalin, ku pa u mbyllur akoma skandali i parë, vjen tjetri më i madh akoma, mbijeton mrekullisht autori. Mbi malin e skandaleve ku bëhen kurban ushtarët, lartësohet pushteti i tij. Sa më i lartë belëhet mali, aq më shumë lartësohet pushteti. Në Shqipëri ka një magji, ku në vend që skandalet nuk e shtypin pushtetin, është pushteti që i shtyp skandalet dhe ecën nga fitorja në fitore.

Kështu, kur Rrajat u rikthyen në vëmendje më agresivë se kurrë më parë, kur skandali nuk mund te mohohet sepse ka një video të publikuar nga vetë autorët, kur për pamjet e dhunës makabre nuk mund të fajësohet opozita, nuk është rasti për të bërë kurban denoncuesin, si u bë me Emiljano Nuhun. Kurbanët këtë herë i serviri Kryeministri, por askush nuk i preku.

Jo vetëm sepse skema bajate, e përsëritur, nuk ngjit më, por edhe se dorëheqja e Rrahman Rrajës e përgatitur nga Kryeministria, ishte një tentativë për te fshehur të vërtetën që e panë të gjithë dhe që e dinin të gjithë, të vërtetën e akumuluar që kur Emiljano Nuhu e denoncoi vite më parë. Pushteti nuk buronte as nga imuniteti dhe as nga mandati i deputetit Rraja, por nga ai që e fuste në listë, duke e treguar hapur mbështetjen për botën e nëndheshme që prodhonte pushtet për të. A do mundte fisi Rraja të kontrollonte policinë deri në pikën që polici të kërcënojë denoncuesin, nëse nuk do të kishte mbështetjen e Ekzekutivit? A mund ta merrte lejen për guroren pa bekimin e shefit të madh? Kush do guxonte të publikonte videon e dhunës që ka ushtruar vetë, nëse nuk do të ishte i sigurtë për imunitetin absolut që e vendos mbi ligjin?

Vetëm një superpushtet mbi ligjin mund të transferojë këtë superpushtet, deri në masën që zbatuesin e ligjit të ndihen inferiorë. Ashtu si me kanabizimin, kur superpushteti i transferuar tek bandat e hashashit, i detyroi policët të punonin për ata, herë si roje dhe herë si hamenj, edhe këtë herë, policët u bënë gardianë të dhunuesve. Sepse Kryeministri në asnjë moment nuk e dënoi dhunën dhe nuk e ka bërë këtë akoma. Në heshtjen e Kryeministrit, institucionet e shndërruara në vegla të tij, lëxojnë mbështetjen për agresorët, ndërsa publiku lexon kapjen nga bashkëpunëtorët që e mbajnë në pushtet.

Çuçi nuk mund të mos dështonte përballë këtij superpushteti. Ai si ministër kishte si gjithë ministrat, pushtetin e një sekretari që vetëm përcjell urdhërat e shefit. Pushteti i politikanit, në një shtet të shthurur dhe në një parti të militarizuar, mbaron në monentin kur lideri absolut i heq shikimin. Prandaj nuk mund të krahasohet me pushtetin e të fortëve lokalë që shkëmbejnë interesa me liderin, prandaj askush në pushtet nuk mund ta luftojë krimin, për sa kohë vendos fatin e pushtetit.

Largimi i Çuçit ishte vetëm një kurban për lartësimin e pushtetit, një larje duarsh që Rama nuk mund ta bënte duke folur për dhunën e Rrajave. Më shumë se shkarkimi i Çuçit tregon emërimi i Taulant Ballës, si një mesazh pa zë se marrëdhënia me krimin nuk do të ndryshojë, përkundrazi do të forcohet. Si një shenjë se presioni i publikut, në një vend ku zgjedhjet janë formale, është më i vogël se presioni brenda mazhorancës, se ëndrra e ushtarit besnik vlen më shumë se pakënaqësia dhe mosbesimi i publikut. Madje, duke emëruar Taulantin e akuzuar shumë herë për lidhje me krimin, Rama paralajmeron se edhe në zgjedhjet e ardhshme, nuk e shqetësojnë votuesit, por numëruesit, blerësit dhe kërcënuesit.

Ky skandal përfundoi si një dhuratë që Rrajat i bënë Taulant Ballës, si kthim i nderit për denoncimin e Emiljano Nuhut. 

Dosja.al

taulant balla bledi cuci edi rama

Sondazh

Poll
Editorial 8 Korrik 2023, 14:42 Enton Abilekaj

Si dështoi fluturimi luksoz i Edi Ramës

Enton Abilekaj Në fund mbeti vetëm një shëtitje me charter nëpër kryeqytetet e Ballkanit. As Vuçiç, miku i tij,...

Editorial 7 Korrik 2023, 19:24 Ola Xama

Çfarë kuptuam për fisin Rraja?!

Ola Xama Nga pamjet e rrahjes së dy njerzve të pafajshëm në Fushë Krujë kuptuam që: -Drejtimin e Policisë së...

Editorial 3 Korrik 2023, 16:54 Klodian Tomorri

Ekonomia e oligarkëve

Klodian Tomorri Ekonomia shqiptare po merr gjithmonë e më shumë fytyrën e një çifligu bejlerësh. Të paktën, ...

Editorial 30 Qershor 2023, 19:52 Ditmir Bushati

Momenti Monnet për Europën

Ditmir Bushati Në vitin 2003, në Selanik, udhëheqësit e BEsë morën vendimin largpamës për t’u ofruar anë...

Editorial 26 Qershor 2023, 11:59 Enton Abilekaj

Negociatori i pakërkuar po kërkon një krizë

Enton Abilekaj Me siguri Kryeministri i Shqipërisë, kur ka hedhur zyrtarisht idenë e Konferencës pa limit mes Kosovës dhe Serbis&e...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni