LIVE UPDATES
Editorial

Si dështoi fluturimi luksoz i Edi Ramës

Një tur i dështuar që rezultoi vetëm me një shpenzim të frikshëm i parave të popullit më të varfër të Europës, që i lejon Kryeministrit të fëstojë ditëlindjen duke ekspozuar dhuratat luksoze si Clinton, duke e shndërruar Kryeministrinë në ambient eventesh për sebepet personale, të tregojë me mburrje çarterin e personalizuar kur fluturon nëpër qokat personale. 

8 Korrik 2023, 14:42 Nga Enton Abilekaj
Si dështoi fluturimi luksoz i Edi Ramës
Enton Abilekaj

Në fund mbeti vetëm një shëtitje me charter nëpër kryeqytetet e Ballkanit. As Vuçiç, miku i tij, nuk ia dhuroi një dozë serioziteti çartjes me çarter që Kryeministri i Shqipërisë nisi befas si një festë e madhe ditëlindjeje që filloi në Tiranë me Clinton dhe vazhdoi nëpër Ballkan me homologët. I pari ishte Kovaçevski në Maqedoninë e Veriut që ia hodhi poshtë publikisht mbylljen e Ballkanit të Hapur. Pastaj Albin Kurti në Kosovë që e la poshtë ballkonit, si Romeon e Blushit. Pastaj Kryeministrja e Bosnjes  Borjana Kristo, që e detyroi të fliste për pirjen e duhanit dhe hapjen e Ambasadës në Sarajevë, madje ta përgojonte edhe në Mal të Zi, me Abazoviçin në krah. Ai ishte i vetmi që nuk e keqtrajtoi, përpara se të merrte grushtin përfundimtar në Serbi, me deklaratën e Vuçiç se Ballkani i Hapur do të vazhdojë dhe do të ketë takime të tjera. 

Një tur i dështuar që rezultoi vetëm me një shpenzim të frikshëm i parave të popullit më të varfër të Europës, që i lejon Kryeministrit të fëstojë ditëlindjen duke ekspozuar dhuratat luksoze si Clinton, duke e shndërruar Kryeministrinë në ambient eventesh për sebepet personale, të tregojë me mburrje çarterin e personalizuar kur fluturon nëpër qokat personale. 

Ky tur tregoi se Edi Ramës i duhet pushteti në Shqipëri vetëm si aset politik, strategjik dhe financiar për të sponsorizuar endrrën personale në skenën ndërkombëtare. Dështimi i tij, do të thotë që ky aset është hedhur në plehra. Dëshimi ishte i paevitueshëm, sepse nisma ishte qesharake. Shqipëria nuk mund të jetë vend garant i Procesit, jo vetëm se është shumë e vogël dhe shumë e varfër, por, mbi të gjitha, sepse është palë. Duke qenë palë, dyshimi i 5 vendeve të tjera nuk e lejon të bëhët nismëtare e vetme dhe as garantuese. Duke bërë si udhëheqës i Procesit të Berlinit, Edi Rama vetëm sa e kompromenton, duke ngjallur dyshimin tek vendet e tjera, nëse garantët e vërtetë, Gjarmania dhe Franca, do të favorizojnë Shqipërinë në këtë proces. Prandaj turi lukzoz ishte një dëm për Procesin e Berlinit.

Turi i Kryeministrit të Shqipërisë është gjithashtu i paprecedentë për një politikan të rajonit dhe, po aq i paprecentë në rrafshin global. Është sikur Kryeministri i Polonisë psh, të nisë një tur në vendet e Bashkimit Europian, si Gjermania, Franca, Italia etj. përpara një Samiti që do të mbahet në Varshavë. 

Do të ishte padyshim udhëtimi me qesharak dhe delirant në Europë. 

Për një Samit, të cilit Shqipëria i siguron vetëm sigurinë dhe infrastrukturën, Edi Rama beri një fushatë. E vetmja kompetencë që ka ai në këtë Samit, është të kurojë mirë shijet kulinare të homologëve, pasi për temat e diskutimit dhe marrëveshjet do të vendosë Berlini dhe Parisi, siç ka ndodhur që kur Procesi i Berlinit u themelua.

Në këtë këndvështrim, është qartësisht një tentativë delirante për tu shfaqur, pa asnjë thelb, lideri rajonal që po pajton Ballkanin. Jo për të ndryshuar diçka, jo për të pajtuar Ballkanin se këtë ai e di që nuk i bën dot dhe faktet treguan që nuk e bëri dot, por për të dhënë mesazhin në Perëndim se ky është politikani që duhet mbështetur, se ky kërkon stabilitet, për të bindur ata që e mbikëqyrin në ëashington, Bruksel, Berlin dhe Paris, që të mos ia vënë re zgjedhjet e masakruara që e mbajnë në pushtet, korrupsionin galopant dhe pastrimin e parave, personalizimin e pushtetit dhe përdorimin e tij për interesa personale.

Ky delir i liderit rajonal, mund t' i bënte dëm vetëm atij, nëse nuk do ta vinte Kosovën në këtë pozitë të vështirë që e ka vënë sot dhe nëse nuk do ta shndërronte Shqipërinë e varfër në infrastrukturën luksoze të personit që e ka marrë peng. Deliri i liderit Rajonal dhe fabula që e pason, janë duke e ekspozuar Kosovën si problem, sikur ajo është po aq fajtore sa Serbia për atë që po i ndodh në territorin e saj, sikur kokfortësia e Qeverisë po shkakton një tension që mund të çojë në konflikt. Këto teza të Vuçiç, është duke i përdorur sot për fat të keq Kryeministri i Shqipërisë, vetëm për të fituar statusin e negociatorit ndërkombëtar apo liderit rajonal si fasadë, në thelb vetëm për pushtetin e tij personal. 

Anullimi i mbledhjes së dy qeverive si një sanksion ndaj Kosovës, pikërisht në kohën kur Kosova kishte më shumë nevojë për Shqipërinë, ishte një zell prej servili ndaj ndërkombëtarëve, një lutje që t'i japin atij këtë status të veçantë që kërkon. Gjithmonë, jo për të paqtuar rajonin, por për të konsoliduar pushtetin personal.

E gjithë çfarë beri për Kosovën në dy ditët e lavdisë së dëshpëruar, ishte në favor të Serbisë. Relativizoi bandat serbe, i përdori takimet me Osmanin dhe Konjufcën për të marrë kredite dhe pastaj i perdori takimet kundër tyre dhe kundër Kurtit. Vuri në pikëpyetje dëshirën e Kurtit për bashkëpunim duke e ekspozuar si shumë të vështirë pjesëmarrjen e tij në samitin e tetorit, duke bërë sikur nuk e di që, ndërsa ai me Vuçiçin dhe Zaevin merreshin me Ballkanin e Hapur, Kryeministri i Kosovës kërkonte vetëm Procesin e Berlinit.

Milionat e shpenzuara për dy ditë, janë një dëm që mund të justifikohej nëse do të sillte një përfitim sado minimal, jo një dëm akoma më të madh për shqiptarët e Kosovës.

enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 7 Korrik 2023, 19:24 Ola Xama

Çfarë kuptuam për fisin Rraja?!

Ola Xama Nga pamjet e rrahjes së dy njerzve të pafajshëm në Fushë Krujë kuptuam që: -Drejtimin e Policisë së...

Editorial 3 Korrik 2023, 16:54 Klodian Tomorri

Ekonomia e oligarkëve

Klodian Tomorri Ekonomia shqiptare po merr gjithmonë e më shumë fytyrën e një çifligu bejlerësh. Të paktën, ...

Editorial 30 Qershor 2023, 19:52 Ditmir Bushati

Momenti Monnet për Europën

Ditmir Bushati Në vitin 2003, në Selanik, udhëheqësit e BEsë morën vendimin largpamës për t’u ofruar anë...

Editorial 26 Qershor 2023, 11:59 Enton Abilekaj

Negociatori i pakërkuar po kërkon një krizë

Enton Abilekaj Me siguri Kryeministri i Shqipërisë, kur ka hedhur zyrtarisht idenë e Konferencës pa limit mes Kosovës dhe Serbis&e...

Editorial 23 Qershor 2023, 08:51 Meri Lika

Kur të ngelet derri maç në dorë

Meri Lika Tani që po shkruaj këto rreshta, unë nuk e di, dhe as nuk mund ta marr me mend se kush do ta fitojë garën e ashpër ...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni