LIVE UPDATES
Editorial

A duhet ta takojë Albin Kurti Edi Ramën?

Edi Rama nuk mund të shkojë si flamurmbajtës në Kosovë dhe t'i kërkojë Kurtit që t'i besojë lidershipin e Procesit të Berlinit, kur që në takimin e parë në Tiranë, i kërkoi hapur në konferencë shtypi që të përfshihej në Ballkanin e Hapur. Ishte Kurti që insistonte në Procesin e Berlinit. Tani Rama i kërkon takim për të bindur Kurtin që Kurti kishte të drejtë? Nuk është thjesht mungesë koherence, është mungesë turpi. Kurti po ia kursen këtë turp Ramës dhe kjo është arsyeja më e vogël që nuk duhet ta takojë.

5 Korrik 2023, 15:48 Nga Enton Abilekaj
A duhet ta takojë Albin Kurti Edi Ramën?
Enton Abilekaj

Kryeministri i Shqipërisë do të nisë nesër një tur të çuditshëm ballkanik me temë Procesin e Berlinit. I çuditshëm sepse, që nga themelimi deri sot, ngjarjet që kanë ndodhur e përjashtojnë Edi Ramën, nga çdo rol tutori apo flamurmbajtësi i këtij procesi.

Shqipëria nuk mund të jetë tutore sepse është përfituese, nuk mund të ketë status më të veçantë se 5 shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor. Tutorët janë mbi 6 palët, në Berlin, Paris dhe Bruksel. Ata janë garantuesit e këtij procesi, pikërisht që asnjëra palë të mos përfitojë.

E kundërta e Ballkanit të Hapur, ku Vuçiç dhe Rama, duke futur në mes Zaevin, tentuan të përfshijnë Ballkanin Perëndimor në një proces të drejtuar nga ata, për përfitimet e tyre politike dhe ekonomike. Në një proces ku garant ishin vetëm liderët autokratë dhe si rrjedhim jetëgjatësinë do ta kishte aq sa dëshira e tyre për t'i dhënë kredite njëri- tjetrit. Sot, kur Ballkani i Hapur dështoi, si një nga themeluesit dhe promovuesit e tij, Edi Rama nuk mund të jetë as flamurmbajtës i Procesit të Berlinit.

Ai nuk mund të shkojë si flamurmbajtës në Kosovë dhe t'i kërkojë Kurtit që t'i besojë lidershipin e Procesit të Berlinit, kur që në takimin e parë në Tiranë, i kërkoi hapur në konferencë shtypi që të përfshihej në Ballkanin e Hapur. Ishte Kurti që insistonte në Procesin e Berlinit. Tani Rama i kërkon takim për të bindur Kurtin që Kurti kishte të drejtë? Nuk është thjesht mungesë koherence, është mungesë turpi. Kurti po ia kursen këtë turp Ramës dhe kjo është arsyeja më e vogël që nuk duhet ta takojë.

Anulimi pa asnjë arsye i mbledhjes së përbashkët të dy qeverive në Gjakovë, si sanksion i parakohshëm, si flamurtar i masave kundër Kosovës, në kulmin e krizës në Veri, do të kishte krijuar një konflikt në çdo marrëdhënie ndërshteterore, sado vllazërore. Në rastin e Shqipërisë me Kosovën, kjo ishte më shumë se incident diplomatik, më shumë se embargo, ishte një goditje pas shpine, pikërisht në momentin kur i duhej më shumë mbështetja për të përballuar krizën e sajuar nga Vuçiç.

Pasi bëri këtë, pasi paraqiti një projekt për Asociacionin e Komunave serbe duke injoruar plotësisht Kosovën, pasi mbushi kancelaritë perëndimore me tezën e barazimit të agresorit me viktimën, Rama në vend të ndjesës, po kërkon një takim në rolin e liderit rajonal, po kërkon nga ai që goditi pas shpine, ta legjitimojë si negociator të rajonit, si liderin paqësor pa të cilin Ballkani Perëndimor nuk bën dot.

Kjo do të thotë që Kurti ta rrotullojë brenda vetes thikën që ka ende në shpinë. Propozimi i tij për mbledhjen e përbashkët, në vend të një takimi mes dy Kryeministrave që i shërben vetëm Edi Ramës, është madje shumë i avancuar, amniston një vendim të papranueshëm, në të mirë të marrëdhënieve mes shqiptarëve.

Liderët e opozitës në Kosovë, që kanë dalë me vrap të shajnë Kurtin me shpresën se do përfitojnë nga vizita e Ramës, mund ta kenë harruar se si po ky Kryeministër ka bërë të njëjtën gjë me Hashim Thaçin, Ramush Haradinaj dhe Avdullah Hotin për Ballkanin e Hapur. Njësoj i vuri në pozitën inferiore të paqeprishësit të 3 kryeministrat e të treja partive kryesore që janë sot në opozitë. Në emër të Ballkanit të Hapur, në emër të paqes që po sillte Rama me Vuçiç, apo në emër të paqes së re që do sjellë negociatori i pakërkuar, gjithmonë Kosova është keqpërdorur, është nxjerrë në dritë të keqe, pavarësisht se kush ka qenë Kryeministër.

Sa më shumë kredite i kanë dhënë Ramës, aq më në pozitë të vështirë i ka vënë ai në të shkuarën dhe akoma më keq po bën tani. Nëse mendojnë se vizita dyditore e Kryeministrit të Shqipërisë do t’u shërbejë për një aleancë të gjerë kundër Kryeministrit të Kosovës, duhet të mësojnë nga e shkuara dhe e tashmja për të parë se në të ardhmen, ky shkëmbim kreditesh do ta dëmtojë më shumë Kosovën.

enton abilekaj edi rama edi rama ne prishtine

Sondazh

Poll
Editorial 3 Korrik 2023, 16:54 Klodian Tomorri

Ekonomia e oligarkëve

Klodian Tomorri Ekonomia shqiptare po merr gjithmonë e më shumë fytyrën e një çifligu bejlerësh. Të paktën, ...

Editorial 30 Qershor 2023, 19:52 Ditmir Bushati

Momenti Monnet për Europën

Ditmir Bushati Në vitin 2003, në Selanik, udhëheqësit e BEsë morën vendimin largpamës për t’u ofruar anë...

Editorial 26 Qershor 2023, 11:59 Enton Abilekaj

Negociatori i pakërkuar po kërkon një krizë

Enton Abilekaj Me siguri Kryeministri i Shqipërisë, kur ka hedhur zyrtarisht idenë e Konferencës pa limit mes Kosovës dhe Serbis&e...

Editorial 23 Qershor 2023, 08:51 Meri Lika

Kur të ngelet derri maç në dorë

Meri Lika Tani që po shkruaj këto rreshta, unë nuk e di, dhe as nuk mund ta marr me mend se kush do ta fitojë garën e ashpër ...

Editorial 8 Qershor 2023, 15:19 Enton Abilekaj

Rama si palë e tretë në krizën e Kosovës

Nga Enton Abilekaj Prej 2 javësh situata në Veriun e Kosovës vazhdon të jetë kaotike. Mediat raportojnë nga vendngjarja, se pro...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni