LIVE UPDATES
Editorial

PD, rest in peace

E drejta e logos nuk mund të fitohet as me proçedurë apo Gjykatë, ajo fitohet me SHUMICË, me një votim ku çdo palë ka numëruesit e vet. Gjykata, për të qenë e paanshme, duhet të urdhërojë një votim të tillë. Ai grupim që ka shumicën merr LOGON, tjetri krijon Partinë Euroatllantike, krejt të kundërtën e zezonës Demokratike.

29 Korrik 2023, 15:19 Nga Ermal Mulosmani
PD, rest in peace
Lulzim Basha duke votuar

Uzurpimi i logos së PD-së nga Lulzim Basha dhe krijimi i dy partiçkave antagoniste "demokratike" shënon sipas meje fundin e Partisë së dikurshme që shënoi fillimin e pluralizmit politik në Shqipëri. Nuk ka asnjë parti në botë që merr logon sepse ka drejtësinë e kauzës, pastërtinë e lidershipit, përkrahjen e euroatlantikëve e broçkulla të tilla.

As e kundërta nuk mund të ndodhë, pra, që një parti e diskredituar, me liderë të vjetëruar, hajdutë e të korruptuar politikisht, me akuza monstruoze që nga vrasjet civile e deri te torturat mizore me pasojë vdekjen e qytetarëve, e shpallur nongrata nga USA, Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian të humbë të drejtën e logos për këto arsye.

E drejta e logos nuk mund të fitohet as me proçedurë apo Gjykatë, ajo fitohet me SHUMICË, me një votim ku çdo palë ka numëruesit e vet. Gjykata, për të qenë e paanshme, duhet të urdhërojë një votim të tillë. Ai grupim që ka shumicën merr LOGON, tjetri krijon Partinë Euroatllantike, krejt të kundërtën e zezonës Demokratike.

Euroatllantikët duhet të largoheshin nga Demokratikët si nga djalli, duke filluar që nga emri. Emri PD ka përfaqësuar në shumicë atë elektorat që identifikohet me korrupsionin, revanshin, luftën pakompromis ndaj kundërshtarit, veriorët më së shumti (kam qenë edhe vetë pjesë e këtij grupimi).

Në çdo votim që të bëhet shumicë e PD-së del Sali Berisha. Kjo u vërtetua me 6 Mars por edhe me 14 Maj.

"Pastërtorët" euroatllantikë "bashistë" kanë të gjithë të drejtën e botës të shkëputen nga llumi PD- ist dhe të krijojnë Partinë e tyre. Shumë prej tyre e ngatërrojnë kontributin shumëvjeçar në shërbim të PD-së me të drejtën për të trashëguar emrin. Njoh mjaft prej tyre, i kam miq disa. Pra, meqë ne i shërbyem kësaj Partie 30 vjet, pa përfitimet adekuate, tani që erdhi koha t'i shpëtojmë emrin nuk duhet ta lëmë në dorë të "nongratës", të errësirës, braktisjes, privatizimit për interesa të liderit e pallavra të tilla. Kjo thjesht nuk është e vërtetë.

Bota i ka zgjidhur këto dilema: ka vetëm një kriter, SHUMICA! Kush ka më shumë vota merr logon dhe emrin, pjesa tjetër krijon Parti tjetër.

Nuk më ka mbetur asnjë emocion politik apo nostalgjik për logon e PD-së. Kthimi i binomit 18 vjeçar Berisha-Basha, i vuri gurin e fundit çdo lloj raporti me këtë Parti.

Ajo çka jam i bindur tashmë është se Basha po privatizon një llokmë të mirë pushteti. Ai e di shumë mirë që elektorati i tij nuk i kalon kurrë 200 mijë vetë. Kaq i duhen, më shumë ndoshta i prishin punë. Do thotë me vete i shqetësuar: "mora shumë, ndoshta herë tjetër më kërkojnë të rris votat". Me këtë sistem elektoral, marrë parasysh firot, merr mes 10-15 deputetë. Pjesa tjetër( Berisha, Meta) mund të marrë 25-30 deputetë ndërsa Rama merr 95-100 deputetë. Kjo është krejt e qartë.

Por më e bukura është se Basha dhe Berisha tashmë e kanë në majë të gjuhës justifikimin e humbjes, është sivëllai plangprishës! Çfarë komedie! Kur të dëgjoj Bashën në 2025-ën entuziast me 20 deputetë të thotë që jemi me ngritje nën udhëheqjen time! Apo Berishën që të akuzojë "pengun" Basha për shërbimin e radhës. "Euroatllantikët" zgjodhën emrin më të papërshtatshëm për ta vënë në krye të tyre, ata treguan një pafuqi lidershipi dhe mungesë kurajoje të pashembullt. Nuk mundet kurrë që një eunuk i tredhur nga Berisha të bëhet lider i të ardhmes. Distanca nga Berisha nuk bëhet duke i vjedhë emrin por duke ia lënë si pjesë të të shkuarës.

Simbolikisht emri i Bashës duhej zhdukur i pari nga lista e lidershipit të Partisë së ardhshme. Le të ishte kushdo tjetër por jo Basha, simboli i dështimeve politike, gafave, memeve; një emër totalisht i konsumuar...

Për pjesën e Berishës nuk ia vlen të komentoj këtu, mjafton të përmend që figura numër 2 e pjesës së Berishës është Mul Noka, për të shpjeguar të ardhmen e kësaj Partie.

PD, rest in peace.

partia demokratike logo zgjedhjet

Sondazh

Poll
Editorial 18 Korrik 2023, 13:31 Dosja.al

Fotoja nga Kreta që nxjerr bllof Edi Ramën

Albin Kurti dhe Miroslav Lajcak Mjaftoi një foto nga Kreta, për të kuptuar se zhurma e Ramës në rajon, nuk ka asnjë lidhej me...

Editorial 8 Korrik 2023, 14:42 Enton Abilekaj

Si dështoi fluturimi luksoz i Edi Ramës

Enton Abilekaj Në fund mbeti vetëm një shëtitje me charter nëpër kryeqytetet e Ballkanit. As Vuçiç, miku i tij,...

Editorial 7 Korrik 2023, 19:24 Ola Xama

Çfarë kuptuam për fisin Rraja?!

Ola Xama Nga pamjet e rrahjes së dy njerzve të pafajshëm në Fushë Krujë kuptuam që: -Drejtimin e Policisë së...

Editorial 3 Korrik 2023, 16:54 Klodian Tomorri

Ekonomia e oligarkëve

Klodian Tomorri Ekonomia shqiptare po merr gjithmonë e më shumë fytyrën e një çifligu bejlerësh. Të paktën, ...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni