LIVE UPDATES
Editorial

Kë kërcënuan tubimet e Albin Kurtit

Në fakt, as Vuçiç as Pëndarovksi nuk kishin asnjë arsye për tu shqetësuar për mitingjet, nëse do të kishin prioritet stabilitetin. Më të shqetësuar duhet të ishin Ali Ahmeti në Maqedoni dhe Edi Rama në Shqipëri.

13 Gusht 2023, 20:45 Nga Dosja.al
Kë kërcënuan tubimet e Albin Kurtit
Albin Kurti

"Kam ardhur si kryeministër i Kosovës në një shtet me të cilin kemi marrëdhënie vëllazërore,"- tha që në fillim Albin Kurti në tubimin e Tetovës. Pasi e ngriti në qiell Maqedoninë e Veriut, që, veç të tjerash, është ndër njohëset e para të Kosovës, lideri i VV, foli për forcimin e marrëdhënieve mes shqiptarëve.

Njësoj edhe në Shkup, kur mikpritësi ishte kryetari i Komunës nga BDI, Visar Ganiu. Mijëra pjesëmarrës, në të dy mitingjet. Pritje madhështore ku nuk munguan edhe disa elementë nacionalistë, por asgjë shqetësuese. Debati filloi kur Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në rolin e policit të Ballkanit, e quajti skandaloz, nacionalist. Ajo që veçoi më shumë ishte paraqitja e Kurtit si "Kryeministër i shqiptarëve".

Një rol që prej kohësh Presidenti serb është munduar t' ja japë Edi Ramës, duke propaganduar binomin e tyre si faktorin e stabilitetit në rajon. Pasi Vuçiç shpërtheu nga zemërimi, Presidenti i Maqedonisë, vendosi të ishte guri i dytë i dominosë, duke i fryrë një zjarri që ka për detyrë ta shfryjë. I mori elementët nacionalistë dhe u mundua ta vishte me to gjithçka ndodhi në Shkup dhe Tetovë, duke mbjellë një erë që mund të sillte edhe stuhi, nëse do të merrej si lëvizje origjinale.

Në fakt, as Vuçiç as Pëndarovksi nuk kishin asnjë arsye për tu shqetësuar për mitingjet, nëse do të kishin prioritet stabilitetin. Më të shqetësuar duhet të ishin Ali Ahmeti në Maqedoni dhe Edi Rama në Shqipëri.

Të dy tubimet kishin aq shumë pjesëmarrje dhe aq shumë entuziazëm, sa dukej sikur donin të jepnin mesazhin se shqiptarët, edhe në Maqedoninë e Veriut, i mbështesin qëndrimet e Kurtit në krizën që po vazhdon me Serbinë, pavarësisht kritikave të Ramës dhe Ahmetit. Në ato dy tubime nuk u fol asnjë fjalë kundër liderit të BDI apo Kryeministrit të Shqipërisë, sepse ishin aq përbashkues sa çdo fjalë do të ishte e tepërt. As integriteti i Maqedonisë së Veriut, as stabiliteti i Ballkanit, ato tubime kërcënuan vetëm presionin që po bëhet mbi Kosovën për të favorizuar edhë një herë Serbinë, duke i dhënë legjitimitetin të drejtojë 'de facto' Veriun. Kërcënuan ata që me stabilitetin fals duan t' i vënë kapakun një krize permanente dhe ta lënë aty përjetësisht.

Ato tubime kërcënuan bashkëpunimin e shtirur që prodhon vetëm mbipushtet për autokratët në vend të zgjidhjeve përfundimtare. Kërcënuan Ballkanin e Hapur, nga i cili Vuçiç nuk pranoi të heqë dorë, duke fituar edhe mbështetjen e Maqedonisë së Veriut. Ato tubime, treguan se partneri i Vuçiç në ndërtimin e fasadës së stabiliitetit, nuk e ka mbështetjen popullore për ta bërë këtë, dhe ky proces nuk mund të jetë pronë e dy autokratëve. Paqja nuk mund të vijë si marrëveshje e autokratëve që u imponohet qytetarëve. Asgjë që nuk bazohet në vullnetin e lirë të shprehur në mënyrë demokratike, nuk mund të ketë jetëgjatësi.

Vuçiç kishte shumë të drejtë që shpërtheu. Ato tubime i rrëzojnë fabulën me të cilën fiton mbështetjen Perëndimore për të mbajtur pushtetin me të gjitha mjetet. Ai duhet të fliste edhe për Edi Ramën, që këtë herë nuk gjente dot justifikime për ta akuzuar Kurtin.

albin kurti

Sondazh

Poll
Editorial 11 Gusht 2023, 13:56 Shaban Murati

Lehësit e së keqes

Shaban Murati Është e pashpjegueshme, pse shumë komunistë fanatikë të regjimit diktatorial enverist pas ardhjes së demok...

Editorial 29 Korrik 2023, 15:19 Ermal Mulosmani

PD, rest in peace

Lulzim Basha duke votuar Uzurpimi i logos së PD-së nga Lulzim Basha dhe krijimi i dy partiçkave antagoniste "demokratike" shënon sip...

Editorial 18 Korrik 2023, 13:31 Dosja.al

Fotoja nga Kreta që nxjerr bllof Edi Ramën

Albin Kurti dhe Miroslav Lajcak Mjaftoi një foto nga Kreta, për të kuptuar se zhurma e Ramës në rajon, nuk ka asnjë lidhej me...

Editorial 8 Korrik 2023, 14:42 Enton Abilekaj

Si dështoi fluturimi luksoz i Edi Ramës

Enton Abilekaj Në fund mbeti vetëm një shëtitje me charter nëpër kryeqytetet e Ballkanit. As Vuçiç, miku i tij,...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve