LIVE UPDATES
Editorial

Çfarë tregon historia për ligjet që Trump akuzohet se shkeli

Trump akuzohet për një krim që do të kishte qenë makthi më i keq i qeveritarëve: një përpjekje e një presidenti në detyrë për të përmbysur zgjedhjet në bazë të një gënjeshtre egoiste, duke rezultuar në një sulm ndaj Kapitolit nga një turmë e mashtruar militantësh. (Ish-presidenti mohon çdo akuzë.)

3 Gusht 2023, 20:37 Nga John Avlon
Çfarë tregon historia për ligjet që Trump akuzohet se
Donald trump

Ekziston një tendencë për të parë aktakuzën e fundit të ish-presidentit Donald Trump përmes një prizmi politik të garave me kuaj, a do ta ndihmojë apo do ta dëmtojë atë në zgjedhjet presidenciale republikane të 2024-ës?

Ky është një gabim. Ai largon vëmendjen nga graviteti i akuzave kur shihet me ndonjë kuptim të perspektivës historike. Trump akuzohet për një krim që do të kishte qenë makthi më i keq i qeveritarëve: një përpjekje e një presidenti në detyrë për të përmbysur zgjedhjet në bazë të një gënjeshtre egoiste, duke rezultuar në një sulm ndaj Kapitolit nga një turmë e mashtruar militantësh. (Ish-presidenti mohon çdo akuzë.)

Kjo është arsyeja pse është e dobishme të kuptohet historia pas titujve, veçanërisht pasi lidhet me krimet specifike për të cilat akuzohet Trump. Në sipërfaqe, këto akuza anashkalojnë qëllimisht shkelje më të dukshme, si komploti rebel, i cili u  përdor me sukses kundër anëtarëve të grupeve të ekstremit të djathtë Oath-Keepers dhe Proud Boys.

Dy nga katër akuzat mbartin akuzën më të përhapur pas 6 janarit, komplot për të penguar një proces zyrtar, një term që mbart të gjithë peshën morale të një zarfi manila. Është shpjegimi minimal i asaj që ndodhi në sulmin në Kapitol. Por Trump është akuzuar për dy shkelje të tjera të pazakonta, të dyja të rënda me histori.

"Konspiracioni për të Mashtruar Shtetet e Bashkuara" nuk tingëllon në sipërfaqe sikur ka të bëjë me një përpjekje për të përmbysur një zgjedhje. Historikisht, kjo akuzë kishte të bënte me mashtrimin e qeverisë amerikane. Por, siç shpjegoi ish-Presidenti dhe Shefi i Gjykatës së Lartë William Howard Taft në një opinion historik të vitit 1924 , kuptimi i plotë i statutit pothuajse parashikon skenarin tonë aktual surreal: Do të thotë gjithashtu të ndërhysh ose të pengosh funksionet e ligjshme qeveritare me mashtrim, mjeshtëri ose të paktën me mjete që janë të pandershme.

Gënjeshtrat e zgjedhjes së Trump sigurisht që duken të llogaritura për të penguar një funksion të ligjshëm qeveritar, zgjedhjet presidenciale, me mashtrim dhe mjete që ishin të pandershme. Aktakuza paraqet në mënyrë metodike rastin që Trump e dinte se po gënjen, sepse atij iu tha herë pas here se zgjedhjet ishin humbur në baza legjitime nga stafi, këshilltarët dhe anëtarët e kabinetit të tij. Gënjeshtrat ishin përpjekja e tij e dëshpëruar për të mbajtur pushtetin, e kuptuar edhe nga shumica e miqve si 'ide konspirative që erdhën nga anija mëmë' sipas fjalëve të këshilltarit të fushatës së Trump për vitin 2020, Jason Miller.

Besimtarët e vërtetë të Trump ishin dhe janë ende ata që i bën për budallenj. Por gënjeshtrat e Trump ndikuan në besimin e amerikanëve në integritetin e zgjedhjeve. Ky është mashtrim ndaj Shteteve të Bashkuara.

Akuza "Konspiracion kundër të drejtave" mund të ngrejë edhe më shumë pikëpyetje. Kuptimi i historisë së këtij ligji, -Seksioni 241 i Titullit 18 të Kodit të SHBA- ndihmon në zbardhjen e misterit. Ai daton me Aktin e parë të Zbatimit të miratuar nga Kongresi nën ish-Presidentin Ulysses S. Grant në 1870 për të shtyrë përpjekjet e Ku ​​Klux Klan gjatë Rindërtimit për të privuar qytetarët me ngjyrë nga ushtrimi i të drejtave të tyre të plota kushtetuese, veçanërisht Amendamenti i 15-të, i cili u dha atyre të drejtën e votës.

Një pjesë thelbësore e përpjekjes për të hequr ato të drejta në Jug ishte përmes frikësimit të votuesve, shtypjes së votuesve dhe përmbysjes së zgjedhjeve. Me kalimin e kohës, ligji filloi të zbatohej për çdo përpjekje që do të prishte të drejtën e njerëzve për të votuar, jo vetëm për të hedhur votën, por për të numëruar në mënyrë të drejtë votat. Përpjekjet e Trump për të përmbysur zgjedhjet, përfshirë skemën e elektorëve të rremë, kishin qëllimin për të hequr të drejtën e votuesve në shtatë shtete ku shifrat luhateshin. Përpjekja për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve ka efektin themelor të mohimit të së drejtës së individëve që votat e tyre të numërohen në mënyrë të drejtë.

Konteksti historik i këtyre ligjeve na ndihmon të vlerësojmë peshën e krimit, të cilin Trump dyshohet se u përpoq të kryente mbi demokracinë tonë. Ndërsa ne nuk kemi përjetuar asgjë si ky test i stresit qytetar deri më sot, fakti që akuzat kryesore lidhen me përpjekjet e supozuara të pandershme për të penguar një funksion thelbësor të qeverisë ose datojnë që nga përpjekjet e dhunshme për të shtypur të drejtat e votës në vazhdën e Luftës Civile, duhet të jetë një thirrje zgjimi. Ne të gjithë jemi kujdestarë të një trashëgimie të çmuar, një republikë, nëse mund ta mbajmë atë.

Historia paralajmëruese e këtij rasti është ajo që ndodh kur egoja dhe interesi vetjak partiak tejkalojnë parimet më të thella të demokracisë sonë. Është një rrezik që nuk do të përfundojë pa llogaridhënie.

Shënim: Opinioni i marrë te CNN dhe përshtatur nga Dosja.al

john avlon donald trump

Sondazh

Poll
Editorial 29 Korrik 2023, 15:19 Ermal Mulosmani

PD, rest in peace

Lulzim Basha duke votuar Uzurpimi i logos së PD-së nga Lulzim Basha dhe krijimi i dy partiçkave antagoniste "demokratike" shënon sip...

Editorial 18 Korrik 2023, 13:31 Dosja.al

Fotoja nga Kreta që nxjerr bllof Edi Ramën

Albin Kurti dhe Miroslav Lajcak Mjaftoi një foto nga Kreta, për të kuptuar se zhurma e Ramës në rajon, nuk ka asnjë lidhej me...

Editorial 8 Korrik 2023, 14:42 Enton Abilekaj

Si dështoi fluturimi luksoz i Edi Ramës

Enton Abilekaj Në fund mbeti vetëm një shëtitje me charter nëpër kryeqytetet e Ballkanit. As Vuçiç, miku i tij,...

Editorial 7 Korrik 2023, 19:24 Ola Xama

Çfarë kuptuam për fisin Rraja?!

Ola Xama Nga pamjet e rrahjes së dy njerzve të pafajshëm në Fushë Krujë kuptuam që: -Drejtimin e Policisë së...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni