LIVE UPDATES
Editorial

Lloji i MakeUp-it alias Tualetit!

Që prej vitit 2013 kur erdhi në pushtet, Rama na ka shfaqur me qindra pamje qeveria të tualetosur, fillimisht na u shfaq si një qeveri me tualet profesional, pastaj me tualet social, evoloi në qeveri me tualet dite, pastaj nate, më vonë me tualet për nuse, ceremonie dhe dje u mundua të na shfaqte një qeveri me tualet fantazie.

5 Shtator 2023, 16:22 Nga Meri Lika
 
Lloji i MakeUp-it alias Tualetit!
Meri Lika

Kam lexuar se ka disa lloje makeup-i (ose thënë shqip lloje tualeti), profesional, social, dite, nate, për nuse, për modë, ceremonie, fantazie etj etj. Pra një njeri sipas rastit mund të përdor secilin nga llojet e makeup-it për të ndryshuar për mirë pamjen e tij. Bazuar tek tualeti pamja e njeriut mund të ndryshojë dhe të tjerët jashtë ta shohin për çdo herë të ndryshëm, herë serioz, herë të qeshur, herë me Hënë e herë me Diell, herë ceremonial e herë fantastik, por kur kthehet në shtëpi ai fshin tualetin dhe në pasqyrë shikon fytyrën e tij të vërtetë.

Njëjtë është edhe për qeverinë e re të Ramës. Që prej vitit 2013 kur erdhi në pushtet, Rama na ka shfaqur me qindra pamje qeveria të tualetosur, fillimisht na u shfaq si një qeveri me tualet profesional, pastaj me tualet social, evoloi në qeveri me tualet dite, pastaj nate, më vonë me tualet për nuse, ceremonie dhe dje u mundua të na shfaqte një qeveri me tualet fantazie.

Tualeti i fantazisë është ai që krijon ndryshim rrënjësor të pamjes, tualeti që përdor më shumë kinemaja dhe teatri për ta bërë më të plotë futjen në rol të aktorit. Por, edhe pse u përpoq shumë, tualeti i djeshëm i Ramës është më i keqi deri më sot, sepse nuk dha as pamjen e fantazisë e as nuk i shërbeu rolit të cilin ai donte të luante.

Dje mjeshtri i tualetit dështoi totalisht, e pati të pamundur të shesë një qeveri të leckosur si qeveri të fantazisë. Edhe pse në fjalimin e tij ku futi Kuran e Bibël, ku u betua për atdhe e për flamur e nuk la pa u betuar edhe për kokë të SPAK-ut, (u ndje keq që nuk u betua dot për kokë të SHIK-ut), i mjeri i djeshëm, nuk arriti dot të shfaqte tualetin e një qeverie të re, por na dha pikërisht plakushen e gërmuqur të cilën ai po mundohet ta mbajë në jetë me çdo kusht duke na e shfaqur si nuse të re paçka se ajo e shkreta është duke u lutur që të bëj eutanazi.

Karakatina plakë e Ramës i ka bërë si kompas gjymtyrët e poshtme duke u përpjekur të ruajë ekuilibrin të cilin kërcinjët e saj të grryer nga osteoporza e korrupsionit, nuk ia sigurojnë dot më.

Sot qeveria e Ramës është katandisur si poezia e José Manuel Lucía “La puta vieja” (“Kurva e vjetër”)

“Jam një kurvë plakë me fytyrën plot rrudha,
një kurvë pa kujtesë, pa kujtime,
një kurvë që s’ka më as të shkuar.

Goditjet e aq shumë rrahjeve të heshtura,
të vjellat e aq shumë gojëve të dehura,
gulçimet e simuluara si reale dhe ato pak

që dolën nga skutat më të thella të shpirtit,
të gjitha ato i harrova. Kurrë. Ne kurvat
nuk mund të kemi luksin e të shkuarës.
Dhe si kurva nuk kemi as luksin e të ardhmes.

Ne mbledhin trotuareve bishtat e cigareve
hedhur shkujdesur nga të rinjtë,
gjysmë të tymosura, gjysmë të pira, gjysmë të folura.

Mbledhim klientët që refuzojnë
dhe me ta mbushim orët e vdekura,
ato orë të kota mes qosheve dhe korridorëve”

meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 20 Gusht 2023, 13:02 Enton Abilekaj

A duhet të shkonte Begaj në Athinë?

Ftesa provokuese e Mitsotakis për Presidentin Begaj, ia arriti qëllimit. Do t'ja arrinte edhe në rast se Begaj do të shkonte atje, pë...

Editorial 18 Gusht 2023, 07:11 Klodian Tomorri

Një hetim që ngre pikëpyetje mbi SPAK

Kur mediat publikuan lajmin se gjykata i ka kërkuar prokurorisë të hetojë ish ministrat Beqja dhe Cani për rolin e tyre në koncesi...

Editorial 13 Gusht 2023, 20:45 Dosja.al

Kë kërcënuan tubimet e Albin Kurtit

Albin Kurti "Kam ardhur si kryeministër i Kosovës në një shtet me të cilin kemi marrëdhënie vëllazërore,"- th...

Editorial 11 Gusht 2023, 13:56 Shaban Murati

Lehësit e së keqes

Shaban Murati Është e pashpjegueshme, pse shumë komunistë fanatikë të regjimit diktatorial enverist pas ardhjes së demok...

Editorial 29 Korrik 2023, 15:19 Ermal Mulosmani

PD, rest in peace

Lulzim Basha duke votuar Uzurpimi i logos së PD-së nga Lulzim Basha dhe krijimi i dy partiçkave antagoniste "demokratike" shënon sip...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni