LIVE UPDATES
Editorial

Autokrat apo liberal, përpara kujt po e mbron veten Kryeministri?

Mbrojtja e tij për shpërndarjen e vendimmarrjes, për pavarësinë e ministrave në vendimmarrje, është një dëshmi e pakërkuar për Drejtësinë, është argumentim i tezës "përgjegjësia është personale".

5 Shtator 2023, 14:45 Nga Enton Abilekaj

Autokrat apo liberal, përpara kujt po e mbron veten Kryeministri?

Duke dëgjuar Kryeministrin në Asamblenë e PS, dukej sikur i vetmi ndryshim i domosdoshëm në qeveri, ishte shkarkimi i Edi Ramës. Aq shumë e akuzoi veten për golemizimin e bregdetit në Jug, për fshatrat turistikë që janë bërë lagje banimi në vend të ishin resorte dhe hotele, për mungesën e investimeve të mëdha të huaja në turizëm, sa edhe opozita, edhe SPAK, duhet të mbanin shënime.

Në fund shkarkoi një investitore strategjike, që si detyrë nuk kishte hotelerinë, por përgatitjen e takimit të Këshillit të Sigurimit në OKB, të cilën, jo për faj të saj, e la në mes.

Shkarkimi i Ministres së Jashtme në kulmin e përgatitjeve për aktivitetin më të rëndësishëm ndërkombëtar vetëm sa konfirmon se ministrat nuk kanë asnjë rëndësi në qeverinë personale të Edi Ramës.

Megjithëse gjatë fjalimit programatiko - propagandistik, u mundua të mblidhte dëshmitë e bashkëpunëtorëve të tij se nuk është autokrat, se debaton hapur me stafin dhe jo gjithmonë del ajo që do ai, në fund, në arbitraritetin që mund ta kishte zili edhe Putini, u komunikoi fatin e jetës personave, pa u dhënë as shpjegimin minimal. Mbrojtja që u mundua t'i bëjë sjelljes prej autokrati, nuk kishte asnjë lidhje me partinë, asnjë lidhje me ata që do i bënte kurban për të freskuar imazhin e tij me konsum 25-vjeçar, as me publikun që prej kohësh identifikon shtetin me pushtetin dhe institucionet me Edi Ramën.

Mbrojtja e tij për shpërndarjen e vendimmarrjes, për pavarësinë e ministrave në vendimmarrje, është një dëshmi e pakërkuar për Drejtësinë, është argumentim i tezës "përgjegjësia është personale". Pavarësisht se është krenar për Inceneratorët dhe Sterilizmin që deri tani kanë kushtuar më shumë se 200 milionë euro, Kryeministri është i kujdesshëm të tregojë se është aq liberal sa nuk e di fare se si i kanë bërë procedurat vartësit dhe, si rrjedhim, nuk ka asnjë pjesë në përgjegjësinë penale, të cilën të kapurit duhet ta mbajnë në kurriz.

Madje ua preu shpresat se do t' i mbronte në përballjen me Drejtësinë, jo se nuk mundet, por se nuk do të bëjë pis flamurin e PS me bajgat e korrupsionit të atyre që nuk kanë dëgjuar këshillat e prindërve.

Dhe sikur për një moment të besohet se Kryeministri është liberali që nuk duket, në vend të autokratit që duket, sikur të harrohet që raporti i tij me respektin për ligjin, ka qenë i tillë edhe në Bashkinë e Tiranës, edhe sikur të mos dihet se një drejtori e auditit të brendshëm që quhet Drejtoria Antikorrupsion, ndodhet në Kryeministri dhe duhet të funksiononte sidomos në rastet e akuzave dhe ankimimeve, edhe sikur të merret e mirëqenë se nuk i ka dëgjuar kurrë akuzat e opozitës dhe nuk i ka lexuar raportet e Departamentit të Shtetit apo të Komisionit Europian për nivelin e lartë të korrupsionit në të gjithë nivelet, apo investigimet e mediave serioze që po konfirmohen nga SPAK, përgjegjësia politike e Kryeministrit nuk mund ta lejonte atë që vazhdonte detyrën.

Sepse në 2013 erdhi me premtimin që do luftonte korrupsionin dhe sot Shqipëria është vendi më i korruptuar në Rajon, se raportet e Uashingtonit dhe Brukselit flasin për korrupsion endemik në të gjitha nivelet dhe sot ka në burg gjysmën e qeverisë dhe në kërkim numrin 2 të qeverisë. Dhe, nëse dje pranoi se e ka autoritetin të ndërhyjë ne SPAK, por nuk ka ndërmend ta ushtrojë për të tjerët, kjo e bën në të thjeshtë për të kuptuar pse asnjë hetim nuk është ngjitur deri tek ai.

Nëse përgjegjësia penale është personale, nëse ai nuk ka urdhëruar apo nxitur asnjë ministër që të firmosë për Inceneratorët apo sterilizimin, përgjegjësia politike i takon atij që premtoi se do ta luftonte korrupsionin dhe pas 10 vjetësh e ka shndërruar në praktikë pune, ekonominë e zezë e ka formalizuar. Po të miratojë ligjet që ka në sirtar, nuk kemi parë gjë akoma.

enton abilekaj edi rama

Sondazh

Poll
Editorial 20 Gusht 2023, 13:02 Enton Abilekaj

A duhet të shkonte Begaj në Athinë?

Ftesa provokuese e Mitsotakis për Presidentin Begaj, ia arriti qëllimit. Do t'ja arrinte edhe në rast se Begaj do të shkonte atje, pë...

Editorial 18 Gusht 2023, 07:11 Klodian Tomorri

Një hetim që ngre pikëpyetje mbi SPAK

Kur mediat publikuan lajmin se gjykata i ka kërkuar prokurorisë të hetojë ish ministrat Beqja dhe Cani për rolin e tyre në koncesi...

Editorial 13 Gusht 2023, 20:45 Dosja.al

Kë kërcënuan tubimet e Albin Kurtit

Albin Kurti "Kam ardhur si kryeministër i Kosovës në një shtet me të cilin kemi marrëdhënie vëllazërore,"- th...

Editorial 11 Gusht 2023, 13:56 Shaban Murati

Lehësit e së keqes

Shaban Murati Është e pashpjegueshme, pse shumë komunistë fanatikë të regjimit diktatorial enverist pas ardhjes së demok...

Editorial 29 Korrik 2023, 15:19 Ermal Mulosmani

PD, rest in peace

Lulzim Basha duke votuar Uzurpimi i logos së PD-së nga Lulzim Basha dhe krijimi i dy partiçkave antagoniste "demokratike" shënon sip...

Editorial 18 Korrik 2023, 13:31 Dosja.al

Fotoja nga Kreta që nxjerr bllof Edi Ramën

Albin Kurti dhe Miroslav Lajcak Mjaftoi një foto nga Kreta, për të kuptuar se zhurma e Ramës në rajon, nuk ka asnjë lidhej me...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve