LIVE UPDATES
Editorial

Plot me kundërshtarë, por pa opozitë

27 Shtator 2023, 10:58 Nga Meri Lika

Plot me kundërshtarë, por pa opozitë

Gjëja më absurde që po ndodh tek ne, nga koha kur na qeveris e majta është se, edhe pse mund të jemi shumica kundër qeverisë, qeveria përsëri i fiton zgjedhjet.

Por ajo që lirisht mund ta quaj si qershinë mbi tortë të absurdit është se, ne mund të jemi edhe kundër opozitës, madje kjo e dyta të vlerësohet shumë edhe nga qeveria.

Të jesh kundër një qeverie si kjo e jona është normale, madje shumë logjike nisur nga skandalet, korrupsioni, varfëria, demagogjia, matrapazëria me të cilat është pushtuar pushteti, por të kundërshtosh opozitën është luks dhe ne duke qenë një popull që gjithmonë kemi qenë të zhytur në luks e kemi të pamundur të mos e tregojmë luksin tonë të shfrenuar.

Shqipëria është një vend shumë i çuditshëm, aq i çuditshëm saqë nuk i përket kësaj kohe. Shpesh themi “kjo është e kohës sime”, ose “kjo është e kohës së brezit të ri” sepse njeriu i përket kohës vetëm një herë në jetë; ai i përket kohës së tij kur ka kulmin e ideve, të shpërthimit të energjive, të muzikës që pëlqen apo të veprimeve të cilat ndikojnë në jetën e vendit.

E njëjta logjikë vlen edhe për popujt, shtetet, kombet, edhe ata kanë kohën e tyre, përveç ne shqiptarëve.
Për ne koha jonë ka humbur.

Situata në të cilën sot ndodhet shoqëria jonë, por sidomos situata politike është pasqyra në të cilën shohim dhe njohim veten si popull, të zhytur në një gjendje kotësie ndërkohë që duhet të ishim në periudhën tonë të artë të protestave, të kërkesës së llogarisë, të shtrëngimit të dhëmbëve ndaj pushtetit, të rrotacioneve politike të përparimit.

“Mburrja” jonë ka ngelur akoma tek Skënderbeun apo Nënë Tereza dhe ashtu të presuar mes këtyre dy figurave jemi duke jetuar në një kontradiktë të stilit barok.

Edhe pse jemi një popull kundërshtarësh (sepse ne vdesim të kundërshtojmë njëri –tjetrin), nuk jemi në gjendje të krijojmë një opozitë e cila të na sigurojë rrotacionin politik apo të na sigurojë mirëqeverisjen nga partia në pushtet.

Ndodhur në këto kushte duket sikur nëpër dyert tona po troket një ardhme e cila është në formën e një dimri të paparashikueshëm, por sigurshëm të acartë.

Duket sikur ideja e thjeshtë dhe krejt normale e të krijuarit të një opozite në disa raste na bën të dridhemi nga pasiguria dhe frika e të dalit vërtetas përballë vetes.

Opozita jonë e ndarë në parti, partiza e partiçka, njëjtë si kokrrat e grurit kur iu hidhen pulave me dorë, të cilat siç vetëdeklarojnë kanë si qëllim të rrëzojnë autokracinë dhe shesin në tregun politik aftësinë se secila e vetme mund ta rrëzojë pushtetin, por në subkoshiencë të gjitha e dinë se kjo gjë nuk ka për të ndodhur kurrë, për sa kohë do të jenë kokrra gruri të hedhura sa andej - këndej për të ushqyer pulat e pushtetit.

Sot jemi të mbushur me kundërshtarë e nuk kemi opozitë dhe në këto kushte “Virtyti e humb forcën nëse i mungon opozita” siç thoshte Seneka që në vitin 65 të erës së re, por çuditërisht sot 1958 vjetë pas atyre 65 vjetëve të Senekës, ne nuk e mendojmë njësoj si ai.

Vazhdojmë të grupohemi nga dy e nga tre, nga dhjetë e nga njëzetë, nga pesëdhjetë e mijë e nga gjashtëdhjetë mijë, disa duke u fryrë e duke u proklamuar se janë grata nga superfuqia e disa duke u tkurrur se janë non grata, jemi kthyer të gjithë kundër të gjithëve, dhe kemi harruar të jemi kundër pushtetit i cili qetësisht vjedh, grabit, prostituon mbi kurrizin tonë, pa pyetur as për komb e as për atdhe me qëllimin e vetëm, mbajtjen e pushtetit. 

Ne vazhdojmë të jemi kundërshtarë të njëri – tjetrit, herë të shitur e herë të blerë, herë të varur e herë të pavarur, herë me vulë e herë pa vulë, godasim mbi brez e nën brez pa mundur dot të godasim, pushtetin qoftë edhe me pambuk.

Sikur të kishte opozitë, ah sikur të kishte!

Sikur të kishte opozitë, kjo lukuni hajdutësh do të dridhej dhe do të kishte ikur nga sytë këmbët, e nuk do të guxonte të na shiste luksin e të paaftëve dhe dallkaukëve që sot ngrohin karriget e shtetit.

Sot nuk do të kishim inçeneratorë, as vulë partie që bredh xhepave dhe garancive për veting të gjyqtarëve, as presidentë që këshillohen nga parukierë, as ministra pa diploma, as ambasadorë që na ushqejnë me bar e as, e as, e as.

Por fatkeqësisht, i kemi këto më sipër dhe shumë më shumë, sepse vazhdojmë të jemi të gjithë kundërshtarë të të gjithëve, por jo opozitarë.

meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 25 Shtator 2023, 19:11 Ben Blushi

Fitorja e Kosovës

Ben Blushi Kosova mori një fitore të papritur, por të merituar, kur ishte në një ditë të keqe për shkak të lod...

Editorial 8 Shtator 2023, 15:12 Enton Abilekaj

Nuk ka paqe, vetëm armëpushim për opozitën

Enton Abilekaj Sali Berisha e ftoi sot Gazmend Bardhin të kandidojë për kryetar të grupit parlamentar të Rithemelimit duke i sigur...

Editorial 5 Shtator 2023, 16:22 Meri Lika

Lloji i MakeUp-it alias Tualetit!

  Meri Lika Kam lexuar se ka disa lloje makeup-i (ose thënë shqip lloje tualeti), profesional, social, dite, nate, për nuse, për ...

Editorial 20 Gusht 2023, 13:02 Enton Abilekaj

A duhet të shkonte Begaj në Athinë?

Ftesa provokuese e Mitsotakis për Presidentin Begaj, ia arriti qëllimit. Do t'ja arrinte edhe në rast se Begaj do të shkonte atje, pë...

Editorial 18 Gusht 2023, 07:11 Klodian Tomorri

Një hetim që ngre pikëpyetje mbi SPAK

Kur mediat publikuan lajmin se gjykata i ka kërkuar prokurorisë të hetojë ish ministrat Beqja dhe Cani për rolin e tyre në koncesi...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!