LIVE UPDATES
Editorial

Përplasja e dy Shqipërive

Dy ministret që bënin sikur mahniteshin, nuk ishin pjesë më dramatike e qesharakes që u shpërnda nëpër rrjete sociale shoqëruar me emojin e mekjes. Më shqetësuese se aq, ishte bindja e liderit të gjithëpushtetshëm, se madhështia e goditjes së tij e meritonte reagimin mahnitës.

6 Nëntor 2023, 15:32 Nga Enton Abilekaj
Përplasja e dy Shqipërive
Enton Abilekaj

Të shtunën e 28 tetorit, një video e shpërndarë nga vetë Kryeministri do të shndërrohej në memen - simbol të vitit të dhjetë të qeverisjes së tij. Ngjarja, jodramatike në dukje, zhvillohej në një tavolinë bilardoje, diku në Thumanë. I gjithëpushtetshmi, i veshur sportiv, vendos të marrë stekën dhe të tregojë aftësitë tij në një sport të palëvruar më parë, ose të pathënë në bëmat e tij. Guri lëshohet dhe, sapo prek grumbullin, zhurma tipike mbytet nga brohorimat e Ogerta Manatsirliut dhe Bora Muzhaqit, që, edhe ato për herë të parë u shfaqën si tifoze - ekspertë të sportit dembelistik.

Dy ministret që bënin sikur mahniteshin, nuk ishin pjesë më dramatike e qesharakes që u shpërnda nëpër rrjete sociale shoqëruar me emojin e mekjes. Më shqetësuese se aq, ishte bindja e liderit të gjithëpushtetshëm, se madhështia e goditjes së tij e meritonte reagimin mahnitës. Mungesa e dyshimit se servilizmi i shpërfaqur në fshatin e rindërtuar dhe ngazëllimi i ministreve që tejkalonte atë të banorëve që sapo kishin marrë shtëpitë, mund të lidhej me aftësinë e rallë të tij prej bilardisti. Ky reagim dramatik, tregon se tashmë ai është në fazën terminale të delirit autokratik.

Shenjat shqetësuese të këtij deliri ishin shfaqur edhe më parë, në fjalimet e gjata në Samitin e Procesit të Berlinit, apo kur Presidenti i Francës nuk po arrinte ta ndërpriste përroin delirant në konferencën e përbashkët për shtyp. Megjithatë, ajo e Thumanës, edhe për shkak të ngjashmërisë me matufepsjen e liderëve komunistë pas viteve të gjatë të sundimit, ishte shenja më e qartë se lideri totalitar, nuk pranon më mungesë adhurimi, e jo më, kritika, aq më pak sulme të ashpra si ato të opozitës në Kuvend.

Të nesërmen e asaj videoje shqetësuese, shtyu Kongresin e Partisë Socialiste. Nuk ishte mbledhur asnjë forum, nuk kishte takuar asnjë anëtar të vetëm të partisë, thjesht kishte vendosur që 7 miliardët e Buxhetit të 2024, duhet të propagandoheshin 24 orë në 24, si një arritje e madhe e udhëheqjes së tij. Zhurma e opozitës nuk duhet ta sfumonte arritjen historike.

Të hënën në Kuvend, sigurisht në mungesë të tij, Garda kishte marrë kontrollin. Forca të shumta të armatosura dhe të paarmatosura, mbronin deputetët e PS, ndërsa shtynin ata të opozitës. Një javë me përplasje, me futjen e paprecedentë të policisë në sallën e seancave plenare, me thirrjen e deputetëve në SPAK për atë që kishin bërë gjatë seancës, që u kulmua sot me rrethimin e zyrave të Kuvendit dhe refuzimin e plotë të opozitës.

Postimet e Ramës në rrjetet sociale dhe ajo që po ndodh në Parlament janë idetë që po ndeshen jashtë sallës. Nga njëra anë propaganda; Shqipëria që ecën me ritme të shpejta, buxheti që rritet në nivele historike, Kryeministri që ujdis marrëveshje ndërkombëtare për t'ia imponuar edhe Albinit të tmerrshëm dhe nga ana tjetër opozita që bën sherre, dhunë, zhurmë dhe nuk diskuton buxhetin e qytetarëve. Që njerëzit të mendojnë se për t’u arritur ato "suksese" duhet të reduktojmë opozitarizmin, që Shqipëria të bëhet kampione, opozita duhet të bëjë fasadën.

Nga ana tjetër, përpjekja e dëshpëruar e opozitës për të mos u eleminuar, që përpiqet të grisë fasadën e shkëlqyer që ka ndërtuar aleanca Qeveri-biznes-krim duke hetuar, në mos shpëtuar, paratë e shpërdoruara në 4 koncesionet e shëndetësisë, nga çarteri me të cilin lideri absolut, jo vetëm shëtit vetë, pa asnjë protokoll, por qeras herëpashere edhe miqtë dhe kolegët, pastaj inceneratori, investitorët startegjikë, Porti i Durrësit.
Nën presionin e prishjes së qetësisë së Liderit nga ekzistenca e opozitës, vartësit e magjepsur, janë gati të shkelin çdo ligj, të përdorin çdo mjet, deri në përplasje direkte, për t'i mbyllur gojën opozitës. Ata janë gati të shërbejnë si rekrutë besnikë të një regjimi pa liri, të shkelin edhe mbi veten, të ekspozohen si njerëz pa dinjitet, vetëm që të jenë pjesë e pushtetit totalitar. Këtu buron lehtësia e Edi Ramës për të personalizuar Shqipërinë.

edi rama ogerta manastirliu bora muzhaqi editorial nga enton abilekaj enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 6 Nëntor 2023, 14:56 Paolo Garimberti

Muskuj dhe diplomaci

Në fjalimin e tij të shumëpritur nga Bejruti, i transmetuar drejtpërdrejt në televizion (por jo në Izrael), udhëheqësi...

Editorial 22 Tetor 2023, 14:42 Enton Abilekaj

Banalizimi politik që nuk jep Drejtësi

Pritej të vinte një ditë si e shtuna e 21 tetorit. Pritej zhurma e madhe dhe kundër- reagimet. Deri tani duket një skemë e paras...

Editorial 15 Tetor 2023, 11:25 Ben Blushi

Pse fiton Kombëtarja e Shqipërisë ?

Shqiptarët luajnë futboll prej gati 100 vitesh, por asnjëherë ata nuk kanë fituar kaq shpesh dhe kaq lehtësisht, si kohët e...

Editorial 11 Tetor 2023, 11:08 Ditmir Bushati

Rendi i ngrirë

Kur një grup i armatosur rëndë sulmoi policinë në veri të Kosovës më 24 shtator, duke vrarë një polic dhe du...

Editorial 10 Tetor 2023, 11:11 Ben Blushi

Hamasi, Izraeli dhe Kosova

Sulmi mizor që kreu Hamasi gjatë kësaj jave në Izrael po e n botën tjetër në dy pjesë. Një palë dënojn...

Editorial 8 Tetor 2023, 11:20 Ditmir Bushati

Të bashkuar për Kosovën

NGA DITMIR BUSHATI Bota u zgjua dje me imazhe të tmerrshme të sulmeve terroriste të Hamasit kundër Izraelit, të cilat me të dre...

Editorial 27 Shtator 2023, 10:58 Meri Lika

Plot me kundërshtarë, por pa opozitë

Gjëja më absurde që po ndodh tek ne, nga koha kur na qeveris e majta është se, edhe pse mund të jemi shumica kundër qeveris...

Editorial 25 Shtator 2023, 19:11 Ben Blushi

Fitorja e Kosovës

Ben Blushi Kosova mori një fitore të papritur, por të merituar, kur ishte në një ditë të keqe për shkak të lod...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni