LIVE UPDATES
Editorial

Që Rama të mbetet i pahetueshëm

Kjo nuk është e re, ashtu si nuk është e re as përpjekja e Edi Ramës për ta deklaruar veten lider liberal, që kundërshtohet nga bashkëpunëtorët dhe shumë herë pranon mendimin e tyre. Kjo fabul bajate, e përsëritur me bashkëpunëtorë që, megjithëse nuk kanë asnjë fuqi për të shmangur linçimin publik që Lideri u bën në çdo Asamble dhe Kongres, paskan fuqi të kundërshtojnë idetë dhe vendimet e tij, nuk bind askënd, por shërben për të kuptuar ushtrimin e pushtetit të Ramës jashtë PS-së, aty ku ai bën sikur është i pafuqishëm.

4 Dhjetor 2023, 16:06 Nga Enton Abilekaj
Që Rama të mbetet i pahetueshëm
Enton Abilekaj

Në pritje të Kongresit të 8 dhjetorit, është e qartë se askush në atë që quhet Partia Socialiste, nuk e ka idenë se çfarë do të ndodhë. Pritet vetëm komunikimi live i liderit absolut për të marrë vesh çfarë do ndodhë me jetët e dhjetra apo qindra njerëzve me pushtet. Një ankth i pangjashëm edhe me atë të komunizmit, kur vendimet, edhe pse personale, diskutoheshin në byro përpara se t'i komunikoheshin popullit.

Kjo nuk është e re, ashtu si nuk është e re as përpjekja e Edi Ramës për ta deklaruar veten lider liberal, që kundërshtohet nga bashkëpunëtorët dhe shumë herë pranon mendimin e tyre. Kjo fabul bajate, e përsëritur me bashkëpunëtorë që, megjithëse nuk kanë asnjë fuqi për të shmangur linçimin publik që Lideri u bën në çdo Asamble dhe Kongres, paskan fuqi të kundërshtojnë idetë dhe vendimet e tij, nuk bind askënd, por shërben për të kuptuar ushtrimin e pushtetit të Ramës jashtë PS-së, aty ku ai bën sikur është i pafuqishëm.

Prej kohësh Kryeministri bën sikur nuk ka komunikim me asnjë institucion të Drejtësisë së re dhe veçanërisht me SPAK. Për ta rrëzuar këtë pretendim, nuk ka fakte direkte. Arrestimet e kontrolluara, që bëhen pas shkarkimeve, imuniteti i çuditshëm i të preferuarve të Ramës, si në rasin e Ilir Beqjas, apo vetë paprekshmëria e Kryeministrisë (ku përfshihen të gjithë punonjësit nga Kryeministri deri te korrieri) ndaj hetimeve, janë të mjaftueshme për ta përgënjeshtruar, por, më shumë se të gjitha këto, vlen ajo që po ndodh në Parlament.

Kryeministri, jo vetëm që refuzoi të drejtën Kushtetuese të opozitës për Komisionet Hetimore, por ka hartuar një ligj anti- Kushtetues që i shndërron komisionet hetimore në surrogatot e prokurorive të rretheve, pa asnjë kompetencë dhe pa asnjë efekt. Pavarësisht se opozita kishte çuar propozimet e veta, maxhoranca caktoi Ermonela Felajn për të bërë një ligj që u jep fund komisioneve hetimore në Parlament dhe ia heq opozitës edhe mundësinë e vetme për të mos qenë fasadë demokratike. Protestës së zjarrtë të opozitës i përgjigjet me kërcënimin e Taulantit se do i dënojë me 5 vjet burg, kundërshtimit të opozitës i ka nxjerrë Gardën, që është më ë madhe në numër se deputetët, krizës i ka nxjerrë ligjin për asgjësimin e rolit të opozitës, vetëm që të mos hetohet nga Komisionet Hetimore, pavarësisht se nuk është hetim penal.

Ky reagim i ashpër që tregon panikun që ka ndaj hetimit nga Parlamenti, tregon fare mirë se si do të reagonte Edi Rama nëse do të hetohej nga SPAK. Ky reagim ushtarako-policor në mes të Parlamentit dhe në sytë e gjithë publikut vetëm për të mos u hetuar nga Parlamenti, e bën të thjeshtë të kuptohet reagimin ndaj një mundësie sado të vogël që një prokuror i SPAK, të lëshonte një fletë-thirrje, apo një OPGJ i BKH-së të shkonte në Kryeministri për të marrë në pyetje këdo prej punonjësve. Kur ai në praninë e kamerave, nën vëmendjen e mediave më të mëdha të Botës, ambasadave dhe zyrave diplomatike të Perëndimit është gati të bëjë Juntë në Parlament për të mos u hetuar, është e lehtë të imagjinosh se çfarë do bënte me një prokuror të SPAK, i cili, pa praninë e kamerave dhe jashtë vëmendjes së publikut, medias, apo diplomatëve, të tentonte të kryente detyrën për procedurën e miratimit dhe pagesave të Inceneratorëve.

Zjarri dhe Garda në Kuvend, nuk nxjerrin lakuriq vetëm mungesën totale të të drejtave të opozitës, jo vetëm inekzistencën e pushtetit Parlamentar që është pushteti i parë në Republikën tonë, por edhe mungesën totale të shpresës se Drejtësia do të funksionojë si Pushtet i pavarur, apo mund të kontrollojë sadopak Ekzekutivin, pushtetin e të cilit e ka vetëm Edi Rama. Nëse Pushteti Ekzekutiv, që në fakt është pushteti personal i Edi Ramës, kontrollon 2 pushtetet e tjera, nuk ka as kontroll, as balancë, as demokraci.

enton abilekaj edi rama

Sondazh

Poll
Editorial 24 Nëntor 2023, 11:58 Meri Lika

AI

Meri Lika Ai i ka të gjitha virtytet; është më i ndershmi, më i denji, më i zgjuari, më i përuluri, më i dashu...

Editorial 23 Nëntor 2023, 19:53 Yanis Varoufakis

Shërbëtorë të Internetit, bashkohuni!

Yanis Varoufakis “Shërbëtorë, proletarë dhe vasalë të reve të të gjithë botës, bashkohuni! Nuk kemi...

Editorial 13 Nëntor 2023, 17:24 Nicola Pedrazzi

Përsëri ai, përsëri Edi

Edi Rama Edi Rama ka qeverisur Shqipërinë për më shumë se dhjetë vjet. Zgjedhjet e para i fitoi në 2013-ën, pa...

Editorial 6 Nëntor 2023, 15:32 Enton Abilekaj

Përplasja e dy Shqipërive

Enton Abilekaj Të shtunën e 28 tetorit, një video e shpërndarë nga vetë Kryeministri do të shndërrohej në meme...

Editorial 6 Nëntor 2023, 14:56 Paolo Garimberti

Muskuj dhe diplomaci

Në fjalimin e tij të shumëpritur nga Bejruti, i transmetuar drejtpërdrejt në televizion (por jo në Izrael), udhëheqësi...

Editorial 22 Tetor 2023, 14:42 Enton Abilekaj

Banalizimi politik që nuk jep Drejtësi

Pritej të vinte një ditë si e shtuna e 21 tetorit. Pritej zhurma e madhe dhe kundër- reagimet. Deri tani duket një skemë e paras...

Editorial 15 Tetor 2023, 11:25 Ben Blushi

Pse fiton Kombëtarja e Shqipërisë ?

Shqiptarët luajnë futboll prej gati 100 vitesh, por asnjëherë ata nuk kanë fituar kaq shpesh dhe kaq lehtësisht, si kohët e...

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve