LIVE UPDATES
Editorial

AI

Ai ofron më të mirën, vetëm me të është e drejta, vetëm i tij duhet të jetë pushteti, vetëm ai duhet të adhurohet, vetëm me të mund të konkurrojë Zoti.

24 Nëntor 2023, 11:58 Nga Meri Lika
AI
Meri Lika

Ai i ka të gjitha virtytet; është më i ndershmi, më i denji, më i zgjuari, më i përuluri, më i dashuri, më i dimbshuri, më strategu, më mendimtari. Ai ofron më të mirën, vetëm me të është e drejta, vetëm i tij duhet të jetë pushteti, vetëm ai duhet të adhurohet, vetëm me të mund të konkurrojë Zoti.

Ai është i vetmi që ofron më të mirën dhe kur gjysma e popullsisë mbush rrugët e Evropës, ai është i vetmi që zgjidhet me votë të lirë edhe kur vidhen zgjedhjet, ai është i vetmi që rrit pagat në kufijtë e të mbinatyrshmes financiare edhe kur niveli i jetesës ulet, vetëm ai mundet të forcojë lekun pa logjikë ekonomike, vetëm ai mundet të shkurtojë shpenzimet duke rritur konçensionet, vetëm ai nuk është hajdut kur gjithë kabineti dhe administrata e tij dënohet për korrupsion, vetëm nën sajen e tij në kemi luksin e një burokracie të artë.

Ai luan me mirëkuptimin e masës, me vullnetin e saj për të pasur më të mirën. Shpesh me gjysmë truri, masa ëndërron një përdorim efikas të burimeve publike, ëndërron më shumë shpenzime sociale, por pikërisht kur masa mendon se ëndrra e gjysmës së trurit të saj është reale, aty ai ia ngatërron dhe ia përzien gjithçka.

Fjala e tij nuk ka as fund as fillim, ajo ngatërrohet me fjalë të tjera, të vjetra e të lashta e me to ai nuk analizon por pontifikon. Nuk debaton, ofendon, skualifikon, përdor dobësitë që mund të të njohi për goditje nën bel, e kur e sheh se e ka gjetur dobësinë, kalon në ofensivë.

Ai ka zëdhënës që si rele megafonike përsërisin mesazhet e tij edhe një herë, edhe një herë, edhe një herë paçka se ti e ke lexuar, dëgjuar dhe kuptuar mesazhin e asaj që thuhet. Megafonistët e tij përpiqen të na sqarojnë se jemi keq kur jemi mirë, duke u përpjekur të na veshin mbretin me rroba të reja, e nëse ne nuk arrijmë t’i shohim ato rroba kjo nuk ndodh sepse ai, larg qoftë mund të jetë i zhveshur, jo as që mund të mendohet kjo, por sepse ne jemi fajtorët.
Ne nuk i shohim dot rrobat e reja të tij sepse ndoshta ne na mungon besimi, apo ndoshta sepse jemi të moshuar, ndoshta sepse ende jetojmë në të kaluarën.

Ai bën zgjedhje të vështira, për shembull mes demokracisë elektorale dhe “pastrimit të jetës publike” ai zgjedh të dytën, sepse vetëm kështu na mbron nga vetvetja.
Rrugës së tij të vështirë ai gjen plotë aleatë anembanë globit të cilët me inteligjencë të papërshkrueshme liberale dhe shumë xhepmbushëse, e ndihmojnë të kryejë “pastrimin”, pavarësisht se shkelen institucionet, Kushtetuta, ligji, demokracia, liria, sepse këto janë terma të vjetër, tashmë ai ka nxjerrë terma të rinjë: rilindje, rizgjim, bashkëqeverisje etj, etj.

Për të demokracia është fillestare, e brishtë, budallaqe, e vogël, jo efikase, e pamundësisht e përsosshme, e shtrenjtë, e shurdhër madje edhe e verbër.
Ai gjithmonë shqetësohet për atë që është urgjente jo për atë që është e rëndësishme. Gjithmonë fletë për veten e tij dhe sipas tij vetëm duke folur kështu ai fletë për vendin dhe për atdheun sepse “kur themi ai nënkuptojmë atdheu dhe kur themi atdheu nënkuptojmë atë”.

Ai mund të duket se flet me pasqyrën, por ju lutem mos kaloni ne mendime ekstreme sepse ai është duke folur me ju, por ju nuk e kuptoni dot sepse ai i përket një tjetër dimensioni.
Ai nuk lodhet duke folur edhe nëse askush nuk e dëgjon më. E shohim por nuk e dëgjojmë, e vuajmë por nuk e dëgjojmë. Fjalët e tij janë si zhurmat e rrugëve të cilat nuk i shikon po nuk ktheve kokën, por e mbushin hapërisën rrotull teje me ndotje akustike. E kështu ai e zapton hapësirën tënde dhe pas kësaj është ai pronar i saj dhe nuk e lejon më zërin tënd të dëgjohet.

Ai nuk qeveris. Atij nuk i interson puna për të bërë politika publike, për t’u marrë me çështje të mëdha e të vogla të vendit, për të bërë diplomaci në interes të vendit, sepse këto punë janë për njerëz të vegjël. Për njerëz të mëdhenjë si ai kanë rëndësi konfliktet botërore, ndërtimet pompoze, skalitja e fytyrës së tij diku në një shkollë apo përjetësimi në një mozaik të lashtë.

Ai mendon se është viktimë e atyre që nuk kuptojnë dhe se është fatkeqësi e madhe që drejton një popull që nuk e kupton gjenialitetin e tij. Edhe ndjekësit e tij këtë mendojnë. Për ta opozita nuk është një kundërshtar politik, por një armik që duhet zhdukur. Opozita që e pengon të “nusërojë” siç di ai, është personazhi i keq i filmit, është një rrezik shoqëror dhe duhet eleminuar me çdo kusht. Në jetë, ose je me të osë kundër tij, rrugë të mesme nuk ka.

E me këto hire,  ai na fton t’i bashkohemi mashtrimit me supozimin histerik të “demokracisë autentike”, të arkitekturës së deformuar të lirisë sepse ai nuk vjedh thjesht dhe vetëm sepse është dymetrosh.

meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 23 Nëntor 2023, 19:53 Yanis Varoufakis

Shërbëtorë të Internetit, bashkohuni!

Yanis Varoufakis “Shërbëtorë, proletarë dhe vasalë të reve të të gjithë botës, bashkohuni! Nuk kemi...

Editorial 13 Nëntor 2023, 17:24 Nicola Pedrazzi

Përsëri ai, përsëri Edi

Edi Rama Edi Rama ka qeverisur Shqipërinë për më shumë se dhjetë vjet. Zgjedhjet e para i fitoi në 2013-ën, pa...

Editorial 6 Nëntor 2023, 15:32 Enton Abilekaj

Përplasja e dy Shqipërive

Enton Abilekaj Të shtunën e 28 tetorit, një video e shpërndarë nga vetë Kryeministri do të shndërrohej në meme...

Editorial 6 Nëntor 2023, 14:56 Paolo Garimberti

Muskuj dhe diplomaci

Në fjalimin e tij të shumëpritur nga Bejruti, i transmetuar drejtpërdrejt në televizion (por jo në Izrael), udhëheqësi...

Editorial 22 Tetor 2023, 14:42 Enton Abilekaj

Banalizimi politik që nuk jep Drejtësi

Pritej të vinte një ditë si e shtuna e 21 tetorit. Pritej zhurma e madhe dhe kundër- reagimet. Deri tani duket një skemë e paras...

Editorial 15 Tetor 2023, 11:25 Ben Blushi

Pse fiton Kombëtarja e Shqipërisë ?

Shqiptarët luajnë futboll prej gati 100 vitesh, por asnjëherë ata nuk kanë fituar kaq shpesh dhe kaq lehtësisht, si kohët e...

Editorial 11 Tetor 2023, 11:08 Ditmir Bushati

Rendi i ngrirë

Kur një grup i armatosur rëndë sulmoi policinë në veri të Kosovës më 24 shtator, duke vrarë një polic dhe du...

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve