LIVE UPDATES
Editorial

Kthimi i Ballkanit të Hapur dhe dështimi i Samitit të Shkupit

Samiti ku përfaqësuesit më i lartë i BE-së ishte drejtori teknik, shpalli si moto, harrimin e problemeve dhe konflikteve, në shërbim të tregut të përbashkët rajonal dhe zhvilllimit ekonomik, nëpërmjet paketës 6 miliardë të premtuar nga Bashkimi Europian.

23 Janar 2024, 14:54 Nga Dosja.al
Kthimi i Ballkanit të Hapur dhe dështimi i Samitit të Shkupit
Vuçiç, Kovaçevski dhe Rama

Ballkani i Hapur u kthye, ndërsa deklarata e Samitit të Shkupit u gris nga Serbia, pa mbushur as 24 orë. Organizimi i qeverisë së Maqedonisë së Veriut, nuk kishte asnjë lidhje me Procesin e Berlinit, asnjë lidhje me nismën 6 miliardë euroshe të Brukselit. Ishte vetëm një rikthim i Ballkanit të hapur, me të njëjtët protagonistë, me të njëjtat teza dhe si rrjedhim me të njëjtin rezultat.

Samiti ku përfaqësuesit më i lartë i BE-së ishte drejtori teknik, shpalli si moto, harrimin e problemeve dhe konflikteve, në shërbim të tregut të përbashkët rajonal dhe zhvilllimit ekonomik, nëpërmjet paketës 6 miliardë të premtuar nga Bashkimi Europian. Por, ndërsa BE përfaqësohej nga një drejtor teknik, SHBA përfaqësohej me ndihmës-sekretarin e Shtetit, James O-Brien, duke e kompromentuar formatin. Në krah të liderëve si gjithmonë qëndronte Alex Soros, i njohur si proomovues i Ballkanit të Hapur dhe organizator i takimeve informale që tentuan të nxjerrin jashtë loje Procesin e Berlinit.

Ndërsa Procesi i Berlinit ofron zgjidhjen e problemeve dypalëshe, rritjen e sigurisë në Rajon, për të hapur rrugën e bashkëpunimit ekonomik rajonal, Samiti i Shkupit, tenton tu vërë kapak mosmarrëveshjeve entike, kufitare dhe politike, të injorojë pasigurinë dhe tensionet, për të dhënë idenë e dëgjuar më parë, se bashkëpunimi ekonomik mund të shërbejë për paqen. E dëgjuar më parë në Novi Sad për tu bërë motoja e Ballkanit të Hapur. Ideja që dështoi me brandin Open Ballkan, u rishfaq në Shkup me një emër tjetër, shumë të gjatë për tu kujtuar.

Ndërsa firmosën marrëveshjen e radhës së Open Balkan, për tregjet e punës që do hapen nga 1 marsi mes Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, tre liderët tentuan deri në fund të injoronin konfliktet e hapura. Vuçiç fliste përpara gazetarëve për dinarin e përjashtuar nga kursi i këmbimit, sikur Bursa Ballkanike e sapokrijuar të ishte tronditur, Kovaçevski për reformat dhe tregun rajonal sikur armët të ishin ulur. I vetmi që e prishi paksa këtë sjellje ishte Edi Rama, i cili në vend që të fliste për ekonominë dhe reformat, edhe për shkak të moskokëcarjes dhe paaftësisë, zgjodhi të përqëndrohej tek një ide që nuk kishte asnjë lidhje me takimin, Samitin për Ukrainën. Këtë lajm zgjodhi të jepte Rama nga një takim rajonal, pasi kishte firmosur me Vuçiç dhe Kovaçevskin për ringjalljen e Ballkanit të Hapur.

Por, si u ringjall Ballkani i Hapur, pasi Rama e shpalli të mbyllur? Vullnet i kujt është kjo iniciativë që nuk po e mbyll dot as Gjermania, as Franca dhe po e merr me vete Shqipërinë kundër vullnetit të saj? I pari që e kundërshtoi publikisht ishte Vuçiç, por në Samit nuk pati asnjë shenjë që Presidenti i Serbisë dhe Kryeministri i Shqipërisë të kishin ringrohur marrëdhëniet. As autoriteti i Kovaçevskit në prag të dorëheqjes, nuk dukej i shtuar aq sa të rithemelonte Ballkanin e Hapur. Kjo mund të shpjegohet vetëm me prezencën e Alex Soros dhe O'Brian dhe sigurisht me mosprezencën e një përfaqësuesi politik të Bashkimit Europian. Të paktën ky do të ishte një ngushëllim për pengmarrjen e Shqipërisë dhe Kryeministrit në një iniciativë që nuk e dëshiron.

E sigurtë mbetet se ajo që ndodhi në Shkup, si surrogato e Ballkanit të Hapur, vetëm sa e minon procesin e pajtimit dhe bashkëpunimit të Rajonit, që po tenton të realizojë me vështirësi Procesi i Berlinit. Mohimi i probleme të mëdha mes shteteve kufitare dhe Serbisë në Rajon dhe përqëndrimi tek ekonomia, si ekspansion i Beogradit, vetëm sa e rrit tensionin dhe mundësinë e një përplasjeje, duke sabotuar procesin e Berlinit.

Albin Kurti e vërtetoi këtë, duke i mëshuar çështjes së Sigurisë me Serbinë, përpara hapjes së kufirit për mallrat. Ndërsa sot, vetëm një ditë pas Samitit, Brnabiç e konfirmoi Kurtin, duke grisur deklaratën e Shkupit, madje edhe Marrëveshjen e 18 marsit në Ohër. Ky ishte një tjetër dështim i tentativave për të zgjidhur problemet me metodat okulte të lobistëve të huaj dhe autokratëve vendas./Dosja.al

dosja.al ballkani i hapur

Sondazh

Poll
Editorial 8 Janar 2024, 10:48 Ditmir Bushati

Bindja që më përforcoi 2023

Ditmir Bushati Përfitimi më i madh i një edukimi të mirë është aftësia për të menduar me kokën t&eu...

Editorial 28 Dhjetor 2023, 10:16 Meri Lika

Drejtësia e padrejtë

Meri Lika Të them të drejtën, mua, që në fillimet e krijimit të saj e deri më sot, asnjëherë nuk më ka bi...

Editorial 19 Dhjetor 2023, 13:00 Ditmir Bushati

Një shtytje për zgjerimin

ditmir bushati Dhjetë vjet pasi shpërthyen protestat pro BE-së në sheshin Maidan të Kievit, për shkak se presidenti i atë...

Editorial 17 Dhjetor 2023, 18:28 Andrew Gimson

“Vdekja” e një Kryeministri

Boris Johnson Mëngjesin e së martës 7 prill 2020, u ngarkova nga Daily Mail të shkruaja nekrologjinë e Boris Johnsonit. Në or...

Editorial 6 Dhjetor 2023, 08:42 Meri Lika

Titaniku

Aty rreth fillimit të majit të vitit 1942, në një port të Detit Balltik të pushtuar nga gjermanët dhe nën urdhrat e ve...

Editorial 4 Dhjetor 2023, 16:06 Enton Abilekaj

Që Rama të mbetet i pahetueshëm

Enton Abilekaj Në pritje të Kongresit të 8 dhjetorit, është e qartë se askush në atë që quhet Partia Socialist...

Editorial 24 Nëntor 2023, 11:58 Meri Lika

AI

Meri Lika Ai i ka të gjitha virtytet; është më i ndershmi, më i denji, më i zgjuari, më i përuluri, më i dashu...

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM