LIVE UPDATES
Editorial

Kriza e gomoneve thellohet në Angli, po ashtu edhe problemet e konservatorëve

Rishi Sunak po shkon në zgjedhjet lokale me një nga premtimet e tij kryesore të pambajtura.

1 Prill 2024, 11:40 Nga Tamara Cohen
Kriza e gomoneve thellohet në Angli, po ashtu edhe problemet e
Rishi Sunak

Tre muajt e parë të këtij viti kanë parë numrin më të madh të mbërritjeve të gomone, ku sipas shifrave të Home Office kanë shkuar në 4,644. Jo shumë. Numri për tre muajt e parë të 2022 ishte 4,548 ose 96 më pak. Disa ditë moti të keq mund ta ndryshonin atë nga ana tjetër, por çështja është se po lëviz në drejtimin e gabuar për një kryeministër që premtoi "të ndalojë varkat".

Nëse premtoni të zvogëloni numrat si një nga premtimet tuaja kryesore, atëherë ju fajësoheni për çdo dështim për ta bërë këtë. Ish-ministri i imigracionit Robert Jenrick, i cili dha dorëheqjen nga qeveria vitin e kaluar, e përshkroi politikën e imigracionit të partisë së tij në një postim në Twitter si "triumfin e shpresës mbi përvojën".

Ndërsa konservatorët nisen në gjurmët e fushatës zgjedhore lokale me shpirtra të mërzitur, mesazhi nga Downing Street është se kjo "emergjencë emigracioni" mund të zgjidhet vetëm duke i dërguar në Ruandë. Dhe legjislacioni që mund të lejojë që kjo të ndodhë nuk do të debatohet përsëri deri pas Pashkëve pas disa humbjesh të konservatorëve.

"Është një rrëmujë. Votuesit ngrenë varka të vogla gjatë gjithë kohës dhe e dinë se nuk ka asnjë pengesë. Numri 10 duket se mendon nëse ata vazhdojnë të thonë se numrat do të ulen, ndoshta do të bien," më thotë një ish-ministër i kabinetit.

Shumë ide janë dhënë, siç thekson Home Office, por deputetët vënë në dyshim nëse ato janë efektive. Një vit më parë, Rishi Sunak ra dakord me një marrëveshje me Francën me vlerë 500 milion paund për të rritur patrullimet në anën e tyre të Kanalit dhe për të financuar një qendër të re paraburgimi. Sunak e përshëndeti këtë marrëveshje si përparim në luftën e tij kundër varkave të vogla.

Pavarësisht nga një mori përpjekjesh në qeveri për të reduktuar numrin e kërkesave për azil dhe për të mbyllur hotelet e migrantëve në favor të vendeve më të mëdha si ish-bazat ushtarake, u zbulua javën e kaluar se kjo mund të kushtojë edhe më shumë para.

Tashmë shifrat janë të tërhequr nga sytë. Zyra Kombëtare e Auditimit vuri në dukje se në vitin deri në mars 2024, Ministria e Brendshme ka shpenzuar 4.7 miliardë paund për mbështetjen e azilit, duke përfshirë 3.1 miliardë paund për hotelet. Emigracioni nuk është çështja kryesore për shumicën e votuesve, pasi me koston e jetesës dhe sistemin e kujdesit mjekësor, emigracioni i paligjshëm qëndron në vendin e tretë.

Për votuesit konservatorë, shqetësimi për trajtimin e imigracionit nga qeveria, apo keqpërdorimi, është rritur në mënyrë të vazhdueshme. Me sfidën shtesë nga Partia Reformuese, e cila kërkon kontrolle më të forta kufitare, kryeministri shkon në zgjedhjet lokale me premtimet e tij të lëkundura.

tamara cohen rishi sunak

Sondazh

Poll
Editorial 20 Mars 2024, 12:49 Lutfi Dervishi

Pastrimin e parave e bëjnë pastrueset!

Lutfi Dervishi Një ngjarje që do të hyjë në analet e historisë si ‘Gjyqi i Shekullit’, ndodhi sot në Tiran&...

Editorial 18 Mars 2024, 18:11 Meri Lika

Një gaç Shqipëri!

meri lika Ndoshta shumë prej jush nuk e dinë kuptimin e fjalës “gaç” dhe paraprakisht më duhet të shjegoj kupti...

Editorial 13 Mars 2024, 12:08 Ditmir Bushati

Rrethimi Demokratik

Ditmir Bushati Ndërkohë që kemi hyrë në vitin e tretë të luftës në Europë, si pasojë e agresionit ru...

Editorial 5 Mars 2024, 17:27 Dosja.al

Ata që duartrokitën dënimin e Belerit

Ata që duartrokitën sot vendimin e GJKKO për të dënuar Fredi Belerin, nuk janë vetëm mbështetës të Edi Ram&e...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh