LIVE UPDATES
Editorial

Përdorimi i shqiptarëve si monedhë këmbimi për Belerin

Një takim që e hap ambasadorja dhe e mbyll sekretari i përgjithshëm i PS, kuptohet që nuk ka asnjë lidhje me krenarinë për Shtetin, që më shumë se në zgjedhje, aty duket hapur që është i kapur nga partia, e cila është e kapur nga kryetari. Duket si një spot i realizuar nga një lexues i vëmendshëm i raportit të ODIHR për zgjedhjet e 2021 dhe 2023; nuk dihet ku fillon shteti dhe ku mbaron partia.

12 Maj 2024, 14:29 Nga Enton Abilekaj
Përdorimi i shqiptarëve si monedhë këmbimi për Belerin
Enton Abilekaj

Qeverinë greke e njoftoi për vizitë private, shqiptarët brenda kufijve i njoftoi për një vizitë partiake, ata që ishin në stadium i njoftoi për një fushatë qeveritare me emrin “Krenarë për Shqipërinë”. Krenarë për një Kryeministër që fluturon më shpejt se gënjeshtra, me tre versione të së vërtetës, me çarter që paguhet nga paratë e shqiptarëve, me gazetarët e përzgjedhur nga mediat e kapura dhe me një staf 120 personash. Përfshirë dhe këngëtarët dhe valltarët, dekorin, autobusët e nisur nga Shqipëria me administratë publike, i gjithë ky shpenzim parash dhe energjie, në shërbim të krenarisë, për atë që Edi Rama i ka bërë Shqipërisë.

Një takim që e hap ambasadorja dhe e mbyll sekretari i përgjithshëm i PS, kuptohet që nuk ka asnjë lidhje me krenarinë për Shtetin, që më shumë se në zgjedhje, aty duket hapur që është i kapur nga partia, e cila është e kapur nga kryetari. Duket si një spot i realizuar nga një lexues i vëmendshëm i raportit të ODIHR për zgjedhjet e 2021 dhe 2023; nuk dihet ku fillon shteti dhe ku mbaron partia.

Në shërbim të vetes, Edi Rama nuk i llogarit kostot financiare, por nuk llogariti as 5 mijë nga 700 mijë shqiptarët e Greqisë që ju përgjigjën thirrjes së tij, me reklama të paguara në mediat kryesore greke. Pas 11 vjetësh në pushtet, premtoi se ndoshta në vitin e 12 do të zgjidhë çështjen e lejeve të qëndrimit. Pas 11 vitesh në pushtet nuk tha asnjë fjalë për njohjen e pensioneve, as për punën në të zezë, as për shërbimet konsullore dhe civile që mungojnë thellësisht në 3 konsullatat shqiptare. Në vend të këtyre zgjodhi t’u tregojë se si do ua marrë paratë me një ligj të posaçëm, ndërsa forcën e tyre mundohej t’ja drejtonte qeverisë greke si shantazh, për të harruar Belerin.

Pas komplimenteve për Mitsotakis fshihej një lutje e ngjashme me atë që i bëri Albin Kurtit për ta takuar në Kosovë. Një tekst gri mes shantazhit dhe lutjes qe u finalizua në fund, ku pa e fshehur fare se po i përdorte mbështetësit entuziastë, i bëri të fala Mitsotakis nga ata. Me aftësinë prej kambisti në të zezë, i futi në kursin e këmbimit me Belerin mijëra shqiptarët që kushedi çfarë i shtyu të ishin aty. Fjalimi e tradhtoi pretendimin e tubimit. Në vend të krenarisë për Shqipërinë, ai po kërkonte lavdinë përballë shqiptarëve dhe fuqinë përballë grekëve.

Gjuha e sigurtë kur fliste për shqiptarët dhe e çoroditur kur fliste për grekët, tregoi se ishte më i sigurtë te lavdia se te fuqia. Një herë fliste për ta harruar të shkuarën për të ndërtuar të ardhmen, pastaj i kthehej së shkuarës për ta përdorur për të tashmen. Herë bëhej historian i denjë për Akademinë e Gjinushit, duke përdorur dëshmi të ralla historike të krenarisë nacionaliste, herë nxënës i Karl Popperit, për të treguar se politika dhe politikanët nuk mund t’i ndalojnë popujt të bashkëjetojnë. Në këto udhëtime tipike për një njeri që nuk beson në asgjë përveç hallit të tij, në fund u kuptua që nuk arriti askund. Ishte në mes të sallës, i djersitur, pa rezultat. E vetmja gjë që shijoi pas atij fjalimi pa sens, ishin brohorimat që i kishte siguruar Blendi Klosi. Për minuta të tëra rrinte në podium për të shijuar si autentike atë që e ka porositur dhe realizuar me të gjitha mjetet.

Në nisje të udhëtimit të tipit Erdogan në diasporë, e vetmja ngjashmëri me Presidentin e Turqisë, mbeti propaganda nacionaliste, që autokratët e përdorin për t’u maskuar si baballarë të Kombit. As u mundua ta përdorë komunitetin shqiptar për shantazh, as mundi të mbledhë mbështetjen e tyre. Sepse, ndryshe nga Erdogan, nuk ka bërë asgjë për mirëqënien dhe krenarinë e Shqipërisë dhe shqiptarëve.

edi rama enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 20 Prill 2024, 10:34 Ditmir Bushati

Spiralja e rrezikshme e përshkallëzimit

foto ilustruese Fundjavën e kaluar Irani ndërmorri një sulm të drejtpërdrejtë kundër Izraelit, përmes ​​qindra dron...

Editorial 14 Prill 2024, 14:39 Kostana Morava

Lufta nuk filloi, testi i njeriut po

  Kostana Morava   Mbrëmë e kam gdhirë me sytë në platformën X(Twitter) duke përjetuar live çdo momen...

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme