LIVE UPDATES
Ekonomi

Ekonomia e drogës po i bën ballë inflacionit, 'Financial Times' merr si shembull Shqipërinë

Teodora Groshkova, analistja kryesore shkencore në Qendrën Evropiane të Monitorimit për Drogën dhe Varësinë nga Droga, thotë se çmimet e rrugës për shumicën e drogave "në masë të madhe mbeten të qëndrueshme me kalimin e kohës".

4 Korrik 2022, 18:49 Nga k.m.
Ekonomia e drogës po i bën ballë inflacionit, 'Financial
Foto ilustruese

Dëshironi një mbrojtje ndaj inflacionit? Provoni drogën. Edhe normat historikisht të larta të inflacionit që ndikojnë në ekonominë formale të Evropës nuk do të çojnë domosdoshmërisht në çmime më të larta për substancat ilegale si MDMA, kokaina dhe heroina. Teodora Groshkova, analistja kryesore shkencore në Qendrën Evropiane të Monitorimit për Drogën dhe Varësinë nga Droga, thotë se çmimet e rrugës për shumicën e drogave "në masë të madhe mbeten të qëndrueshme me kalimin e kohës".

I ashtuquajturi skimpflation, ku furnitorët ulin cilësinë e çdo gjëje që po shesin për të reflektuar rritjen e kostove të inputeve, mund të fillojë ende.

"Çdo ndryshim në tregun [më të gjerë] zakonisht do të reflektohej në pastërtinë e barnave,"-thotë Groshkova. Megjithatë, deri më tani, "fuqia e produkteve të kanabisit dhe pastërtia e drogave të tjera të paligjshme po rriten ose minimalisht mbeten të njëjta."

Nuk është plotësisht e qartë se si organizatat kriminale kanë arritur deri tani të shmangin presionet e inflasionit. Groshkova sugjeron se zinxhirët e furnizimit nga fundi në fund në Evropë janë bërë shumë efikase ndërsa bandat "të shkathëta" janë profesionalizuar.

Integrimi horizontal mund të jetë gjithashtu një faktor. Një analizë nga agjencia e BE-së për drogën dhe Europol përshkruan se si një bandë shqipfolëse ndërmori së fundmi hapin e pazakontë për të marrë kontrollin e importit dhe shpërndarjes së kokainës. Normalisht, importuesit punojnë veçmas nga tregtarët me shumicë dhe shpërndarësit në rrugë.

Duke përdorur mjete të sofistikuara komunikimi të koduara, drejtuesi i organizatës, me qendër në Ekuador, negocioi drejtpërdrejt me kartelet e drogës së Amerikës së Jugut, organizoi dërgesa të mëdha kokaine në portet kryesore të Evropës dhe, me ndihmën e bashkëpunëtorëve me bazë në Itali, Holandë dhe Shqipëri, gjithashtu organizoi shpërndarjen për konsumatorët në të gjithë Evropën. Kokaina u kontrabandua përtej kufijve evropianë e fshehur në automjete të pajisura me ndarje të fshehura. Kriminelët pastronin të ardhurat e tyre duke përdorur një sistem alternativ nëntokësor të remitancave me origjinë kineze, i njohur si sistemi fei ch'ien, i ngjashëm me sistemin e transferimit hawala.

Nga raporti i fundit i BE-së për barnat, i cili mbulon të dhënat deri në vitin 2020 thotë: Vazhdojnë të zbulohen dërgesa të mëdha që transportohen duke përdorur metoda që shpesh shfrytëzojnë infrastrukturën tregtare, veçanërisht dërgesat me kontejnerë intermodal. Kjo është shoqëruar me risi në lidhje me rrugët e reja të trafikut, metodat e fshehjes dhe proceset e reja të prodhimit. Bashkimi Evropian është bërë gjithashtu një prodhues i rëndësishëm i disa barnave, si për konsum të brendshëm ashtu edhe për tregun global. Kjo tregohet nga çmontimi i mbi 350 objekteve të prodhimit të drogës në Bashkimin Evropian në vitin 2020. Globalizimi duket se po nxit disa nga këto ndryshime, me një shqetësim të veçantë që është ndërveprimi më i madh që tani duket se ekziston midis grupeve kriminale me bazë ndërkombëtare dhe evropiane. Një shembull shqetësues i kësaj mund të shihet në vëzhgimin e fundit se grupet meksikane të krimit kanë filluar të përfshihen me prodhimin e drogës sintetike brenda Bashkimit Evropian.

Mund të ndodhë gjithashtu që organizatat kriminale të kenë marzhe aq të konsiderueshme fitimi sa të jenë në gjendje të "thithin goditjet inflacioniste", thotë Groshkova.

"Ata nuk preferojnë ta bëjnë një gjë të tillë, por munden".

Të paktën për momentin, blerësit nuk kanë gjasa të vërejnë ndonjë ndryshim në koston e rritjes./ Marrë nga FinancialTimes

teodora groshkova

Sondazh

Poll

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia