LIVE UPDATES
Ekonomi

Ndryshon buxheti, rriten shpenzimet, shtesat shkojnë për të paguar punët e rindërtimit të lëna në mes

Sipas aktit normativ të botuar në Fletoren Zyrtare shpenzimet shtesë do të shkojnë kryesisht për programin e rindërtimit, që do të mbulojnë një pjesë të tyre ndërsa pjesa tjetër është planifikuar të plotësohet nga paratë e projekteve që nuk janë realizuar sipas planit.

7 Dhjetor 2022, 17:03 Nga k.m.
Ndryshon buxheti, rriten shpenzimet, shtesat shkojnë për të
Foto ilustruese

Qeveria ka rishikuar sërish buxhetin me akt normativ, duke rritur pritshmëritë për të ardhurat dhe zërin e shpenzimeve. Me ndryshimet e fundit, të ardhurat rriten me 5 miliardë lekë duke arritur në 581.8 miliardë lekë dhe po kaq janë shtuar edhe shpenzimet buxhetore duke prekur nivelin e 665.6 miliardë lekëve.

Sipas aktit normativ të botuar në Fletoren Zyrtare shpenzimet shtesë do të shkojnë kryesisht për programin e rindërtimit, që do të mbulojnë një pjesë të tyre ndërsa pjesa tjetër është planifikuar të plotësohet nga paratë e projekteve që nuk janë realizuar sipas planit.

“Në varësi të ecurisë së projekteve të rindërtimit, ministri përgjegjës për Financat rialokon fondet, të cilat janë ngurtësuar nëpërmjet vendimeve të Këshillit të Ministrave”, thuhet në Aktin Normativ duke bërë që përmes këtyre fondeve shtesë të bëhet likuidimi i faturave për investimet e kryera.

Në fillim të vitit qeveria kishte alokuar një fond prej 20 miliardë lekë për këtë proces, por me rishikimin e fundit të buxhetit fondet për këtë qëllim rriten duke bërë që totali i tyre të arrijë në 32.4 miliardë lekë.

Ndërhyrje të tjera në buxhet përfshijnë një shtesë fondi prej 1 miliardë lekë për bashkitë e vendit, kryesisht për shlyerjen e detyrimeve të prapambetura që është edhe një nga problematikat më të mëdha të pushtetit vendor.

Po ashtu, rritet fondi rezervë në 3.5 miliardë lekë, shkurtohet me gati 700 milionë lekë fondi për politikat e pagave krahasuar me aktin normativ të korrikut si dhe fondi prej 3 miliardë lekë i planifikuar për shpronësimet shfuqizohet përmes këtij akti normativ.

Ndërkohë, deficiti buxhetor vijon të mbetet i pandryshuar dhe sipas Financave qëndron në nivelin e 83.8 miliardë lekëve. deficit faktik I buxhetit të shtetit specifikohet në dokument mund për financohet përmes huamarrjes në tregun e brendshëm deri në kufirin maksimal prej 33 miliardë lekë, ndërsa pjesa tjetër përmes huamarrjes nga burime të huaja./TopChannel

rindertimi

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë