LIVE UPDATES
Ekonomi

Tregu jep sinjale qetësimi, yield-i i obligacioneve dyvjeçare bie pas “kërcimit” të muajit nëntor

Në ankand u paraqitën kërkesa për më pak se gjysmën e shumës së shpallur për financim, ndërsa përfundimisht Ministria e Financave pranoi kërkesa vetëm për 2.3 miliardë lekë.

7 Dhjetor 2022, 07:16 Nga DOSJA
Tregu jep sinjale qetësimi, yield-i i obligacioneve dyvjeçare bie
Foto Ilustruese

TIRANË- Yield-i mesatar i obligacioneve 2-vjeçare pësoi rënie në ankandin e së martës, duke dhënë sinjale të reja inkurajuese për stabilizimin e tregut, pas një cikli disamujor të rritjes së shpejtë të interesave. Yield-uniform i pranuar i obligacioneve 2-vjeçare zbriti në 6.24%, nga 6.48% që kishte qenë në ankandin e mëparshëm, të datës 22 nëntor. Kërkesa e tregut u paraqit në përmirësim dhe arriti vlerën e 5 miliardë lekëve, nga 3.45 miliardë lekë që ishte shuma e shpallur për financim nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë.

Ankandi i ditës së martë ishte në fakt rihapja e dytë e ankandit të obligacioneve dyvjeçare, që u mbajt fillimisht në datë 5 tetor. Ankandi fillestar u mbyll me një kupon dhe yield prej 4.9%, por mbi të gjitha me një dështim të thellë për të siguruar shumën e planifikuar të huamarrjes, prej shtatë miliardë lekësh. Në ankand u paraqitën kërkesa për më pak se gjysmën e shumës së shpallur për financim, ndërsa përfundimisht Ministria e Financave pranoi kërkesa vetëm për 2.3 miliardë lekë.

Ankandi u rihap në datën 22 nëntor, për një shumë më të vogël, prej 3.45 miliardë lekësh. Këtë herë shuma e kërkuar u plotësua, por yield-i pësoi një kërcim të paprecedent në 6.48%, nga 4.9% që kishte qenë në ankandin fillestar të muajit tetor. Ankandi i kësaj jave ishte rihapja e dytë, ku u shënua një rritje e mëtejshme e pjesëmarrjes dhe një reduktim i yield-eve. Sinjale të ngjashme edhe ankandi i bonove 12 mujore, i mbajtur në fund të muajit nëntor, ku yield-i mesatar i ponderuar shënoi rënie për herë të parë pas katër muajsh.

Inflacioni i lartë dhe rritja e shpejtë e normave të interesit nga Banka e Shqipërisë kanë krijuar një gjendje pasigurie te investitorët, që është reflektuar më së shumti në tregun primar të instrumenteve të borxhit qeveritar. Rritjet e njëpasnjëshme të normës bazë dhe pritshmëritë për rritje të mëtejshme në të ardhmen kanë bërë yield-et e kërkuara nga investitorët të rriten madje edhe më shumë se norma bazë e interesit. Për shembull, në fillim të muajit mars, kur nisi normalizimi monetar, yield-i i obligacioneve dy vjeçare shënonte nivelin 2.07%. Në fund të nëntorit, yield-i arriti në 6.48% ose 4.4 pikë më shumë, interval shumë më i lartë se rritja me 2.25 pikë përqindje e normës bazë të interesit.

Megjithatë, në javët e fundit, në tregje ka optimizëm se rritja e inflacionit mund të jetë afër pikut dhe bashkë me të edhe faza e rritjes me intervale të larta e normës bazë të interesit. Banka e Shqipërisë ka paralajmëruar se normalizimi monetar do të vazhdojë edhe vitin e ardhshëm, por pritet që rritja të jetë më graduale dhe me intervale më të vogla.

Po t’i referohemi ankandeve të fundit, këto sinjale duket se po përcillen edhe në tregun primar të bonove të obligacioneve. Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë pritet të zhvillojë mbledhjen e fundit për vendimmarrjen e politikës monetare këtë vit më datë 21 dhjetor. Nëse sinjalet e ngadalësimit të rritjes së inflacionit bazë do të konfirmohen edhe këtë muaj, analistët mendojnë se këtë herë rritja e normës bazë do të jetë më e vogël, ndoshta në masën 0.25 pikë përqindje./E.Shehu

Marrë nga Monitor.al

ministria e financave dhe ekonomisë yeld

Sondazh

Poll

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore