LIVE UPDATES
Ekonomi

Nga 1 tetori nis! Cenusi rregullohet me ligji specifik, kostot për këtë proces shkojnë 16 mln euro

Sa i përket kostove, Majlinda Nesturi bëri të ditur se mesatarisht kostot për këtë proces shkojnë tek 16 milionë euro.

29 Qershor 2022, 13:00 Nga k.m.
Nga 1 tetori nis! Cenusi rregullohet me ligji specifik, kostot për
Majlinda Nesturi

Drejtoresha e Statistikave Sociale, Majlinda Nesturi në ‘MCN Economy’ ka komentuar lidhur me procesin e censit i cili është parashikuar të nisë në muajin tetor dhe pritet të zgjasë për 6 javë. Ajo tha se mbledhja e të dhënave në këtë anketë do të bëhet me tabletë elektronike, kjo në mënyrë që të ketë më shumë siguri dhe shpejtësi në përpunimin e të dhënave. Sa i përket kostove, Nesturi bëri të ditur se mesatarisht kostot për këtë proces shkojnë tek 16 milionë euro.

"Procesi do të nisë këtë vit, fillon në tetor të këtij viti, por për një datë të saktë presim miratimin nga parlamenti. Censi do të zgjasë 6 javë në terren, procesin e të dhënave e organizuam nga 3 javë, në 6. Këtë herë censi nuk do të bëhet në pyetësor letër por në tableta. Kjo mënyrë e re ka sfidat e veta por do të na sigurojë një cilësi më të madhe dhe do na përshpejtojë procesin përpunimit. duke qenë se tabletat kanë një kosto të lartë ne kemi shtrirë procesin e anketimit në terren dhe kemi zvogëluar anketuesit. Duke qenë se është procesi më i rëndësishëm statistikor i cili kryhet 1 herë në 10 vjet është mirë të sigurojmë një cilësi të lartë të jemi shpejt te përdoruesit pastaj ato tableta do të përdoren dhe për anketa të tjera. Procesi është shumë kompleks do jenë në total 8 mijë që do angazhohen në këtë proces. Rreth 1 mijë e 200 kontrollorë dhe 6 mijë anketues. Përveç stafit kemi kosto të tjera, por ndërkohë kemi dhe ambientet e trajnimit për 8 mijë personat që do angazhohen në këtë proces. Pra mesatarisht kostot shkojnë tek 16 milionë euro."

E pyetur se çfarë elementësh shtesë do të ketë tek ky cens, Nesturi u shpreh se pyetësori i 2022, do të jetë i njëjtë me pyetjet e atij të vitit 2011. Ndër të tjera ajo shtojë se censi rregullohet përmes një ligji specifik, ndërsa theksoi se pakicat etnike, janë pyetje me deklarim të lirë vullnetar.

"Të gjitha të dhënat bëhet mbi disa rekomandime dhe kjo vlen që në të bëjmë një krahasueshmëri me vendet e tjera, por të krahasojmë dhe censet e kryera deri tani, një pikë për tu krahasuar me vitet e mëparshme. Kështu ne sigurohemi që pyetësori që do përdoret tani të ketë pyetjet e formularit të vitit 2011. Pyetjet thelbësore janë ato që do të jenë pjesë e të gjitha pyetësorëve të vendeve. Censi përmban pyetje sensitive, feja dhe gjuha, pyetje për personat me aftësi të kufizuar dhe gjithashtu kemi pyetjet për banesën. Censi është një aktivitet statistikor që rregullohet me një ligj specifik dhe për këto tre pyetje individët deklarohen ashtu si ndjehen pa kërkuar dokument verifikues se çfarë feje i përket.Këtë herë personi nëse nuk dëshiron të përgjigjet mund të mos e bëjë dhe nuk gjobitet. Aplikacioni është organizuar i tillë që përgjigja të mos ndryshohet dot më pas, kjo për të shmangur çdolloj keqinterpretimi."

Pjesë e pyetësorit për censin është edhe punësimi, për të cilin Nesturi tha se pyetjet për të do të zënë pjesën më të madhe të pyetësorit dhe se përmes atyre përgjigjeve do të sigurohen të dhëna të shumta.

"Pjesën më të madhe të pyetësorit e zënë pyetjet që kombinohen për të na dhënë karakteristikat për punësimin. Do trajnohen shumë mirë anketuesit që të dhënat të jenë korrekte. Pyetjet kanë të bëjnë me statusin e të punësuarit, industrinë ku punojnë, profesionin dhe vendin e punës. Kjo e  fundit është një pyetje shumë e rëndësishme dhe e bukur sepse  me anë të saj do sigurojmë të dhëna të shumta."

majlinda nesturi censusi

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave