LIVE UPDATES
Ekonomi

Rezerva e naftës, qeveria mund tërhiqet nga draftligji, po negociohet modeli ekzistues

Dokumenti i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë vlerëson se një paketë e re është duke u përgatitur që synon të përputhet me Detyrimet e Direktivës duke futur një sistem që do të ishte më shumë në përputhje me modelin aktual të bazuar në industri.

8 Dhjetor 2022, 07:11 Nga DOSJA
Rezerva e naftës, qeveria mund tërhiqet nga draftligji, po negociohet
Foto Ilustruese

TIRANË- Draftligji për krijimin e rezervës së naftës dhe menaxhimin e gjithçkaje nga një agjenci e dedikuar ndoshta nuk do të hyjë asnjëherë në fuqi. Pas rezistencës që u has lidhur me këtë draft projekti shtyhet prej vitesh dhe tashmë në tryezë është edhe opsioni që në fuqi të mbetet modeli aktual duke e plotësuar atë me dy rregullore të reja.

Dokumenti i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë vlerëson se një paketë e re është duke u përgatitur që synon të përputhet me Detyrimet e Direktivës duke futur një sistem që do të ishte më shumë në përputhje me modelin aktual të bazuar në industri.

“Ai përbëhet nga dy rregullore shtesë që përcaktojnë detyrimet e raportimit dhe mënyrën e llogaritjes së stoqeve minimale si dhe Plani Kombëtar i Reagimit. Shqipëria ende nuk ka vendosur nëse do ta miratojë projektligjin apo miratojnë dy rregulloret dhe kështu vazhdojnë me modelin ekzistues i lidhur me industrinë” thuhet në dokument.

Sekretariati sjell në vëmendje se dispozitat kryesore të Direktivës 98/70/KE u transpozuan në legjislacionin shqiptar nëpërmjet Vendimit të Qeverisë për Cilësinë e karburantit, benzinës dhe naftës. Legjislacioni për të siguruar që përmbajtja e squfurit në gazoilin për makineritë që nuk janë të rrugë të jetë më pak se 10 mg/kg nuk është miratuar ende. Ka një sistem për kontrollin e cilësisë së karburantit. Monitorimi i cilësisë së karburantit sigurohet nëpërmjet programeve vjetore të monitorimit.

Në fund Sekretariati ka rekomanduar që nëse Shqipëria për rezervën e naftës dëshiron të vazhdojë me të njëjtin model (industri lidhur), duhet të miratojë dy rregulloret e hartuara dhe të planin e ndërhyrjes. Rezerva e naftës për Shqipërinë duhet të jetë sa sasia e 90 ditëve importe neto ose 61 ditë konsum të brendshëm cilado nga këto nivele që është me e lartë.

Drafti për rezervat e sigurisë

Qeveria shqiptare në vitin 2019 hodhi për konsultim një projektligj që parashikonte pjesën e rezervave të sigurisë dhe ndryshimin e regjimit në raport me atë që aplikohet sot. Sipas shpjegimit të bërë në atë kohë në projektligj, këto rezerva janë sasitë e rezervave të naftës dhe nënprodukteve të saj të krijuara, për të siguruar një nivel të lartë të sigurisë së furnizimit të Republikës së Shqipërisë dhe për të përmbushur detyrimet e marrëveshjeve përkatëse ndërkombëtare. Ato mund të përdoren në kohë krizash prodhimi apo lufte.

I njëjti draft parashikonte se krijimi dhe mbajtja e rezervës së sigurisë do të ndahet mes industrisë dhe një enti publik. Ky i fundit do të ketë edhe shumicën e kësaj rezerve të paktën 60 ditë mesatare shitjeje, kurse kompanitë dhe rafineritë 30 ditë mesatare shitjeje.

Agjencia Shtetërore e Rezervave të Sigurisë të Naftës është institucioni i ri që do të krijohej në varësi të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë. Kjo e fundit do të funksionojë me vetëfinancim përmes një tarife që do të mblidhet në çdo një litër karburant tek rafineritë dhe shoqëritë e shumicës.

Pikërisht tarifa për agjencinë dhe mënyra si ishte konceptuar mbajtja e rezervës u kundërshtuan fort në atë kohë nga industria pasi sipas tyre rriste kostot e për rrjedhojë kjo do të përçohej edhe tek çmimi final.

Marrë nga Monitor.al

komuniteti i energjise shqiperi agjencia shtetërore e rezervave të sigurisë të naftës

Sondazh

Poll

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet