LIVE UPDATES
Bota

Nuk bien dakord me rregulloren e re, stafi i kryeministrit Hoti paralajmëron grevë

15 Janar 2021, 08:38 Nga DOSJA
Nuk bien dakord me rregulloren e re, stafi i kryeministrit Hoti

KOSOVË- Brenda zyrës së kryeministrit do të fillojë një grevë për shkak se disa punëtorë aty nuk po pajtohen me rregulloren e re për organizimin e brendshëm dhe sistematizimin e vendeve të punës. Grevistët që kryesohen nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari, Arlinda Sejdiu-Likaj, thonë se projekt-rregullorja është falsifikuar nga zëvendës-kryeministri, Driton Selmanaj.

Në një dokument të cilën e ka siguruar Gazeta Online Insajderi, grevistët kërkojnë takim me personat përgjegjës që fuqizuan këtë rregullore e cila ka shkaktuar pakënaqësi në zyrën e kreut të ekzekutivit.

Ftesa për takim vlen deri më 14 Janar, sipas dokumentit. Në rast se nuk ka përgjigje atëherë i hapet rruga grevës e cila parashihet të mbahet brenda zyrës së kryeministrit. Punëtorët e “rebeluar”, thonë se gjatë hartimit të rregullores nuk janë marrë përsipër ankesat e parashtruara.

“Pas vendimit për shkrirjen e Ministrisë së Integrimeve Evropiane në Zyrën e Kryeministrit, ka filluar procesi i ristrukturimit në këtë institucion. Më 15 qershor është themeluar grupi punues për hartimin e rregullores për organizimin e brendshëm dhe sistematizimin e vendeve të punës në Zyrën e Kryeministrit”, – thuhet në dokument.

Grupi punues është kryesuar nga Mentor Boroci, i cili ka qenë kryetar në hartimin e projekt-rregullores për hartimin e ristrukturimit të vendeve të punës. Por, më 22 shtator 2020 është marrë vendim që të shtohen edhe nëntë anëtarë të ri. Mospajtimet shtohen për faktin se pretendohet të mos jenë njoftuar anëtarët e vjetër për anëtarët tjerë që do të bëheshin pjesë e grupit punues. Gjithë kjo situatë e ka “fajtorin e saj” nga gjykimi i këtyre punëtorëve, ai është Driton Selmanaj.

“Rregullorja është në kundërshtim me Ligjin Nr 06/L113 për organizimin dhe funksionimin e administratës shtetërore dhe të Agjencie të Pavarura”, – thuhet më tutje në dokument.

Ankesat bazohen në:

1) mungesën e transparencës

2) Mos-dërgimi i të dhënave të parapara në Ministrinë përgjegjëse

3) Sistemimi jo adekuat i shërbyeseve civil të prekur nga ky ristrukturim

4) Organizimi joadekuat i njësive administrative

5) Mos-deklarimi i shkaktimit të kostove shtesë që ndërlidhen me ristrukturimin.

Në dokumentin në mënyrë kronologjike paraqitet procesi i ristrukturimit të vendeve të punës.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni greve ne kosove greve ne kosove

Sondazh

Poll
Bota 15 Janar 2021, 08:17

Dialogu i pozitës dhe opozitës në Serbi

SERBI- Autoritetet e Serbisë kanë premtuar në parim që dialogu me opozitën do të fillojë shumë shpejt. Janari është përmendur si kohë e fillimit, por tani po sh...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN