LIVE UPDATES
Bota

Tërmet me magnitudë 6.2 ballë në Indonezi, të paktën 34 viktima dhe mbi 600 të plagosur, paslëkundjet mund të shkaktojn

15 Janar 2021, 07:51 Nga DOSJA
Tërmet me magnitudë 6.2 ballë në Indonezi, të

INDONEZI– Vendi u trondit nga një tërmet me madhësi 6.2 ballë sot, i cili vrau të paktën 34 njerëz dhe plagosi më shumë se 600 të tjerë mes frikës se dhjetëra paslëkundje do të shkaktonin një tsunami.  Viktimat ishin bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të shembura në qytetin e Mamuju, me ekipet e shpëtimit në kërkim të më shumë se qindra pacientësh dhe stafi në rrënojat e një spitali të shkatërruar.

Lëkundja në ishullin Sulawesi shkaktoi panik në mesin e banorëve të tmerruar ndërsa parashikuesit paralajmëruan se lëkundjet e pasmeve mund të ishin aq të forta, ose më të forta se tërmeti këtë mëngjes.

”Ka potencial për një cunami nga tronditjet pasuese, prisni për një cunami së pari sepse ato mund të ndodhin shumë shpejt,”– tha Dwikorita Karnawati, shefi i agjencisë meteorologjike të Indonesias.

Epiqendra e tërmetit ishte gati katër në veri-lindje të qytetit Majene në një thellësi prej rreth gjashtë miljesh.

“Informacioni i fundit që kemi është se 26 njerëz kanë vdekur … në qytetin Mamuju,”– tha Ali Rahman, kreu i agjencisë lokale për zbutjen e katastrofave.

Mijëra ishin larguar nga shtëpitë e tyre për të kërkuar siguri kur tërmeti goditi menjëherë pas orës 1 me kohën lokale të Premten në mëngjes, duke dëmtuar të paktën 60 shtëpi, tha agjencia. Tërmeti u ndje fuqishëm për rreth shtatë sekonda, por nuk shkaktoi një paralajmërim për tsunami.

Videot në mediat sociale treguan se banorët po iknin në tokë më të lartë me motorë dhe një fëmijë i bllokuar nën rrënoja ndërsa njerëzit përpiqeshin të hiqnin mbeturinat me duar të zhveshura. Disa ndërtesa u dëmtuan rëndë, duke përfshirë dy hotele, zyrën e guvernatorit dhe një qendër tregtare, raporton dailymail.

Disa orë më parë të Enjten, një tërmet me madhësi 5.9 goditi në të njëjtin rreth duke dëmtuar disa shtëpi. Agjencia e katastrofave në Indonezi tha se një seri tërmetesh në 24 orët e fundit kishin shkaktuar të paktën tre rrëshqitje të tokës dhe furnizimi me energji elektrike ishte ndërprerë.

Duke kaluar të ashtuquajturën ‘Unaza e Zjarrit’ të Paqësorit, Indonezia, një komb me aktivitet të lartë tektonik, goditet rregullisht nga tërmetet. Në vitin 2018, një tërmet shkatërrues me madhësi 6,2 ballë dhe tsunami pasues goditi qytetin e Palu, në Sulawesi, duke vrarë mijëra njerëz.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota termet ne indonezi termet ne indonezi

Sondazh

Poll
Bota 14 Janar 2021, 20:49

aksinimi në SHBA përballë një sërë sfidash

Shtetet e Bashkuara, të përballura kohët e fundit me një shtim të vdekjeve nga COVID-19, kanë nxjerrë për përdorim të gjitha dozat e vaksinave të disponueshme d...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!