LIVE UPDATES
Bota

 FBI: Paralajmërohen protesta, ka shumë komunikime shqetësuese në internet

15 Janar 2021, 07:28 Nga DOSJA
 FBI: Paralajmërohen protesta, ka shumë komunikime

SHBA- FBI po ndjek një “numër të madh të komunikimeve shqetësuese në internet”, duke përfshirë thirrjet për protesta të armatosura deri në ditën e inaugurimit të Presidentit të Zgjedhur Joe Biden, javën e e ardhshme, tha të enjten Drejtori FBI-së, Chris Wray.

Zoti Wray, në paraqitjen e tij të parë publike që prej trazirave të 6 janarit në Kapitol, tha në një konferencë të përbashkët shtypi me Nënpresidentin Mike Pence për sigurinë se FBI mbetet e shqetësuar për potencialin për dhunë në protesta dhe tubime në Uashington dhe në kryeqytetet e shteteve në të gjithë vendin.

Këto ngjarje mund të sjellin individë të armatosur pranë ndërtesave qeveritare dhe zyrtarëve të zgjedhur, paralajmëroi Wray, ndërsa vuri në dukje gjithashtu se “Një nga sfidat reale në këtë hapësirë është përpjekja për të dalluar atë që është paqësor kundrejt atyre që synojnë dhunë të qëllimshme.”

Zoti Wray tha se FBI-ja po merrte një sasi “të konsiderueshme” informacioni që po ua dërgonte agjencive të tjera të zbatimit të ligjit përpara ditës së inaugurimit. Ndarja e informacionit është kritike para çdo ngjarje të rëndësishme publike si ajo e inaugurimit të presidentit, por kjo çështje po tërheq vëmendje të veçantë për shkak të shenjave se forcat e zbatimit të ligjit ishin të papërgatitura për protestën e dhunshme dhe vdekjeprurëse në Kapitol nga mbështetësit e Presidentit Donald Trump.

Zyrtarët federalë kanë paralajmëruar agjencitë lokale të zbatimit të ligjit se trazirat në Kapitol ka të ngjarë të frymëzojnë të tjerët me qëllime të dhunshme.

“Ne po vëzhgojmë individë që mund të kenë si qëllim përsëritjen e të njëjtit lloj dhune që pamë javën e kaluar”, tha zoti Wray, duke shtuar se që nga 6 janari, FBI-ja ka identifikuar mbi 200 persona të dyshuar për përfshirje në akte të dhunshme. “Ne e dimë se kush jeni. Nëse jeni përfshirë në akte dhune, një agjent i FBI-së do t’ju gjejë”, shtoi ai.

Më shumë se 100 njerëz janë arrestuar deri më tani, tha drejtori i FBI-së, dhe një numër i madh tjetër hetimesh është në proces e sipër.

Shtetet në të gjithë vendin tashmë kanë shtuar masat e sigurisë në përgatitje të protestave dhe dhunës së mundshme të armatosur këtë fundjavë, veçanërisht në ndërtesat legjislative ku pritet të mbahen seanca dhe ceremoni përuruese. Zyrtarët po rishqyrtojnë planet e tyre të sigurisë për t’u përgatitur më mirë për rreziqet e lartë dhe policia në qytetet e mëdha të vendit po përgatitet të vihet në gatishmëri taktike nëse është e nevojshme. Një raport i FBI-së në fillim të kësaj jave paralajmëroi për protesta të mundshme të armatosura në të 50 shtetet.

Për të monitoruar kërcënimet, për të ndarë informacionet dhe për të vendosur se si të dislokohen burimet, FBI-ja gjatë ceremonisë së inaugurimit do të veprojë një qendër të drejtimit të operacioneve gjatë tërë ditës në selinë qendrore dhe në secilën nga 56 zyrat e saj në terren, tha zoti Wray.

“Pozicionimi ynë është agresiv dhe do të qëndrojë në këtë mënyrë gjatë gjithë ceremonisë së inaugurimit (të Presidentit)”, tha ai.

Nënpresidenti Pence u kthye në Kapitol të enjten për herë të parë që kur protesta e dhunshme detyroi personelin e tij të sigurisë që ta dërgonte atë në një vend të sigurt pasi protestuesit ndërprenë punën e tij të mbikqyrjes së procesit të numrimit të votave të Kolegjit Zgjedhor në Kongres.

Nënpresidenti Pence vizitoi trupat e Gardës Kombëtare të dislokuara jashtë Kapitolit, duke u thënë atyre se ai e kupton mirë rolin e Gardës Kombëtara sepse para se të merrte postin e Nënpresidentit ai ishte guvernator i shtetit të Indianës.

“Faleminderit për vendimin tuaj për t’i shërbyer vendit tonë”, tha Nënpresidenti Pence. Ai u tha trupave të Gardës Kombëtare se do të jenë dëshmitarë të transferimit të pushtetit dhe i falënderoi ata për punën e tyre.

MARRË NGA VOA

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota chris wray joe biden protetsa ne shba chris wray joe biden protetsa ne shba

Sondazh

Poll
Bota 14 Janar 2021, 20:49

aksinimi në SHBA përballë një sërë sfidash

Shtetet e Bashkuara, të përballura kohët e fundit me një shtim të vdekjeve nga COVID-19, kanë nxjerrë për përdorim të gjitha dozat e vaksinave të disponueshme d...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!