LIVE UPDATES
Bota

Gjykata e Koresë së Jugut dënon me 20 vjet burg për korrupsion ish-presidenten Park Geun-hye

15 Janar 2021, 07:40 Nga DOSJA
Gjykata e Koresë së Jugut dënon me 20 vjet burg për

KOREJA E JUGUT–  Ditën e Enjten u mor vendimi për dënimin me 20 vjet burg për ish-presidenten e Koresë së Jugut, Park Geun-hye. Vendimi mbështeti afatin e reduktuar të Parkut në Korrik në apel pasi ajo u dënua fillimisht me 30 vjet burg. Prokurorët ishin përpjekur të apelojnë kundër kësaj uljeje. Park u dënua për abuzim të pushtetit dhe detyrim pasi ajo u fajësua në 2017.

Gjykata e Lartë të Enjten mbështeti gjithashtu gjobën e saj prej 17 milion dollarë. Ish-presidentja ishte udhëheqësja e parë e zgjedhur në mënyrë demokratike e vendit të saj që u detyrua nga të largohej nga posti duke pasuar një sërë arrestimesh të tjera.

Park, 68 vjeç, u dënua fillimisht me një total prej 30 vjet burg dhe gjobitur 20 miliardë dollarë, por një gjykatë e lartë më vonë uli gjobën dhe afatin në 15 vjet për korrupsion me pesë të tjerë për abuzim të pushtetit.

Vendimi i së Enjtes është vendimi përfundimtar në çështje, kulmi i një skandali që kishte ndezur tërbimin e përhapur kundër elitave politike dhe të biznesit. Në 2018 Park u shpall fajtore për 16 nga 18 akuza, shumica e të cilave kishin të bënin me ryshfet. Gjykata vendosi që ajo kishte bashkëpunuar me shoqen e saj të ngushtë, Choi Soon-sil, për të bërë presion në kompani të tilla si gjigandi i elektronikës Samsung dhe zinxhiri me pakicë Lotte për të dhënë miliona dollarë fondacioneve të drejtuara nga Choi.

Ajo u dënua gjithashtu për detyrimin e kompanive të nënshkruanin marrëveshje fitimprurëse me firmat në pronësi të Choi dhe të dhuronin dhurata për Choi dhe vajzën e saj. Për më tepër, Park u shpall fajtore për lëshimin e dokumenteve konfidenciale presidenciale te shoqja e saj prej kohësh. Ish-udhëheqësja gjithmonë ka mohuar akuzat dhe ka refuzuar të marrë pjesë në ndonjë nga procedurat gjyqësore.

Pas një serie të zgjatur dëgjimesh dhe muajsh protestash të mëdha në rrugë që kërkonin dorëheqjen e saj, Park u largua përfundimisht nga detyra në Mars 2017 dhe u arrestua pak më vonë. Disa nga kompanitë më të mëdha të Koresë së Jugut dhe udhëheqësit e tyre u tërhoqën nga skandali, si dhe figura të shumta nga bota e argëtimit dhe nëpunësve qeveritarë.

Udhëheqësi de facto i Samsung Lee Jae-yong, i njohur gjithashtu si Jay Y Lee, u veçua pasi dolën detajet se ai i kishte dhënë një kalë vajzës së Choi Chung Yoo-ra. Ai u dënua me burg, por shërbeu vetëm pesë muaj para se të lihej i lirë, kur një gjykatë e apelit uli dhe pezulloi dënimin e tij.

Zonja Chung gjithashtu është përballur me akuza dhe u ekstradua nga Danimarka në Korenë e Jugut në 2017 për t’u përballur me pyetje. Park, vajza e një ish-diktatori ushtarak, nuk është e vetmja ish-presidente që është arrestuar për korrupsion.

Problemi presidencial i Koresë së Jugut

Në vitin 2018, ish-udhëheqësi Lee Myung-bak u akuzua për korrupsion lidhur me akuzat që ai merrte ryshfet ndërsa ishte në detyrë. Dy të tjerët, Chun Doo-hwan dhe Roh Tae-woo, u dënuan për tradhëti dhe korrupsion në vitet 1990. Në vitin 2009, ish-presidenti Roh Moo-hyun vrau veten ndërsa ishte nën hetim për korrupsion.

Çfarë dihet tjetër për Parkun?

Liderja e parë femër e vendit tani përballet me një total prej 22 vitesh pas hekurave, pasi ajo u dënua veçmas me dy vjet burg për shkelje të ligjit zgjedhor. Por fundi i procesit ligjor në çështjen e saj, gjithashtu hap rrugën për një falje të mundshme siç kërkohet nga mbështetësit e saj ende të zëshëm.

Një ndihmës i lartë i Presidentit të Koresë së Jugut Moon Jae-in ka thënë se udhëheqësi do të marrë një vendim për faljen që pasqyron vullnetin e njerëzve, sipas BBC. Megjithatë Parku mbetet një figurë përçarëse. Një sondazh  javën e kaluar sugjeroi që 47.7% e njerëzve ishin pro faljes dhe 48% kundër.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota denimi i ish presidentes se korese se jugut denimi i ish presidentes se korese se jugut

Sondazh

Poll
Bota 14 Janar 2021, 20:49

aksinimi në SHBA përballë një sërë sfidash

Shtetet e Bashkuara, të përballura kohët e fundit me një shtim të vdekjeve nga COVID-19, kanë nxjerrë për përdorim të gjitha dozat e vaksinave të disponueshme d...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!