LIVE UPDATES
Insights

Burri e dhunoi, 31-vjeçarja nga Kamza shkon në gjykatë me vajzat, Hoxha: Kërkon lirimin e të shoqit

Historia e 31-vjeçares me tre fëmijë nga Kamza.

26 Korrik 2022, 12:42 Nga A.B

Burri e dhunoi, 31-vjeçarja nga Kamza shkon në gjykatë me

Nga Anila Hoxha

Ku jane sherbimet sociale???

Ajo eshte 31 vjece. I ka veshur bukur dhe me dashuri vajzat e vogla dhe heret ne mengjes ka udhetuar nga zona periferike e Kamzes drejt gjykates se Tiranes.
Kam ardhur tme nxjerrin burrin nga burgu - thote.
Ajo ka nje lloj buzeqeshjeje te trishtuar. Ka vuajtur per nje kohe te gjate ne heshtje
I shoqi u arrestua per dhune ne familje , ai ngriti dore kunder partneres dhe me nje egersi te papermbajtur, e terhoqi zvarre neper banese
Ajo pretendon se e ka falur.
Ajo insiston se e ka falur dhe kete shprehje e perserit here pas here. Ne fund dorezohet.
“ Ne familjen tone punon vetem bashkeshorti. Ska kush na mban. Ska kush . “
Perpara arrestimit i shoqi punonte ne nje skeleri, por cifti i ri ngeci mes luftes se faturave . Distanca midis tyre u thellua
I dhunshem dhe pa komunikim e mirekuptim midis tyre, gjuha e vetme qe nisi te flitet ne familjen e tyre ishte dhuna.
Derisa gruaja guxoi. E theu heshtjen.
Mbas episodit te fundit rrembeu telefonin dhe kerkoi ndihme.

Por 31 vjecarja nuk e dinte se sapo i hyri nje tjeter beteje. E mbetur ne gracken e presionit te te dyja familjeve te vajzerise dhe te bashkeshortit dhe pa asnje suport qe duhej ti hidhej si komerdare nga shteti per ti ofruar nje mundesi asaj dhe femijeve , gruaja rezistoi vetem nje jave.

Autoritetet u mjaftuan vetem me prangosjen e kryefamiljarit. Ndonese egziston nje rrjet institucionesh i quajtur me pompozitet si mekanizmi i referimit te dhunes dhe qe ka si aktor kryesor per raste te tilla pushtetin lokal dhe koordinatorin lokal. Por ky mekanizmi doli se nuk gjendet

Askush nga sherbimet sociale qe egzistojne ne shkresa, marrveshje , memorandume nuk e gjeti deren e nenes me tre femije, per te konstatuar cfare ndodh me gruan e re dhe te miturit me pas.
Askush nuk i ofroi ndihme sociale. As ndihme psikologjike. Per te mos u riviktimizuar
Nje nene e re si ajo e ka te pamundhr te siguroje nje pune kur ka tre femije te vegjel per tu kujdesur dhe per ti rritur

E shoh fatin e saj ne syte e veshur me lote. Ajo jep kaq shume dashuri , saqe ne krye te javes zgjedh te sakrifikohet serisht. Ligji e quan riviktimizim ne fakt

Me baben ne distance, kunatin dhe bijat qe nuk i ndan nga hija e trupit ajo shfaqet ne gjykate
Vetem qe burri te lere burgun, te kthehet dhe ajo te rrise vajzat

Gra si ajo qe denoncuan dhunen dhe mandej u terhoqen nga denoncimet per shkaqe ekonomike nuk jane me nje lajm. Vetem mekanizmi i referimit kunder dhunes e ka te veshtire te perceptoje realitete si i 31 vjecares
Nje grua nje dite duke kembengulur se i shoqi dhunues duhet te linte qelite debatoi me gjyqtaren
Je e korruptuar - i tha. Kthema burrin ne shtepi. Ska cte duhet ty nese me ka rrahur apo jo burri.
Ne te vertete , edhe ajo nuk mundi ti ngreje dot krejt e vetme peshen e gjithe burrave dhe grave te fisit te bashkeshortit, qe e qortuan dhe i kerkuan llogari se perse nuk duroi te rrahuren e radhes
Dhe prape mu kujtua Fildez Hafizi , nje gjyqtare qe e fali ish bashkeshortin dhe u terhoq nga kallzimi dhe kerkesa per urdher mbrojtjeje.
Pati fati tragjik.

Ai e vrau , ne nje dite si kjo . Ai e vrau me faljen qe i dha ajo !
P. S perpara se nje tjeter grua te vritet edhe njehere kujtese per institucionet qe kane detyra te qarta se si duhet te veprojne ne raste te dhunes per shkak te mardhenieve familjare. Nuk jane vetem policia dhe gjykata institucionet e vetme per te arrestuar autoret e per te shpallur urdhera mbrojtjeje per viktimat e dhunes.
Le te mos veprojme me sikur !

anila hoxha dhune ne familje

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE