LIVE UPDATES
Insights

Pse janë vënë “në shënjestër” shqiptarët që emigrojnë në Angli?

Sekretarja e Brendshme Suella Braverman ka pohuar se ajo do të trajtojë "pushtimin" e emigrantëve me politika të reja dhe më të ashpra, duke shkaktuar shumë reagime me gjuhën që ka përdorur për të shprehur qëllimet e saj. Dhe tani, refugjatët shqiptarë janë futur në mes të grindjes së vazhdueshme politike, mes shqetësimeve për kushtet me të cilat përballen emigrantët në qendrat britanike të përpunimit.

2 Nëntor 2022, 09:42 Nga Kate Nicholson
Pse janë vënë “në shënjestër”
Foto ilustruese

Analiza nga Huffington Post

Shqiptarët janë shtyrë në ballë të luftës kundër refugjatëve që vijnë në Britaninë e Madhe këtë javë. Pas një sulmi me bombënë një qendër të azilkërkuesëve në Dover, deputetët kanë ngritur edhe njëherë shqetësimin sesi qeveria planifikon qasjen ndaj azilkërkuesve që mbërrijnë në MB. Sekretarja e Brendshme Suella Braverman ka pohuar se ajo do të trajtojë "pushtimin" e emigrantëve me politika të reja dhe më të ashpra, duke shkaktuar shumë reagime me gjuhën që ka përdorur për të shprehur qëllimet e saj. Dhe tani, refugjatët shqiptarë janë futur në mes të grindjes së vazhdueshme politike, mes shqetësimeve për kushtet me të cilat përballen emigrantët në qendrat britanike të përpunimit. Edhe pse qeveria ka pyetur vazhdimisht se pse refugjatët vijnë në MB, rreth 76% e të gjitha kërkesave për azil të bëra pranohen, e kjo e dhënë duket se i jep kuptim.

Pse njerëzit flasin për refugjatët shqiptarë?

Shqetësimet për njerëzit që vinin nga Shqipëria në Britaninë e Madhe shpërthyen pas një paralajmërimi të lëshuar nga Dan O'Mahoney. Ai tha:  Dy vite më parë, 50 shqiptarë mbërritën në Britaninë e Madhe me varka të vogla, vitin e kaluar ishin 800 dhe këtë vit deri më tani janë 12,000 nga të cilët rreth 10,000 janë meshkuj të rritur, beqarë. Pra, rritja ka qenë eksponenciale.

Ai pretendoi se kjo ndodhi për shkak se bandat kriminale shqiptare kanë një "bazë" në Francën veriore dhe po i bëjnë kalimet me varka të vogla. O'Mahoney shtoi se numri i shqiptarëve që kalojnë në Britaninë e Madhe këtë vit është "midis 1-2% meshkujve në Shqipëri".

* Shqipëria ka një popullsi prej 2.81 milionë banorësh (sipas Bankës Botërore).

O'Mahoney gjithashtu shtoi se: Ka shtim të kriminalitetit të kryer nga bandat kriminale shqiptare. Çfarëdo kriminaliteti që mund të mendoni, e kanë bandat shqiptare; drogë, trafikim, armë dhe prostitucion.  Disa sigurisht kanë nevojë për ndihmën tonë, por të tjerë, sapo futen në hotel, rrinë disa ditë dhe më pas zhduken.

Çfarë kanë thënë Suella Braverman dhe Priti Patel?

Priti Patel, paraardhësja e Braverman, u përpoq të organizonte një marrëveshje me qeverinë shqiptare në gusht, në mënyrë që ata që shkonin në Mbretërinë e Bashkuar të mund të ktheheshin. Patel tha në atë kohë: Këta shtetas shqiptarë janë sjellë këtu ilegalisht nga rrjetet e organizuara kriminale që udhëtojnë nëpër vende të shumta të BE-së.

Megjithatë, departamenti ligjor i qeverisë konfirmoi më vonë në shtator se ky program nuk zbatohej për shqiptarët që kishin aplikuar për azil, pasi organizata bamirëse e refugjatëve Care4Calais e sfidoi ligjin. Themeluesja e Care4Calais, Clare Moseley, vuri në dukje se 53% e kërkesave të shqiptarëve për azil pranohen nga Home Office, duke demonstruar se për shumë shqiptarë vendi i tyre nuk është një vend i sigurt për të jetuar.

Por, Braverman përdori edhe shqiptarët edhe kundërshtarët e saj politikë.

“Nëse Laburistët do të ishin në krye, ata do të lejonin të gjithë kriminelët shqiptarë të vinin në këtë vend; do të lejonin të gjitha varkat e vogla të vinin në Britaninë e Madhe; do të hapnin kufijtë tanë dhe do të minonin totalisht besimin e popullit britanik për kontrollin e sovranitetit të vendit tonë."

Po ashtu, Braverman bëri komente specifike për shqiptarët edhe në konferencën e Partisë Konservatore në tetor. Ajo pretendoi se Shqipëria ishte një vend i sigurt, duke shtuar: Shumë prej tyre pretendojnë se janë trafikuar si skllevër modernë...e vërteta është se shumë prej tyre nuk janë skllevër modernë dhe pretendimet e tyre se janë trafikuar janë gënjeshtra.

Komentet e saj nxitën një rishikim të udhëzimit të Home Office që ishte përdorur deri në atë moment për të vendosur lidhur për kërkesat për azil nga Shqipëria nga mbikëqyrësi i kufijve. Qeveria tani po përpiqet të punojë për propozimet që qeveria shqiptare të përpiqet të frenojë fluksin e njerëzve që po shkojnë në ishull. 

A është dikush dakord?

Deputetët konservatorë, duke përfshirë Lee Anderson dhe James Daly, që në fillim të fenomenit kanë sulmuar popullsinë shqiptare. Daly i tha Commons të hënën: Nuk ka asnjë arsye që këta njerëz të jenë këtu. Ne duhet të ndjekim rrugën e vendeve të tjera evropiane dhe të sigurohemi që ato të kthehen menjëherë në Shqipëri.

Anderson pohoi gjithashtu se “kriminelët shqiptarë” shkojnë në Britaninë e Madhe, pasi “krijojnë dyqanin” në Francë. Ai pohoi: Nëse akomodimi nuk është mjaftueshëm i mirë për ta, ata mund të hipin në një gomone dhe të kthehen menjëherë në Francë.

Megjithatë, Lucy Moreton, nga ISU, punon në Dover duke përpunuar emigrantët i tha programit të BBC Radio 4 Today: Sistemi i azilit në Mbretërinë e Bashkuar ka tërhequr gjithmonë si ata që kualifikohen për mbrojtje ndërkombëtare dhe ata që nuk kualifikohen. Problemi është kur na duhet shumë kohë për të marrë atë vendim.

Në Tëitter ka pasur edhe reagime ndaj fokusit te shqiptarët.

Pse njerëzit i trajtojnë shqiptarët ndryshe nga kombësitë e tjera që kërkojnë strehim?

Shqipëria është një vend evropian që ka aplikuar për t'u anëtarësuar në BE dhe është pjesë e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO). Kjo do të thotë se kritikët kanë hedhur dyshime nëse shqiptarët që largohen nga vendi në të vërtetë kanë nevojë për strehim, apo se kanë qëllime të tjera. Megjithatë kushdo që largohet nga vendi i tij për një sërë arsyesh konsiderohet azilkërkues. Amnesty International thekson se kjo nuk duhet të jetë për shkak të luftës, por përndjekjes, shkeljeve të rënda të të drejtave të njeriut dhe rreziqeve për sigurinë e tyre.

Të tjerë sugjerojnë gjithashtu që azilkërkuesit mund të kërkojnë azil vetëm në vendin e parë të sigurt në të cilin arrijnë, sipas Konventës së Gjenevës. Për shumicën e atyre që vijnë në Mbretërinë e Bashkuar përmes Kanalit Anglez, supozohet se ata ishin fillimisht në Francë. Megjithatë, siç thekson organizata bamirëse për refugjatët Care4Calais: Nuk ka asnjë kërkesë ligjore që një refugjat të kërkojë azil në ndonjë vend të caktuar. Ekziston një klauzolë që kërkon që kërkesa të bëhet tek vendi i parë i sigurt në të cilin ata mbërrijnë të dëgjojë kërkesën e tyre për azil, por, nëse kjo nuk ndodh për ndonjë arsye, refugjati është i lirë të bëjë kërkesën e tij për azil diku tjetër.

*Marrë dhe përkthyer nga Huffington Post

kate nicholson shqiptaret ne angli

Sondazh

Poll
Insights 30 Tetor 2022, 16:28 k.m.

Magjia e Dardhës

Foto e Ben Blushit Dardha ka të gjitha cilësitë për ta quajtur një fshat magjik. Ka ujë, ka ajër, ka lartësi, ka p...

Insights 24 Tetor 2022, 13:12 Edlira Çepani

Vjedhja e normalizuar si mënyrë jetese?

Vjedhja e normalizuar si menyre jetese? Keto kohe na kane mbytur raste te vjedhjeve flagrante neper media: 1. I pari ishte rasti i vjedhjes se ushqimev...

Insights 21 Tetor 2022, 10:49 Dosja.al

Ky nuk është qyteti im

Foto ilustruese Me thënë të drejtën ky qytet nuk është më i imi madje dje nuk është as i juaji (qytetarit mesa...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre