LIVE UPDATES
Insights

SHËNIM: Pse vrasin Policët tanë?

Pse asnjëri prej tyre nuk tentoi të ndërhyjë për të neutralizuar konfliktin? Një prej tyre shihet në video teksa ngre duart lart nga frika, duke harruar që njësoj si Ludiani edhe ai ka një armë shërbimi, për të mos shuar por për të ruajtur jetë. 

24 Maj 2022, 18:18 Nga Fjola Graçi
SHËNIM: Pse vrasin Policët tanë?
Foto ilustruese

TIRANE- Ludian Zaimi vetëm 25 vjeç ndodhet sot pas hekurave pasi vendosi që problemin personal që kishte me kolegun e tij ta zgjidhte duke përdorur armën e shërbimit. Çaush Saliasi, 55 vjeç, babaxhan thonë kush e njihte e kishte zakon të bënte shaka me kolegët e tij. Por Ludiani nuk e mendoi njësoj. Mungesa e qytetarisë për të kuptuar humorin mes kolegëve i ka rrënjët më thellë, ku policia nxiton të lajë duart duke ia veshur shkakun e vrasjes problemeve të shëndetit mendor nga të cilat mund të ketë vuajtur autori. Duke i qepur kostumin e personit me probleme të shëndetit, rasti i Ludian Zaimit ngelet rast i vetëm, ndërsa kushdo që ndalohet sot nga Policia e njeh forcën e kërbaçit dhe fabulën e famshme të "Ligjit në duartë e Maliqit". 

Në pamjet që "Euronews Albania" publikoi sot duket se në fakt vrasja nuk ndodhi askund fshehur. Në dalje të zyrës, brenda Komisariatit nr 3, shihet sesi Zaimi qëlloi me armën e shërbimit kolegun e tij, i cili qendronte ulur bashkë me disa policë të tjerë. Në video shihet qartë se autori del jashtë, ndërkohë që pak para tij ka dalë edhe viktima, i cili shihet i ulur në shkallët e komisariatit. Caushi me gjasë ka përsëritur shakanë e tij ndërsa Ludiani e qëllon pandalur, duke vazhduar edhe pasi viktima tenton të shpëtojë duke hyrë në zyrë. Një vrasje e ftohtë, në sy të së paku 8 efektivëve (me aq sa mund të shihet në video), që u finalizua me 7 të shtëna falë edhe mosndërhyrjes së tyre. 

Këta policë, që sot me gjasë vazhdojnë detyrën nuk dihet nëse kanë patur ose jo dijeni për mosmarrëveshjen që dy kolegët kishin me njëri-tjetrin. A e dëgjuan ata debatin? Pse asnjëri prej tyre nuk tentoi të ndërhyjë për të neutralizuar konfliktin? Një prej tyre shihet në video teksa ngre duart lart nga frika, duke harruar që njësoj si Ludiani edhe ai ka një armë shërbimi, për të mos shuar por për të ruajtur jetë. 

Sot, kur ngjarja me gjasë pritet të shuhet dhe të përfshihet në debatin e përditshëm politik, ajo që qytetarëve do t'ju shërbente më shumë të dinin do të ishte kush është trupa policore e Republikës? 

Përtej problemeve të shumta që secili prej tyre mund të ketë (rroga e ulët, uniforma, orët shtesë), në fund të ditës e gjitha është një marrëveshje mes një punëdhësi dhe një punëmarrësi që tashmë është katandisur në një pengmarrje, ku njëri nuk plotëson kushtet dhe tjetri nuk hiqet nga puna. Të vetmet raste kur efektivët e Policisë largohen nga puna janë ato kur shkeljet janë aq flagrante saqë mund të kenë përfunduar në media. 

Po në rrugë kush udhëheq? Polici i mirë apo i keq?

Njësoj edhe me hetimin. Shto ujë, shto miell për të mos kuptuar sërish asgjë. është e disata ngjarje ku efektivët e Policisë përdorin armën e shërbimit për arsye që nuk lidhen me punën, ndërsa reagimi është më e shumta vetëm individual.

Pas arrestimit të Ludian Zaimit, ka përgjegjës të tjerë? Komandant grupi, turni, zinxhir komandues, a kishte? 

A ka një hetim për mënyrën sesi Ludian Zaimi u rekrutua brenda radhëve të Policisë së Shtetit? Jo-ja do të ishte e tepërt nëse sot do të kishim një raport të detajuar për ecurinë e hetimit dhe jo dy komunikata për ti mbyllur gojën publikut, se autori që fillimisht u akuzua për plagosje, mezi përfundoi në "vrasje me paramendim". 

A ka marrë AMP në shqyrtim rastin e Klodian Rashës dhe a u nxorrën mësime nga ai rast? Rasti i Klodian Rashës për këdo që e di përfundoi me përgjegjësinë personale të efektivit, i cili u arrestua, ndërsa kolegu, eprori i tij që do të duhet të kishte sinjalizuar se kishte një polic të paaftë vazhduan detyrën. 

E njëjta gjë edhe me qindra raste standarte shkeljesh të efektivëve. Shumë formë dhe pa përmbajtje. 

Sot edhe pse ngjarjet janë të pafundme, nuk ka një vendosmëri së pari politike dhe së dyti drejtuese për të përcaktuar një testim të pavarur psikologjik për trupën policore. Këta njerëz që na ndalojnë në rrugë me pushtetin e uniformës dhe kanë në zotërim një armë, ende nuk kanë një raport psikologjik se a e meritojnë besimin publik që iu është dhënë. 

Pa harruar korrupsionin, bashkëpunimin me krimin, dekonspirimin e qindra operacioneve policore, ne sot jemi në monitorimin e një trupe policore që tregon se së pari i përgjigjet politikës e së dyti publikut. 

Sot duhet riparë ligji për mbajtjen e armës së zjarrit në reparte specifike, pasi shohim se mjeti që do të duhet të përdorej në raste ekstreme ka përfunduar në një mjet lacash që mburren derisa përfundojnë si Rasha apo Zaimi. 

Më 21 shkurt 2017, 2 javë para se Edi Rama ta largonte Saimir Tahirin si ministër tha se shqiptarët besojnë së pari trupën policore, e së dyti Zotin. Rama iu referua anketimeve ndërkombëtare për të parashtruar se institucioni më i besuar asokohe ishte Policia. 

Me të njëjtin interesim presim edhe sot rezultate nga anketime të tjera, për të parë se kujt i besojnë më shumë shqiptarët, policisë apo Zotit? Policë që do të duhet të ishin gardianët e publikes, asaj që ndajmë të gjithë me njëri-tjetrin brenda këtij vendi të vogël, por në fakt kanë përfunduar në fraksione që mund të ndajnë shumë "gjëra" por asnjëherë parimet për të cilat janë vendosur në krye të detyrës.

(f.g/.dosja.al)

Sondazh

Poll

Insights 13 Maj 2022, 13:54 Ditmir Bushati

Çmimi i të ardhmes

Foto ilustruese Është e vështirë të besohet, por e pamundur të mohohet se rendi ndërkombëtar që mbajti pjes&eu...

Insights 7 Maj 2022, 14:05

Nëse një ditë do të riktheheni në detyrë…

Letër e hapurIsh drejtueses së Prokurorisë së Tiranës, znj. Elisabeta ImerajE nderuar prokurore,Teksa ju dëgjoja në intervistën Tuaj, pas vendimmarries së KPA-ë...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave