LIVE UPDATES
Bota

Ish-zyrtari i Pentagonit: Trump urdhëroi për të qëlluar mbi protestuesit në vitin 2020

2 Maj 2022, 20:43 Nga DOSJA
Ish-zyrtari i Pentagonit: Trump urdhëroi për të qëlluar mbi

SHBA- Donald Trump shpërtheu tërbimin ndaj protestuesve jashtë Shtëpisë së Bardhë në vitin 2020, duke thënë “A nuk mund t’i qëlloni ata?” sipas sekretarit të atëhershëm të mbrojtjes Mark Esper në fragmentet e librit të publikuar të hënën. NDTV shkruan se Esper shkroi se ai u ul në Zyrën Ovale me presidentin me fytyrë të kuqe dhe duke u ankuar me zë të lartë për protestat që po zhvillohen në Uashington për vrasjen e një burri me ngjyrë nga policia.

“Nuk mund t’i qëlloni ata? Thjesht qëlloni në këmbë apo diçka tjetër?” citohet të ketë thënë Trump.

Protestat, të cilat u shënuan nga dhuna ndërsa protestuesit u përleshën me forcat e sigurisë, ishin pjesë e një vale demonstratash mbarëkombëtare në vazhdën e vrasjes së George Floyd në maj 2020 nga policia e Minneapolis.

Llogaria e Esper duket se konfirmoi raportet e mëparshme të Trump që argumentonte se ushtria duhet të ndërhynte për të shuar trazirat civile në rritje. Një libër i mëparshëm i gazetarit Michael Bender citonte burime që thoshin se kryetari i Shefave të Përbashkët të Shtabit, Gjenerali Mark Milley, debatoi me Trump kundër përdorimit të ushtrisë pasi presidenti kërkonte një përgjigje më të fortë.

Bender kishte cituar Trump të thoshte: Gjuajuni në këmbë ose ndoshta në krah… por jini të ashpër me ta!

Policia e Parkut Amerikan dhe trupat e Gardës Kombëtare përdorën gaz lotsjellës dhe goditje të ndezura për të pastruar protestuesit jashtë Shtëpisë së Bardhë. Esper deklaroi publikisht në atë kohë se ai kundërshtoi thirrjen e Aktit të Kryengritjes, një ligj 200-vjeçar i përdorur rrallë, i cili lejon që trupat të vendosen në mënyrë aktive brenda Shteteve të Bashkuara.

Qëndrimi i tij thuhet se e zemëroi Trumpin dhe ai u shkarkua në nëntor 2020. Libri i Esper, i cili do të dalë më 10 maj, ishte verifikuar nga Pentagoni dhe ishte shqyrtuar nga gjeneralët dhe anëtarët e kabinetit.

Ai citon Esperin që përshkruan një atmosferë “surreale” në rrethin e brendshëm të Trump, me idenë që trupat të hapin zjarr ndaj amerikanëve “duke peshuar rëndë në ajër”.

“Më duhej të gjeja një mënyrë për ta kthyer Trumpin pa krijuar rrëmujën që po përpiqesha të shmangja”, shkroi ai në kujtimet e quajtura “Një betim i shenjtë”

(I.A/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota donald trump mark esper donald trump mark esper

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra