LIVE UPDATES
Aktualitet

PS ‘lëshon’ Bllakon, Balla: S’jemi mburojë për askënd, shkeli vijën e kuqe

29 Mars 2022, 12:30 Nga DOSJA
PS ‘lëshon’ Bllakon, Balla: S’jemi mburojë për

TIRANË– Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla është shprehur se PS-ja nuk do t’i bëhet pengesë drejtësisë për deputetin Alqi Bllako, duke e çuar praktikisht socialistin pas hekurave. Në një dalje për mediat, Balla tha se PS-ja nuk do të bëhet mburojë për askënd që shkel ligjin. Ai tha ndër të tjera se pa asnjë vonesë, Këshilli për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin do të mblidhet nesër në orën 18:00 dhe do të vendosë për fatin e Bllakos, pa e pasur aspak pengesën e Partisë Socialiste. Balla tha se ka komunikuar me Bllakon në cilësinë e kryetarit të shumicës parlamentare, të Grupit Parlamentar në rastin në fjalë dhe sigurisht me kryetaren e Kuvendit në funksion të ecjes sa më shpejt të procedurave parlamentare. Kërkesës së PD-së për të mos ndërhyrë në procedura, Balla iu përgjigj me një ftesë, për të parë arkivën e Kuvendit me kërkesat për heqje imuniteti ne Kuvendin e Shqipërisë, se çfarë standardi ka vendosur PS në mazhorancë në rastin e këtyre kërkesave dhe çfarë standardesh ka patur në kuvendin e Shqipërisë.  

Deklarata e Kryetarit të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla

Taulant Balla: Si ndihem? Unë nuk jam i gëzuar për askënd që kërkohet një masë sigurie me arrest me burg. Në aspektin njerëzor, në aspektin e të qenurit të faktit të kolegut te kuvendit te Shqipërisë nga cilido krah qoftë, nga secili krah qoftë personi apo kolegu. Kështu që në aspektin njerëzor, përgjigja e pyetjes tuaj; s’jam i gëzuar. Por ka një aspekt tjetër, për te cilën biem të gjithë dakord, që forca udhëheqëse e PS ka çuar përpara reformën ne drejtësi, gjithmonë ka patur si objektiv arritjen e një momenti që drejtësia të funksionojë dhe të vendoset para drejtësisë gjithkush pa asnjë dallim nga cili krah politik ai vjen.

Do vazhdojmë të punojmë në këtë drejtim të palëkundur për të thelluar më tej efektet e reformës në drejtësi.

Taulant Balla: Po ashtu, një gjë duhet te jetë e qartë për të gjithë dhe për këdo, pikë së pari brenda PS.  PSSH ka vendosur një vijë të kuqe, me këdo, sapo ndaj një përfaqësuesi te PS drejtësia kërkon ose vendosë një masë sigurie ose sjell në kuvend një kërkese për hetime apo për çështje të tjera. Natyrshëm që vija e kuqe është që PS nuk është mburojë për askënd. Në këtë këndvështrim kjo duhet të jetë një vije e kuqe për këdo dhe ne do vazhdojmë te mbajmë këtë qëndrim që kemi mbajtur në mënyrë konsenguente, gjithmonë që jemi vendosur para një situate të tillë. Sepse është shumë e rëndësishme që standardi i vendosur nga PS, të vazhdojë.

Në cilësinë e kryetarit te grupit parlamentar të PS, keni patur komunikim me z.Bllako? Dhe nëse po, a është i gatshëm ai të japë dorëheqjen nga mandati i deputetit dhe a mendoni se duhet ta japë dorëheqjen?

Taulant Balla: T’i marrim me radhë. PS nuk do të jetë dhe s’ka qënë asnjëherë zyrë avokatie për askënd, brenda asaj që vendoset në një përballje me drejtësinë. Ndërkohë që në interesin tuaj, sapo kryetarja e kuvendit ka njoftuar hyrjen nesër në orën 18:00 të këshillit për rregulloren, mandatet dhe imunitetet, i cili është institucioni i cili menjëherë vihet në dijeni nga kryetari i kuvendit. Po ashtu, është vënë në dijeni dhe deputeti Bllako dhe në këtë këndvështrim procedura e kuvendit do vijojë pa asnjë vonesë në funksion të asaj që thashë më sipër. Për ne është shumë e rëndësishme që PS të bëjë detyrën e saj pa u ndikuar në asnjë moment nga çdolloj forme imuniteti apo privilegji parlamentar. Kështu që, në këtë këndvështrim do ju kërkoja që dhe ju mediat të keni durimin e duhur derisa edhe kuvendi te vazhdojë me procedurën e vet parlamentare.

Keni komunikuar me z.Bllako?

Taulant Balla: Natyrshëm në cilësinë e kryetarit të shumicës parlamentare, të Grupit Parlamentar në rastin në fjalë, kam komunikuar dhe sigurisht kam komunikuar dhe me kryetaren e Kuvendit, sapo, në funksion të ecjes sa më shpejt të procedurave parlamentare.

PD ka kërkuar të mos bllokoni procesin në këshillin e mandateve?

Taulant Balla: Do ju ftoja të shkoni më pjesën tjetër të kuvendit, ku është arkiva e kuvendit dhe gjeni të gjitha rastet dhe kërkesat për heqje imuniteti ne Kuvendin e Shqipërisë, se çfarë standardi ka vendosur PS në mazhorancë në rastin e këtyre kërkesave dhe çfarë standardesh ka patur ne kuvendin e Shqipërisë.  Kështu që, të jeni të sigurt që s’ka asnjë vonesë, përkundrazi gjithçka do ecë sipas një procedure te përcaktuar qartë nga kuvendi. Duhet të jetë e qartë për këdo, ajo që thashë më lartë. Asnjë vonesë dhe asnjë pengesë për të çuar, do ta quaja unë, përpara një arritje të cilën Shqipëria e ka të panegociueshme. Reforma në drejtësi po jep efektet e saj të pakundërshtueshme.

Është çështje dhe jo aferë, çështja e inceneratoreve?

Taulant Balla: Nuk interpretoj dokumente zyrtare, dokumentet zyrtarë unë di vetëm t’i lexoj dhe kam lexuar një dokument zyrtar, i cili sapo më është vënë në dijeni si anëtar, në rastin në faje të këshillit, imunitet apo mandate te rregullores së kuvendit, dhe si i tillë jam vënë po në dijeni me vendimin e kryetares se kuvendit, zonja Nikolla për të thërritur nesër në 18:00 mbledhjen e këtij këshilli.

LAJM KRYESOR: Inceneratorët, SPAK lëshon 20 urdhër arreste, pranga ish-administratorit të Fierit (Emri)

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike alqi bllako spak per inceneratoret taulant balla alqi bllako spak per inceneratoret taulant balla

Sondazh

Poll

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës