LIVE UPDATES
Aktualitet

Këshillimi Kombëtar,Rama:Do legalizojmë kultivimin e kanabisit mjekësor! Pro “Open Ballkan”

7 Prill 2022, 09:02 Nga DOSJA
Këshillimi Kombëtar,Rama:Do legalizojmë kultivimin e kanabisit

TIRANË– Shqipëria do të legalizojë kanabisin për qëllime mjekësore! Sipas rezultateve të Këshillimit Kombëtarë të publikuara sot nga Kryeministria, 61% e qytetarëve kanë votuar “pro” për kanabisin mjekësor, që sipas Edi Ramës do të rrisë ekonominë e vendit dhe do të hapë vende të tjera punë.

Në formularin e Këshillimit, qytetarët pretendohet se kanë votuar pro edhe Ballkanit të Hapur dhe amnistrisë për emigrantët, por për rezalizimin e këtyre nismave, Rama tha se procedurat do të nisin “shumë shpejt”, por nuk dha një datë konkrete. Në total, në formularin e Këshillit Kombëtar, kanë votuar 563 195 qytetarë, e më shumë se 2% e kësaj shifre ishte e pavlefshme. Megjithatë kjo shifër, për Ramën, i ka kaluar pritshmëritë e tij, pasi u shpreh që të merrte rreth 300 mijë përgjigje.

Po ashtu, ndër të tjera, kryeministri Edi Rama, i pyetur nëse në pyetësorin e radhës të Këshillimit Kombëtar do të shtrohet edhe pyetja për zgjedhjen e presidentit nga populli, tha se është kundër. Kjo pasi sipas tij në një Republikë si e Shqipërisë që presidenti të zgjidhet nga populli duhet që më pas rrjedhimisht të ketë më shumë pushtet. Megjithatë shtoi se do të komunikojë me opozitën mbi emrin e Presidentit të ri.

I pyetur nga gazetarët, Rama gjithashtu u ndal edhe te procesi i integrimit Evropian, ku tha se është në pritje të zgjidhjes së vetos Bullgari-Maqedoni e Veriut. Kreu i qeverisë tha se nëse vetoja do të zgjasë sipas tij, do të kërkojë në çdo instancë që Shqipëria të shkëputet nga Maqedonia e Veriut. Lidhur me largimin e Ervin Bushatit, Rama tha se nuk do përgjigjet më në konferenca shtypi për vënie dhe largime drejtorësh.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Vendimet e Gjyqtarëve në kundërshtim me ligjin, qytetarët votojnë ‘pro’ pezullimit të tyre

A duhen pezulluar kontratat për inceneratorët?Rama kapet me gazetaren: Mendoj si ju, por…

Shqiptarët të vendosin për presidentin, Rama: S’bëhet! I jepet më shumë fuqi…

Presidenti, Rama kundër Berishës: Do flasim me copat e çikat, por vetëm me të gjallët…

Pse iku Ervin Bushati nga Posta Shqiptare? Rama pa koment: S’është puna ime fare

Ballkani i Hapur, Rama thumba Albin Kurtit: S’dua të jap mend e as këshilla të pakërkuara

Legalizmi i kanabisit mjekësor, Rama: Hapim front të ri pune, do na rritet ekonomia

‘Ballkani i Hapur’ sjell përfitime në vend? Shqiptarët japin votën ‘PRO’

Shqiptarët kundër: Të vlerësohemi ndarazi nga Maqedonia e Veriut për t’u anëtarësuar në BE

Shqiptarët votojnë ‘pro’ ashpërsimit të dënimit për autorët përsëritës

Këshillimi Kombëtar, Rama: Qytetarët janë me shumicë ‘pro’ amnistisë fiskale

LAJMI I FUNDIT/ 61% e shqiptarëve votojnë pro kultivimit të kanabisit mjekësor

Këshillimi Kombëtar, Cano: 2% e pyetësorëve kanë qenë të pavlefshëm

Këshillimi Kombëtar, Rama tregon problemin: Kam pasur një interferencë të padëshiruar

(A.B)/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike edi rama rama 7 prill 2022 rezultatet e keshillimit kombetar edi rama rama 7 prill 2022 rezultatet e keshillimit kombetar

Sondazh

Poll
Aktualitet 7 Prill 2022, 11:37

Dhunë & kanabis! 7 të arrestuar në Tiranë

TIRANË-Shtatë persona janë arrestuar në Tiranë për vepra të ndryshme penale. Në pranga kanë përfunduar persona të akuzuar për dhunë në familje, kanabis, dr...

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta